Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Приватни извршитељи завршили 140.000 поступака

Bookmark and Share

27.10.2014. Србија

Од почетка рада притватних извршитеља у Србији, током две године, завршено је више од 140.000 поступака извршења, а време трајања извршног поступка скраћено више од шест пута, изјавила је данас председница Коморе извршитеља Александра Трешњев.

Приватни извршитељи завршили 140.000 поступака

''Систем извршења какав данас постоји у Србији, уведен је након опсежне анализе која је показала да је просечно време трајања извршног поступка било 635 дана, а данас тај период узноси свега 100 дана“, прецизирала је Трешњев у интервјуу Танјугу.

Према њеним речима, увођењем те професије у правосудни систем Србије извршни поступак је учињен знатно ефикаснијим, тако да повериоци у кратком року могу да наплате своја потраживања од дужника.

Такође, како је истакла, на овај начин сатисфакцију добијају и они који су редовни у извршавању својих обавеза.

Међутим, најзначајња последица увођења система приватних извршитеља јесте финансијска дисциплина, као и убрзавање финансијских токова којима се ствара повољна клима за рад и развој, нагласила је председница Коморе извршитеља.

Говорећи о начину рада приватних извршитеља,Трешњев је навела да се значајан проценат предмета завршава посредовањем извршитеља између странака у циљу изаналажења договора, како би се потраживање извршног повериоца наплатило темпом и на начин који је најоптималнији за извршног дужника.

„Највећи број поступака се окончава без икаквих конфликата и у потпуној сарадњи и корелацји између извршитеља са једне сарадње и повериоца и дужника са друге стране“, истакла је Трешњев.

Она је указала да је у односу на укупан број примљених предмета у извршитељским канцеларијама, број притужби странака мањи од један одсто, док је од тог броја далеко мањи број притужби које су у неком делу основане.

Надзор над радом извршитеља спроводи како Комора тако и Министарство правде, напоменула је Трешњев.

На питање која је извршења најтеже спровести, председница Коморе извршитеља је указала да нема правила.

„Најтеже је по природи ствари спроводити одуке које се тичу исељења, али некада и спровођење такве одлуке прође без икаквих потешкоћа. Све зависи од околности конкретонг случаја“, напоменула је Трешњев.

Такође, када изршитељ процени да је потребно, може да захтева и добије асистенцију полиције за спровођење извршења.

Највећи број предмета у раду код приватних извршитеља долази из јавних И комуналних предузећа јер су, према речима председнице Коморе, извршитељи искључиво надлежни за наплату потраживања комуналних предузећа, као што су неплаћени рачуни за инфо стан.

Када је у питању сарађа са приватним предузећима или банкама, Трешњев је навела да се она одвија добро, као и да се нада да ће у наставку развоја извршитељске професије та сарадња бити још шира.

„Приватна предузећа су у нама препознала партнера за брзо и ефикасно наплаћивање својих потраживања. Комора извршитеља је уверена да ће будуће реформе извршног поступка довести до проширења надлежности и да ће укупан поступак извршења прећи у надлежност извршитеља“, навела је она.

Указујући да у овом тренутку постоји паралелни систем извршења, Трешњев је објасила да то значи да је још увек на повериоцу да изабере да ли ће захтевати да му извршење спроводи суд или приватни извршитељ.

Иста је ситуација и када су у питању грађани.

„Свако лице које има неко потраживање, са којим је имало потешкоћу за напату, преко овог система доћи ће у могућност да ефикасно реализује своје потраживање“, истакла је Трешњев.

Према њеним речима, уколико у наредном периоду изменама закона дође до преноса надлежности из судског система на извршитеље, држава ће се ослободити једног скупог поступка, какав је извршни поступак.

Трешњев је истакла да су се канцеларије извршитеља током две године развиле и кроз техничке капацитете и кроз људске ресурсе и да су спремне за пријем великог броја предмета који би из судске могао да пређе у њихову надлежност.

Систем извршења какав данас постоји у Србији постоји и у великом броју земаља у региону, као и у многим развијеним земљама Европе и света, напоменула је председница Коморе извршитеља.

„Две године након свог оснивања, Комора извршитеља је постала пуноправна чланица Међународне уније извршитеља и у прилици смо да размењујемо искуства са земљама које имају богатију традицију од наше“, напоменула је она.

Комора извршитеља, према њеним речима, почиње са великом кампањом која се одвија уз подршку немачке организације за правне реформе ГИЗ и Министарства правде.

У том смислу, указла је Трешњев, планирано је одржавнаје низа округлих столова током којих би требало приближити и појаснити надлежности извршитеља у систему извршења Србији.

„То би треблао да допринесе афирамцији професије, а с друге стране да приближи поступак извршења свим актерима који су на било који начин укључени у поступак извршења“, додала је председница Коморе извршитеља.

Према подацима Коморе извршитеља, Паркинг сервис у последњих шест месеци није подносио предмете на извршење приватним извршитељима, а до сада је поднет само незнатан број предмета.

Добру сарадњу приватни извршитељи имају са Телекомом Србије поводом наплате неплаћених телефонских рацуна за мобилне телефоне.

Када су у питању неплаћени рачуни за коришћење Јавног сервиса – Радио телевизије Србије, још није дошло до конкретизације сарадње.

Комора извршитеља је имала неколико састанака са Јавним сервисом тим поводиом и предочене су им погодности тог система извршења, али се за сада још чека одлука РТС-а о реализцији њених предлога за извршење.

У Србији данас ради 204 извршитеља, од предвиђених 308 места.

Извршитељи раде на подручијима свих виших судова са изузетком подручја Вишег суда у Новом Пазару, који би требало да добије свог извршитеља на следећом именовању.

 


#   наплата   Паркинг сервис   Министарство правде   приватни извршитељи   Комора извршитеља
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима