Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Прва сигурна кућа у Нишу

Bookmark and Share

Ниш 21.08.2011. извор: Данас

Прва сигурна кућа у Нишу биће отворена у уторак 23. августа, а први станари, једанаест жена и осморо деце који тренутно бораве у нишком Прихватилишту за жене и децу жртве насиља, уселиће се већ у понедељак. Сигурна кућа је регионалног карактера и прва установа ове врсте на југу Србије.

Прва сигурна кућа у Нишу

Након две и по године од почетка радова, адаптација и опремања, све је спремно за отварање Сигурне куће. Објекат ће бити у власништву града пошто је тако утврђено решењем Владе Србије, након након добијања сагласности свих надлежних институција. Изградњи и опремању значајно су допринели представници града Ниша, Министарства за рад и социјалну политику, као и донатори. У овој установи ће осим жена и деце жртава насиља уточиште моћи да пронађу и жртве трговине људима - каже градска већница Душица Давидовић, ресорно задужена за социјална питања.

Она каже да ће Сигурна кућа сарађивати са филијалама Националне службе за запошљавање у околним местима, како би се угроженим женама обезбедила преквалификација и доквалификација, а оне економски осамосталиле и ојачале. Жене са инвалидитетом које трпе породично насиље „биће оснаживане и кроз посебне пројекте“. Уз помоћ Адвокатске коморе Ниш свим жртвама насиља обезбедиће се бесплатно правно заступање. Запослени у установи посебну пажњу посвећиваће раду са децом, за коју је планирана адаптација приземља у простор који ће се користити као сала за фискултуру и радну терапију. Деца ће бити уписивана у оближње школе и вртиће „како би се на што лакши начин уклопила у живот без насиља“.

В.д. директорке Сигурне куће Слађана Живковић-Костић прецизира да ће се у Сигурној кући жртвама породичног насиља осим егзистенцијалне, правне и психолошке помоћи обезбеђивати и здравствена заштита. Према њеним речима, запослени ће настојати да ова установа „буде топли дом за све њене станаре“, а да живот у њој буде организован као у свакој породици, где свако има своју улогу и задужење.

Сигурна кућа има површину од 388 квадратних метара, а жртве насиља у породици биће смештене у девет соба, док ће им на располагању бити и дневни боравак и потпуно опремљене кухиње и купатила. Ова установа у сваком тренутку моћи ће да прими 25 жена са децом, а у случају потребе „капацитети се могу проширити“. Њен оснивач је град, а Скупштина града је именовала руководство. У Нишу је до сада постојало само неусловно Прихватилиште за жртве породичног насиља у коме може да борави највише 15 особа.

Многи су помогли

Душица Давидовић каже да је градоначелник Ниша Милош Симоновић уложио посебан напор да град Ниш добије власништво над објектом у којем је Сигурна кућа. Одборници Скупштине града одрекли су се једне дневнице у корист њеног опремања. Министарство рада донирало је милион динара. Компанија Мсје Бриколаж поклонила је материјал у вредности 500. 000 динара, а ДИН Филип Морис 1,35 милиона динара. ОТП банка донирала је 500.000 динара, док су запослене жене у Сосиете женерал банци донирале 250.000 динара тако што су се одрекле својих осмомартовских поклона и прославе. Ротари клуб Медијана поклонио је 100.000 динара прикупљених на аукцији слика, компанија ДМ - исту суму, а невладина организација „Љуби ближњег свог“ помогла је у набавци посуђа, беле технике и друге опреме за домаћинство.



#   Ниш   Милош Симоновић   сигурна кућа   Филип Морис   Душица Давидовић   жртве насиља   Слађана Живковић   Министарство рада   Скупштина града   Живот без насиља   жене са инвалидитетом   Топли До   Ротари клуб   преквалификација   Ана Живковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима