Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Зашто нам деца умиру на тренинзима?

rssBookmark and Share

Врање 05.04.2014. Блиц

Два млада живота у протекла три дана однело је неправилно бављење спортом! Немања Коцић из Врања (18) умро је док је дизао тегове, а два дана касније Лазар Симијоновић из Смедерева (17) преминуо је после тренинга у веслачком клубу.

Зашто нам деца умиру на тренинзима?

У првом случају, несрећни младић уопште није прошао здравствени преглед, који би потврдио да сме да диже велики терет, док је млади веслач редовно ишао на контроле, али очигледно да са његовим здрављем нешто није било у реду.

Фитнес инструктори кажу да не могу да контролишу своје клијенте, а лекари да вежбање без претходног прегледа повећава ризик од напрасне смрти. Често се потврде о здрављу спортиста и рекреативаца дају без икаквог прегледа, чисто да се испоштује форма.

- Родитељи и тренери пре свих треба да воде рачуна да им деца не буду изложена напорним тренинзима, а да пре тога нису утврдили њихову здравствену способност. Одговорност је велика и на инструкторима у теретанама који по правилу не би требало да приме децу у свој центар а да нису обавила проверу здравствене способности - наглашава Јасминко Поздерац, директор Завода.

Срце пукло због тегова

Врање је још у шоку због напрасне смрти Немање Коцића (19), матуранта Медицинске школе. Због јучерашње сахране била је обустављена настава у школи. Младић је према првим информацијама преминуо када је у теретани покушао да дигне тегове тешке 120 килограма. „Уместо да с њим славимо матурско вече, Немања је отишао у гроб“, причају неутешни другови.

У Заводу за спорт и медицину спорта тврде да су за здравље младих спортиста одговорни родитељи, клубови, али и фитнес тренери.

Он каже да су некада и личне амбиције спортиста криве за прикривање здравствених проблема, као и узимање непроверених суплемената.

Узрок смрти два несрећна младића може се дати тек након судскомедицинског вештачења, али се обављањем редовних здравствених прегледа, каже Поздерац, смањује ризик од напрасне смрти.

- Ми који радимо у Заводу, настојимо да примењујемо правилник о утврђивању здравствене способности спортиста за обављање спортских активности и учествовање на спортским такмичењима. Кадровски, опремом и простором испуњавамо све услове за обављање здравствених прегледа и функционалних тестирања, али нажалост дешавају се несрећни случајеви - каже Поздерац.

Он тврди да се рутинским лекарским прегледом не може установити употреба стимулативних средстава.

- Обавеза је пре прегледа да се попуни спортскомедицински упитник који садржи и питања попут: “Да ли сте упознати са законским прописима о коришћењу забрањених супстанци у сврху постизања боље спортске форме и резултата?” Корисник својим потписом потврђује да је дао тачан одговор, тако да је одговорност на њему самом - истиче Поздерац.

Родитељи се плаше дроге, насиља, улице... али изгледа треба и да страхују за живот деце и када их пусте на тренинг јер мере предостожности готово да не постоје.

- Не можемо да контролишемо клијенте, претпостављамо да су здрави сви који дођу да вежбају. Упозоримо их да треба да се прегледају, посебно старије. Они нас и послушају, али млади... нема шансе. Осећају да су јаки и здрави. Лети свакодневно некоме позли јер се исцрпљују, не једу правилно, не узимају довољно течности - каже Сузана Павлица Нешић, менаџер у једној београдској теретани и фитнес центру.

“Вежбајте на сопствену одговорност”, пише на свакој чланској картици Градског центра за физичку културу “Стари ДИФ”.

- Упозоравамо људе да су одговорни за своје здравље. Обавезно им кажемо да оду код лекара и ураде кардио и друге тестове Дешавало се да неки млади престану да долазе јер смо им досадили са упозорењима - објашњава Јелена Ристић Штефанец, професор физичке културе и директор “Старог ДИФ-а”.


#   Врање   деца   смрт   теретана   Немања Коцић   Јелена Ристић   здравствени преглед
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима