Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Zašto nam deca umiru na treninzima?

rssBookmark and Share

Vranje 05.04.2014. Blic

Dva mlada života u protekla tri dana odnelo je nepravilno bavljenje sportom! Nemanja Kocić iz Vranja (18) umro je dok je dizao tegove, a dva dana kasnije Lazar Simijonović iz Smedereva (17) preminuo je posle treninga u veslačkom klubu.

Zašto nam deca umiru na treninzima?

U prvom slučaju, nesrećni mladić uopšte nije prošao zdravstveni pregled, koji bi potvrdio da sme da diže veliki teret, dok je mladi veslač redovno išao na kontrole, ali očigledno da sa njegovim zdravljem nešto nije bilo u redu.

Fitnes instruktori kažu da ne mogu da kontrolišu svoje klijente, a lekari da vežbanje bez prethodnog pregleda povećava rizik od naprasne smrti. Često se potvrde o zdravlju sportista i rekreativaca daju bez ikakvog pregleda, čisto da se ispoštuje forma.

- Roditelji i treneri pre svih treba da vode računa da im deca ne budu izložena napornim treninzima, a da pre toga nisu utvrdili njihovu zdravstvenu sposobnost. Odgovornost je velika i na instruktorima u teretanama koji po pravilu ne bi trebalo da prime decu u svoj centar a da nisu obavila proveru zdravstvene sposobnosti - naglašava Jasminko Pozderac, direktor Zavoda.

Srce puklo zbog tegova

Vranje je još u šoku zbog naprasne smrti Nemanje Kocića (19), maturanta Medicinske škole. Zbog jučerašnje sahrane bila je obustavljena nastava u školi. Mladić je prema prvim informacijama preminuo kada je u teretani pokušao da digne tegove teške 120 kilograma. „Umesto da s njim slavimo matursko veče, Nemanja je otišao u grob“, pričaju neutešni drugovi.

U Zavodu za sport i medicinu sporta tvrde da su za zdravlje mladih sportista odgovorni roditelji, klubovi, ali i fitnes treneri.

On kaže da su nekada i lične ambicije sportista krive za prikrivanje zdravstvenih problema, kao i uzimanje neproverenih suplemenata.

Uzrok smrti dva nesrećna mladića može se dati tek nakon sudskomedicinskog veštačenja, ali se obavljanjem redovnih zdravstvenih pregleda, kaže Pozderac, smanjuje rizik od naprasne smrti.

- Mi koji radimo u Zavodu, nastojimo da primenjujemo pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti sportista za obavljanje sportskih aktivnosti i učestvovanje na sportskim takmičenjima. Kadrovski, opremom i prostorom ispunjavamo sve uslove za obavljanje zdravstvenih pregleda i funkcionalnih testiranja, ali nažalost dešavaju se nesrećni slučajevi - kaže Pozderac.

On tvrdi da se rutinskim lekarskim pregledom ne može ustanoviti upotreba stimulativnih sredstava.

- Obaveza je pre pregleda da se popuni sportskomedicinski upitnik koji sadrži i pitanja poput: “Da li ste upoznati sa zakonskim propisima o korišćenju zabranjenih supstanci u svrhu postizanja bolje sportske forme i rezultata?” Korisnik svojim potpisom potvrđuje da je dao tačan odgovor, tako da je odgovornost na njemu samom - ističe Pozderac.

Roditelji se plaše droge, nasilja, ulice... ali izgleda treba i da strahuju za život dece i kada ih puste na trening jer mere predostožnosti gotovo da ne postoje.

- Ne možemo da kontrolišemo klijente, pretpostavljamo da su zdravi svi koji dođu da vežbaju. Upozorimo ih da treba da se pregledaju, posebno starije. Oni nas i poslušaju, ali mladi... nema šanse. Osećaju da su jaki i zdravi. Leti svakodnevno nekome pozli jer se iscrpljuju, ne jedu pravilno, ne uzimaju dovoljno tečnosti - kaže Suzana Pavlica Nešić, menadžer u jednoj beogradskoj teretani i fitnes centru.

“Vežbajte na sopstvenu odgovornost”, piše na svakoj članskoj kartici Gradskog centra za fizičku kulturu “Stari DIF”.

- Upozoravamo ljude da su odgovorni za svoje zdravlje. Obavezno im kažemo da odu kod lekara i urade kardio i druge testove Dešavalo se da neki mladi prestanu da dolaze jer smo im dosadili sa upozorenjima - objašnjava Jelena Ristić Štefanec, profesor fizičke kulture i direktor “Starog DIF-a”.


#   Vranje   deca   smrt   teretana   Nemanja Kocić   Jelena Ristić   zdravstveni pregled
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima