Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Живе у мраку са пацовима, гуштерима и змијама

rssBookmark and Share

Врање 10.03.2014. Ало

„Више од 11 година у влажном стану и мраку живимо са пацовима, мишевима, гуштерима, змијама, бубашвабама. Немамо струју, воду, канализацију. Пацови нам једу храну, уништавају гардеробу. Мој син Никола има 16 година и годинама учи уз свећу.

Живе у мраку са пацовима, гуштерима и змијама

То није живот достојан човека, ма животиње живе боље од нас. Никола је неколико пута је покушао да се убије“, прича сузних очију самохрана мајка Станка Спасова из Врања, пензионерка „Јумка“, додајући да је због нехуманих услова оболела, а да због мале пензије она и син све мање имају за кору хлеба.

Симка и њен син су једна од 50 породица бивших и садашњих радника „Јумка“ које су се на дивље уселиле у две ламеле у врањском насељу Черенац. Станове је изградила гњиланска „Биначка Морава“, која инвеститору „Јумку“ није предала зграде јер није обављен технички пријем. Станари нису хтели добровољно да се иселе због обнове станова и техничког пријема. Претили су да ће станове бранити барикадама, моткама, секирама, моторним тестерама, ланцима....

- Криви смо што смо се уселили на дивље, али нисмо смели да чекамо да станове добијемо по редоследу на ранг-листама. Одавде немамо куд. Провела сам у „Јумку“ 32 године и сматрам да је ово мој стан. Годинама нас лажу да ће зграде да буду прикључене на струју, водоводну и канализациону мрежу. Жалила сам се кабинету председника Томислава Николића и на друге адресе. Градоначелник Врања одбија да ме прими. Деца у ламелама се боје мрака, не могу да гледају ТВ, да користе рачунаре. Уче уз свеће. Крајње је време да нам локална самоуправа помогне да живимо као људи - каже Спасова.

Руководство града недавно је разговарало са делегацијом станара, који годинама живе у нехуманим условима. Челницима градских власти су везане руке јер о становима одлучују „Јумко“ и држава као већински власник текстилне компаније.

- Чинимо све да помогнемо станарима у ламелама у Черенцу. Да би се зграде прикључиле на електричну, водоводну и канализациону мрежу, по закону морају да буду технички примљене. Локална самоуправа формирала је комисију за финансијску помоћ најугроженијим породицама у тим зградама. Употребна дозвола не може да се изда без техничког пријема. Више не можемо да дозволимо да станари у Черенцу буду грађани другог реда - рекао је Зоран Антић, први човек Врања.

Држава да реши легализацију

Спорни станови постали су у међувремену власништво Стамбене задруге „Јумко стан“, која постоји само на папиру. У „Јумку“ истичу да држава као већински власник треба да реши проблем легализације спорних станова, који и нису својина памучног комбината. Због тога је отпала могућност да „Јумко“ као инвеститор пренесе права на град Врање због припреме станова за технички пријем.


#   Врање   Зоран Антић   Јумко   Самохрана мајка   локална самоуправа   Град Врање
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима