Премијера представе „Балон“ 5. децембра у Нишу
Ниш 04.12.2025. Јужна Србија Инфо - редакција
На Великој сцени Народног позоришта у Нишу, у четвртак 5. децембра, биће премијерно изведена представа „Балон“, по тексту признатог хрватског драматурга Мате Матишића, у режији младе ауторке Невене Димитријевић.

Представа, која се бави болним спознајама и границама између реалности и илузије, уједно је мастер рад редитељке.
„Лековито је поверовати да позориште има моћ да нас суочи са реалношћу, која је често болна. Тек када дође до суочавања, долази до промене“, истиче Димитријевић у редитељској белешци. Она додаје да позориште постоји само ако се верује у оно што на сцени настаје, али и упозорава да чврста вера у илузију не води никуда, што је и кључна порука комада.
У представи играју Марјан Тодоровић, Маја Банковић, Бојан Вељовић и Нађа Недовић, док ауторски тим чине сценска дизајнерка Зоја Ердељан, костимографкиња Теодора Туловић и дизајнерка плаката Наталија Сретовић. Организацију потписује Снежана Јовић, а техничку подршку обезбеђују мајстор светла Дејан Цветковић, тон мајстор Александар Стевановић, инспицијент Слободан Илић и суфлер Вања Шуклета.
Мате Матишић, чији драмски текст потписује ова представа, један је од најзначајнијих савремених драмских аутора региона. Мултиинструменталиста, сценариста и композитор, добитник је пет Златних арена Филмског фестивала у Пули, а његове драме често су снимане и као филмови. Његови ангажовани комади баве се темама новије хрватске историје и личних судбина, што га чини посебно актуелним у савременом драмском стваралаштву.
Режија је поверена Невени Димитријевић из Ниша, која је основне студије позоришне режије завршила на Факултету драмских уметности у Београду, где тренутно похађа мастер. Њене представе „Секс, лажи и дивље гуске“, „Само без мрља“ и дечија представа „Шест и по најгорих мувања од постанка света“ успешно се изводе у Театру „Вук“ у Београду.
Премијера у Нишу представља не само уметнички догађај, већ и прилику да се публика сусретне са узбудљивим новим ауторским рукописом и младим редитељским гласом који обећава.
#
Ниш
Народно позориште
Балон представа
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Светосавска академија у Дому војске
- Заплењен кокаин и новац
- Јовањдан
- Временска прогноза
- Часни крст у рукама младости
- Андрија први до Часног крста
- Цистерне ЈКП „Наиссус“ за поделу Свете воде
- Забрањен приступ истини о напуштеним псима
- Богојављeње
- ЈКП „Наиссус“ честита Нишлијама празнике
- Крштење Исуса Христоса у реци Јордан
- Више новца за културу у Нишу
- Пливање за Часни крст на Кутинској реци
- Скуп „Не пристајемо, не ћутимо“
- Зимски ред вожње од понедељка
Најновији огласи
- Veze,brak,druženje
- Dve ženke francuskog buldoga
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Напад у Нишу: Један мушкарац тешко повређен, двојица приведена
- Тридесет година гласа и вере: Орден Светог Романа Ђунишког Дечје–омладинском хору „Бранко“ на Божићном концерту
- Уручење награда „11. јануар“ у недељу на свечаној седници Скупштине града Ниша
- Зимска служба: Улице и путеви у Нишу проходни
- Концерт „Млади на сцени“ поводом најрадоснијег празника Божића
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!











