Белопалначка воденица једна од најстаријих у Србији и даље меље без струје
Бела Паланка 22.09.2016. Пиротске вести, Јужна Србија Инфо
Белопаланачка воденица Врело, на излазу из града путем ка Пироту, једна је од најстаријих у Србији, која још увек ради. Вредни власници, који су претеча акционарства у Србији, још увек мељу првокласно брашно за проју, качамак, али и пшенично брашно, без иједног киловата потрошене струје!

Воденични камен мирује само кад се заврне вода која преко лопатица покреће четири огромна камена,који мељу у разним “гранулацијама”-по жељи помељара.
Гордана Чадеж је праунука првог власника воденице Стоиљка Златановића, који је воденицу купио од једног Турчина.
-Мој прадеда Стоиљко пореклом из Горње Студене из срца Суве планине, воденицу је купио 1896. године, за 850 тадашњих дуката од Турчина Хасана Хусеина. Било је то огромно богатство, које је прадеда мукотрпно стицао радећи даноноћно. Касније је један део воденице продао неколицини својих познаника, који су практично постали акционари. Сувласништво се преносило деобама, удајама и женидбама на нове власнике-потомке, па сам тако и ја један од двадесетак сувласника-каже у изјави за Пиротске вести Гордана.

Нико тачно не зна колико је децеднија воденица радила пре него што је Стоиљко постао власник, али се претпоставља да је била у погону бар педесетак до сто година. То практично значи да је безмало стара три века и од тада се на њој није готово ништа променило. Једино је дрвени кош замењен металним. Многи Паланчани, али и Нишлије , Пироћанци , па и намерници који се запуте овим путем сврате и купе по који килограм првокласниг брашна.воденицни-камен
Иначе, Стоиљко је био веома бистар човек, а такво му је и потомство. Међу његовим потомцима су готово сви са факултетским дипломама, а има и високих државних чиновника. У зависности од броја “акција”, односно висине сувласништва, свако од акционара има право да одређен број дана у месецу користи воденицу , меље и тај свој рад путем ушура наплати. То практично значи, да је акционарство у Паланци почело још за време Турака! Од краја 19.века, када је Стоиљко Златановић постао први и једини власник воденице, до сада је сувласништво било бар у рукама 300 Паланчана.
#
Бела Паланка
воденица
гастро туризам
Пиротске вести
@pirotskevesti
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Вучић у „Аристону“ и „Палфингеру“
- Етно село Чубура оаза традиције и комфора
- Канте добиле GPS уређаје
- Ухапшен због крађе 1.469 м³ дрвета
- Филм о Драгољубу Ђуричићу у Нишу
- Вучић у четвртак у Нишу
- Перишић остаје на челу УКЦ Ниш до 2027.
- Алимпијевдан
- Дочек у Медијани сигуран, градски неизвесан
- Мало капиталних пројеката у буџету Ниша за 2026.
- Топлана спремна за све сценарије
- Почела пријава за легализацију објеката
- Милић: Могућа подршка студентској листи у мају
- Сутра почиње легализација објеката
Најновији огласи
- Dve ženke francuskog buldoga
- Poznanstva,veze,brak,agencija Lepeza
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Крагујевац као опомена: Нишу прети исти сценарио због градње на Старој циглани
- Свети Алимпје Столпник - празнују га сточари, исцељује болести
- Полемика око Просторног плана не јењава: Студенти позивају грађане на јавну расправу
- Одлуком министра, Перишићу продужен мандат вршиоца дужности директора УКЦ Ниш до 2027.
- Ниш: Хапшења због нестанка оружја из Полицијске станице Дољевац
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- 500 спинова + 5.000 динара за почетак авантуре – то може само Меридиан
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!











