2. април Светски дан особа са аутизмом (ВИДЕО)
Ниш 02.04.2022. Јужна Србија Инфо
Светски дан особа са аутизмом обележава се 2. априла сваке године, подстичући државе чланице Организације уједињених нација да предузму мере за подизање свести о људима са спектар аутистичним поремећајем, укључујући аутизам и аспергеров синдром широм света.

Аутизам - право на живот
Кажу да се 2 априла у свим градовима света обележава дан свесности о особама из спектра аутизма. тога дана недеље сви некако говоримо или ћутимо о тој непознаници и недовољно истраженој теми области званој аутизам. Медији ће тога дана заборавити на КОВИД 19. Путина, Зеленског Русију Украјну и све друго што заокупира пажњу наших суграђана, пријатеља, комсија, коелега, јавних личности и свих других сиром света нама знагих и незнаних ликова. Тоага дана читав свет биће у плавој боји а када прође и та недеља то плаветнило нестаце полако као нека магла а онда опет креће прича по старом медији опет о цовиду, Путину, Зеленском Русији Украјни комсије, пријатељи и сви они који су око нас некуд журе у неки нама непознат пут, пут за који ми није да немамо времена или желимо бити мимо света не није то већ ми живимо у свету званом аутизам и та плава боја живи са нама и уз нас не само 2 априла или 3 октобра она живи са нама 24/7/365 , није она увек палава она зна бити другачија али каква год даје она је нама нешо чаробно магично само је ми можемо видети на прави начим и ако ми то нисмо одабрали одабрала је она нас. Ми због тога нетражимо да нас жале или још горе исмевају, омаловажавају ,окрећу главу стиде се што смо део њихове околине или део породице. Ми смо спремни прихватити и такве ствар. Нетражимо да видите то нешто наше плаво да говорите о нама само једном, двапута годишње већ желимо да знате да и ми можемо, хоћемо да будемо пуноправни са вама ми знамо да можемо бити добри у вашем свету корисн сапутници на том вашем путу на то имамо право зато немојте говорити о нама само 2 априла или 3 октобра већ сваки дан 365 дана јер наш плави свет није болест да престане већ стање које је ту а ми га нисмо бирали дај те нам руку , дајте нам времена да и ми стигнемо да видимо тај свет да прођемо тим вашим путем у који непрестано журите чим прође 2 април иили 3 октобар. Хоћемо да занамо колико нас има, Хоћемо и ми игралиште, Хоећемо и ми на утакмице, Хоћемо и ми у биоскоп, Хоћемо и ми да мама и тата иду на посао.
Аутизам је веома сложен развојни поремећај који се јавља током прве три године живота и углавном траје до краја живота. Његов специфичан узрок је још непознат. На основу чињеничних података, добијених научним истраживањем, данас знамо да аутизам није ретка појава, а уколико се у обзир узме цео спектар аутистичних поремећаја, ова врста поремећаја обухвата 0,6% укупне популације. Ово значи да у Европи постоји око 5 милиона особа са аутизмом.
Сматра се да особе које имају овај поремећај углавном имају просечну или натпросечну интелигенцију и развијен говор и спадају у групу са Аспергер синдромом. Аутизам се не може излечити, али се правовременим постављањем дијагнозе, третманом, посебним методама и приступом детету и укључивањем детета у природно окружење вршњака може доста постићи.
Аутистичне особе имају тешкоће у комуникацији и социјалним односима. Њихово понашање обележава незаинтересованост за друге, механичко понављање појединих покрета или радњи, и неуобичајено везивање за неки предмет.
Код већине особа постоје неправилности у четири велика органска система: нервни, имунолошки, ендокрини и дигестивни систем.
Особе са аутизмом имају идентичне људске вредности, као и било ко други и према томе имају иста људска права, као и друге особе са инвалидитетом.
Због комплексности њихових потреба, они припадају посебно осетљивој групи људи, чак и међу људима са инвалидитетом. Ниједна особа са аутизмом не би требало да буде ускраћена у слободном развоју живота.
Најбитније је бити подршка особама са аутизмом, а ту родитељи играју главну улогу.
"Деци са аутизмом треба омогућити све услове које имају и друга деца, без издвајања и дискриминације, како би се они понашали природно у свом окружењу", поручују из нишког Дома здравља.
ВИДЕО: АМ ПРЕС
#
Ниш
Дом здравља
аутизам
Светски дан особа са аутизмом
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Обнова локала за занатлије
- Три килограма експлозива
- Позивамо Фон Крамон да дође у Ниш
- Журнал о Желимиру Жилнику
- Обустављена блкокада чамурлијског пута
- Цена пелета пробила плафон
- 291 новозаражених
- Обука пливања у Паралији
- Дан младости
- Палилулско вече - богат програм
- Златибор, планина Богова
- Акција полиције на југу Србије
- Временска прогноза
- Нишлија макро у Француској
- Атокефалност за МПС-ОА
Најновији огласи
- Brak,druzenje,agencija Lepeza,cela zemlja
- Mini čivava štenci na prodaju
- Slušajte najbolju domaću muziku na online kanalu Radio Song Niš
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Smestaj za radnike, turiste, studente Kraljevo - Hostel Rafo
- Nemačkom brendu potrebni promoteri.Rad od kuće.
- МАШИНА SINGERICA ОРИГИНАЛ
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pozajmice za pravna i fizicka lica
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Продају се хотели Здрављак и Турист у Сокобањи
- МУП тврди да су идентификоване локације мејл адреса са којих су стизале дојаве о бомбама
- „МАТУРАНТСКИ ПЛЕС 2022“ на Тргу Краља Милана
- Предузетници и занатлије југа Србије награђени за свој рад
- Мали хор "Бранко" из Ниша у сценском приказу ,,Небеска Литургија" одржаном у Крипти храма Светог Саве
- „МАТУРАНТСКИ ПЛЕС 2022“ на Тргу Краља Милана
- За власника ресторана у Нишу кривична пријава због крађе струје - штета 4 милиона динара
- Преминуо Александар Филиповић, нишки радијски и ТВ водитељ и новинар
- Вучић: За четири године возом од Београда до Ниша за два сата, у марту почетак градње стадиона
- Стари рецепти из Ниша: Ролат пита са месом