Данас је Аранђеловдан
Ниш 21.11.2019. Јужна Србија Инфо
Аранђеловдан је хришћански празник који се прославља 21. новембра (8. новембра по старом календару). По броју људи који је у српском народу слави као своју крсну славу, она се налази на другом месту.

Још од давнина људи су празновали анђеле, јер по Старом завету, када су људи одступили од Бога, почели су се клањати створењима Божијим, стварајући од њих идоле и приносећи им жртве.
Пагани су их називали боговима и створитељима свега видљивог и невидљивог. То је било веома распрострањено за време светих апостола. Четири до пет година пре Првог Васељенског сабора на Лаодикијском помесном Сабору светих отаца, проклето је такво поштовање анђела и предато анатеми, те је по 35. Правилу уведено као благочестиво и правилно поштовање и празновање светих анђела, као служитеља Божијих и хранитеља рода људског.[2] Одређено је да то буде у новембру, јер је новембар девети месец, после марта, када је створен свет, због девет анђелских чинова који су најпре створени.
Девет анђелских чинова описао је ученик Светог апостола Павла, Свети Дионисије Аеропагит у својој књизи „О небеској јерархији“ и они су следећи: шестокрили серафими, многоочити херувими, богоносни престоли, господства, силе, власти, начала, архангели и ангели.
У тој строгој анђелској хијерархији, где влада савршена једнодушност у послушности нижих чинова вишим, за војводу је изабран Арханђел Михаило, јер је својим деловањем спасао многе анђеле отпале од Бога, које је Луцифер повукао са собом у пропаст. Увек се јављао на местима на којима се јављала и Богородица, тако да представља небеску силу и заштиту на земљи. Сваки народ има свог ангела хранитеља, заправо, сваки хришћанин има свог ангела хранитеља и чувара, те стога морамо имати на уму да, шта год чинимо или мислимо, јавно или тајно, то чинимо у присуству свог ангела. А на дан Страшног Суда сабраће се огромно мноштво ангела небесних око престола Христова и објавиће се дела, речи и мисли сваког од нас, а тада нека нас Бог помилује и нека нас спасе молитвама Својим, свети Архистратиг Михаил и бестелесне небесне силе.
Арханђел Михаило је представљен како у својој десној руци држи копље којим попире Луцифера, а у левој палмову гранчицу. Он се сматра чуварем вере православне и борцем против јереси. Постоји веровање и обичај код многих хришћана који славе светог Михаила, да, пошто га сматрају живим светитељем, не спрема се жито, што је неоправдано и нетачно. Неопходно је припремити жито за славу, јер се жито припрема за душе предака, а не за душу свеца, који је пред Богом жив.
Да ли ће Аранђеловдан бити прослављен уз посну или мрсну трпезу, зависи од тога на који дан пада. Ако пада у среду или петак, онда треба да буде посна, а жито је обавезно. По народном веровању слави се и јесен зато што је кад су свеци делили улоге, Архангел Михаило добио јесење и зимско време - време зиме и зимских тешкоћа. Говори се да у ово време Архангел лута светом обучен у просјака да изгрди невернике и помогне невољницима. Каже се да какво је време на Аранђеловдан, тако ће бити током целе зиме и пролећа. Болесници овог дана оздрављају. У неким крајевима Србије, Михаило се слави и као заштитник сточара јер се верује да само он може отерати вукове.
Занимљиво је да се на Аранђеловдан 1960. године родио, наговештавајући самим даном рођења архангелску ватреност у служби и љубави према Богу, новомученик Харитон Црноречки.
Манастир Црна Река и Манастир Светих архангела код Призрена, у којима је монаховао, посвећени су Светим Архангелима Михаилу и Гаврилу. Аранђеловдан је слава Манастира Грабовац.
НИШ
Данас на храмовну славу Аранђеловдан - Сабор Светог Архангела Михаила, Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Г. Арсеније служиће ће Свету архијерејску Литургију у старом Саборном храму Сабора Светих Архангела у Нишу.

Ово је наставак обележавања јубилеја 200 година Саборног храма у Нишу и прва прослава славе „Мале Саборне цркве“ у Нишу након рестаурације, која је трајала две године.
#
Ниш
СПЦ
Аранђеловдан
Владика Арсеније
Мала Саборна црква
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Грађани поново протестовали
- Ледени дани до среде
- Временска прогноза
- Вирусом заражене још 1.393 особе
- Пиле на подварку
- Раднички наприпремама у Анталији
- Хапшење општинарки и Тончев
- Ојачање бедема Нишаве
- Малверзацијама оштетили суграђанина
- Младић возио под дејством психоактивних супстанци
- Најхладнији дани од почетка зиме
- Појачана контрола саобраћаја
- 1.751 новопозитивних
- Разделна острва и заштитне ограде
- Све спремно за наставак школске године
Најновији огласи
- Agencija za brak i druzenje
- Svi polovni i novi delovi za Mercedesov kombi i putnički program
- Tražim devojku do 36 god. za brak i porodicu ~IMA VIDEO~
- Nudimo Financijska usluge
- Prodajem kucu u Prokupkju, blizu kasarne.
- Povoljno izrada sajtova, web prezentacija
- Renault Kangoo maxi Z.E 2015. godište - Elektricno vozilo - Troši 50 din na 100 km
- Mini kotlarnice tip E i tip PE
- Elektrodni jonizujući kotlovi
- Хитно продајем кућу у центру Лесковца
- Стари рецепти југа Србије: Како се прави најбољи јужњачки домаћи ајвар
- 11. јануара Ниш је ослобођен од Турака
- Шест жена на одговорном положају у Нишу - постављени в.д. начелника градских управа
- Фебруар нам доноси поскупљење цене електричне енергије - одобрено повећање 3.4%
- Бивши градоначелник Ниша нови директор Клиничког центра Ниш
- 11. јануара Ниш је ослобођен од Турака
- Шест жена на одговорном положају у Нишу - постављени в.д. начелника градских управа
- Туризам у Србији, корона "отела" милијарду евра - Стара планина све привлачнија
- Фебруар нам доноси поскупљење цене електричне енергије - одобрено повећање 3.4%
- Стари рецепти са југа Србије: Шаран печен у рерни