Данас се обележава Дан Војске Србије
У знак сећања на почетак Другог српског устанка 23. априла 1815. године данас се обележава Дан Војске Србије. Иако војнички није значајан Други српски устанак означио је прекретницу у формирању модерне српске државе, а тиме и војске.

Договор који је после краћих сукоба постигао Милош Обреновић означио је почетак дуготрајне борбе за стварање српске државе, прво аутономне, а затим и независне.

Једна од првих институција која је настала у Србији после Другог српског устанка била је војска.
Зачеци формирања војних јединица сежу у период од 1830. до 1836. године, а први закон о војсци донет је 1838. године и звао се "Закон о устројству гарнизоног војинства".
Први официри школовани су у Русији, а војска је организована по узору на руску царску војску, а велики утицај имале су француска и немачка војна мисао.
Значајан успон војска је у Србији доживела у време Кнеза Михаила Обреновића, али се према мишљењима историчара највеће промене дешавају после рата са Турском 1876-1877. и Бугарском 1885. године.

После тих ратова, због жалби на неефикасност руског система командовања, као и на лошу обуку кренуле су опсежне војне реформе.
Усвојена је пруска, односно немачка војна тактика, а уведена је обимнија и учесталија војна обука и повећан број активних официра.
Историчари сматрају да је немачка тактика покретног ратовања са подстицењем иницијативе нижих официра и слободом маневрисања мањих јединица, била је пресудна у победама српске војске у балканским и Првом светском рату.
Приликом пробоја Солунског фронта на пример, српска пешадија је напредовала брже од француске коњице.
Настанком Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1. децембра 1918. године српска војске се утопила у нову, а официри српске војске чинили су значајну већину у официрском кору нове војске.

Занимљиво је да је југословенска краљевска војска у међуратном периоду у потпуности напустила тактику, командовање па и организацију српске војске.
Војска Србије поново је "настала" у мају 2006. године, када је Црна Гора после референдума иступила из Државне заједнице.
Иако је Дан војске најважнији војни празник у историји Србије с почетка 19. века, односно почетака Другог српског устанка, Војска Србије данас негује традицију и војску других држава чији је део била.
Неколико касарни и даље носи имена народних хероја и партизанских бораца из Другог светског рата, а многи званични дани јединица, установа, родова и војних служби везују се за период Краљевине Југославије, Народноослободилачке борбе 1941-1945. и Југословенску народну армију.
Сви дани војске
Наша војска је једна од ретких оружаних формација у Европи која је кроз историју често мењала свој најважнији празник.
У време Кнежевине и Краљевине Србије, као и Краљевине СХС и Југославије није обележаван дан војске.
Југословенска народна армија је од 1946. године свој празник обележавала у знак сећања на Прву пролетерску бригаду која је формирана 21. децембра 1941, а ступила у борбу 22. децембра 1941. године и била је прва организована партизанска војна формација.
Као празник је 1946. и 1947. године прослављан 21. децембар, а онда од 1948. године, померен на 22. децембар.
Случајно или не, то се догодило баш у години када је дошло до Резолуције Информбироа и сукоба Тита и Стаљина, Југославије и Совјетског савеза, а занимљиво је да је 21. децембар био и рођендан Јосифа Стаљина.

Дан ЈНА обележен је последњи пут 1991. године, јер је 1992. године настала нова формација Војска Југославије, која је добила и нови празник.
Дан Војске Југославије обележаван је 16. јуна у знак сећања на склапање војног споразума Кнежевине Србије и Кнежевине Црне Горе о заједничком рату против Турске 1876. године, после којег су обе земље добиле међународно признату независност.
Овај празник је обележаван до 2006. године, када је после референдума у Црној Гори престала да постоји Држава заједница Србије и Црне Горе.
За нови празник војска је узела почетак Првог српског устанка 15. фебруар, што се поклапа са Даном државности Србије и датум доношења првог устава у 19. веку.
Дан Војске Србије се прослављао 15. фебруара од 2007, а 2012. године је празник померен на 23. април, односно дан почетка Другог српског устанка.
За Дан Војске Србије деле се одликовања, награђују најбољи припадници војске и одржавају свечаности у јединицама и установама ВС.
Већ дуги низ година војска у градовима Србије обележава свој дан, а ове године свечаност ће бити организована 9. маја у Зрењанину и том приликом одржаће се дефиле војних јединица.
#
годишњица
Милош Обреновић
Црна Гора
Војска Југославије
Војска Србије
Дан војске Србије
Први српски устанак
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Кварови на мрежи и прекиди у водоснабдевању
- Шестогодишњи дечак задобио тешке повреде
- Запалио се шинобус на прузи Ниш–Сврљиг
- Временска прогноза
- 9,7 милиона за археолошкo налазиштe „Медијана“
- Више делова Ниша данас без воде
- Фудбалска грозница не јењава
- Обнова храма у Горњем Адровцу
- Нови квар, без воде део Ледене стене
- Квар код Железничке: цистерне на локацијама
- Туча у Горњем Матејевцу
- Хаварија код Железничке станице
- Највише интервенција у Паси Пољани
- Директно до одговора
- „Швајцарски Свис“ поново лети из Ниша
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Акција „Армагедон“: Ухапшен мушкарац из Алексинца, Нишка полиција учествовала у акцији против злоупотребе деце на интернету
- Научни скуп поводом 150 година од Првог српско–турског рата у Алексинцу
- Тешка несрећа код Ниша: У судару аутобуса и аутомобила погинуо 49-годишњак
- Превентивни прегледи и савети за здравље у нишким ромским насељима
- „Евергрин“ фестивал од 24. до 27. јуна доноси Нишу вечери безвременске музике
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Топлички округ спреман за зиму
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Топлички округ спреман за зиму












