„Нишвил поново без државне помоћи – фестивал пред изазовом опстанка“
Ниш 23.09.2025. З. Стојић, Јужна Србија Инфо
Нишвил џез фестивал, један од најзначајнијих културних догађаја у Србији, већ деценијама окупља уметнике и публику из целог света, промовишући Ниш и Србију као препознатљиву културну дестинацију. Ипак, упркос међународном угледу, фестивал из године у годину остаје без адекватне подршке државе и Министарства културе.

Такво игнорисање не умањује само труд организатора и уметника, већ и укупни углед Србије. Нишвил је својим квалитетом и препознатљивошћу већ одавно изашао из оквира локалне манифестације и заслужује статус националног фестивала.
Подршка овом догађају није питање само културе, већ и туризма, економије и међународне сарадње. Зато је неопходно да држава јасно стане иза Нишвила, препозна његов значај и омогући даљи развој, уместо да га своди на локални ниво.
Будућност Нишвила и других битних фестивала није само ствар Ниша – то је питање културног идентитета и угледа целе Србије.
У наставку текста саопштење Народног покрета Ниш
Нишвил заслужује статус националног фестивала, а не игнорисање!
Нишвил џез фестивал, један од најзначајнијих културних догађаја у Србији, остао је без подршке Министарства културе. Та одлука не само да вређа дугогодишњи рад организатора и хиљаде уметника, већ и урушава углед Србије на међународној сцени.
Нишвил се поново нашао пред зидом, без јасног одговора државе да ли га види као национални фестивал или тек као локалну атракцију. Такав однос директно угрожава углед Србије и доводи у питање позицију фестивала у светском културном простору.
Као да држава заборавља да Србија није само Београд. За три деценије, Нишвил је постао бренд који је Ниш, али и целу Србију, уцртао на мапу европских џез и културних дестинација. Док се у престоници милиони улажу у манифестације које често немају ни део међународне препознатљивости, Нишвил се сваке године бори да преживи.
Одлука Министарства да фестивалу ускрати средства и препоручи му статус локалног догађаја посебно је проблематична у тренутку када Нишвил покушава да кандидатује Ниш за УНЕСКО листу џез градова 2027. године.
Улазак на ту листу не значи само престиж – то је и питање развоја туризма, економије и културног идентитета. Градови и фестивали који носе УНЕСКО ознаку постају глобалне тачке окупљања, привлаче стотине хиљада туриста и отварају врата озбиљним међународним улагањима.
Ако Србија не успева да обезбеди УНЕСКО статус за своје споменике и културна добра, зар није логично да макар подржи фестивал који је својим угледом и квалитетом отворио та врата?
Нишвил је некада био међу четири најзначајнија фестивала у земљи. Данас, уместо да буде понос целе државе, остаје понос само Нишлијама. Поставља се питање: да ли је Нишвил само за Ниш, или је фестивал који припада целој Србији? Ако држава диже руке од њега и сваке године му прети ускраћивањем основне подршке, то није само игнорисање једног фестивала – то значи да Ниш и Србија свесно губе јединствену прилику да буду културна дестинација светског ранга.
Проблем није тренутан нити везан искључиво за подршку студентским протестима. Ово је хронична слабост државе која већ дуже од деценије не препознаје културне манифестације оваквог типа као националне вредности. Уместо да се поносимо оним што Нишвил представља и да га подржимо као стуб културне дипломатије, ми га сводимо на локални ниво и ризикујемо да нестане. А то би био пораз не само за Ниш, већ и за целу Србију!
Народни покрет Србије Ниш
Владимир Јовановић,
потпредседник ГрО
#
Ниш
Нишвил
финансирање
Министарство културе и информисања
@nisville
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Три бране за виши водостај Нишаве
- Доживи Ниш – Experience Niš
- Без воде делови Ниша и околних села
- Временска прогноза
- Квар на водоводној мрежи на Палилули
- Камате за неуспеле пројекте
- Разбијена група кријумчара
- Дан жалости у Нишу
- Више кварова на водоводној мрежи
- Израда споменика краљу Милану
- Вуковци на екскурзији
- Вучевић на скупу напредњака у Трупалу
- Кварови на водоводној мрежи
- Петровдан у нишкој Саборној цркви
- Петровдан
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Зашто грађани Србије плаћају скупље стамбене кредите од суседа у ЕУ?
- Министар културе потписао уговор за обнову храма у Горњем Адровцу
- ХАОС НА СКУПУ ОПОЗИЦИЈЕ: Пљуштале увреде на рачун новинара, јединства ни на видику
- Панорамске вожње туристичким аутобусом и овог лета у Нишу
- Министарство културе - нови уговори и више од 9,7 милиона за археолошкo налазиштe „Медијана“
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Топлички округ спреман за зиму
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Топлички округ спреман за зиму












