Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ново поглавље за мушкарце преко 50 година, како сачувати здравље

Bookmark and Share

26.11.2023. Никола Стојановић

Улазак у педесете године живота за многе мушкарце означава почетак новог, зрелијег поглавља. Ово доба доноси са собом многе промене, како у физичком, тако и у емоционалном смислу. Здравље постаје приоритет, а превенција и одржавање доброг здравственог стања кључни су за квалитетан и испуњен живот. У овом периоду, мушкарци се суочавају са различитим здравственим изазовима, од којих су неки специфични за овај узраст.

Илустрација
Илустрација

Битно је разумети које промене су нормалне, како се може превентивно деловати или управљати одређени здравствени проблеми, и на који начин се може унапредити опште стање здравља. Уз правилан приступ и адекватне информације, педесете могу бити период доброг здравља и задовољства. 

Превенција и управљање артритисом

Артритис је једно од честих стања које погађа мушкарце након 50. године живота, манифестујући се болом, отицањем и укоченошћу зглобова. Превенција и управљање артритисом захтева холистички приступ који обухвата различите аспекте здравља и свакодневног живота.

Први корак у превенцији и управљању артритиса јесте разумевање његових узрока и симптома. Постоји неколико врста артритиса, укључујући остеоартритис (најчешћи облик, који настаје услед трошења зглобова) и реуматоидни артритис (аутоимуна болест). Препознавање симптома на време може помоћи у спречавању даљег погоршања стања. Одржавање здраве телесне тежине и уравнотежена исхрана кључни су за смањење оптерећења на зглобове, посебно на колена и кукове. Исхрана богата антиоксидантима, омега-3 масним киселинама и мало упалним својствима може помоћи у смањењу упале и болова повезаних са артритисом.

Редовна физичка активност је важна за одржавање флексибилности зглобова и јачања мишића који их подржавају. Вежбе ниског интензитета, попут пливања, ходања или јоге, посебно су препоручљиве јер помажу у одржавању покретљивости зглобова без додатног притиска на њих. И за крај, консултације са лекаром су кључне за ефикасно управљање артритисом. Лекар може препоручити лекове за ублажавање симптома, као и физикалну терапију или, у неким случајевима, хируршке интервенције. Редовни медицински прегледи су важни за праћење стања и прилагођавање третмана.

Артритис може представљати изазов, али са правилним приступом, мушкарци могу успешно управљати овим стањем и одржавати висок квалитет живота и након педесете.

Цитоскопија као неизбежан али кључан преглед простате и мокраћних канала

Цитоскопија представља важан дијагностички поступак, нарочито за мушкарце старије од 50 година. Овај преглед, који укључује преглед унутрашњости мокраћне бешике и канала помоћу цитоскопа, кључан је у детекцији и дијагностиковању различитих стања, укључујући проблеме са простатом, уринарним трактом и рано откривање карцинома.

Важност цитоскопије лежи у њеној способности да пружи детаљан увид у стање унутрашњих структура мокраћног система. Ово је посебно важно код мушкараца који доживљавају симптоме као што су проблеми са мокрењем, бол или присуство крви у урину. Цитоскопија помаже у прецизном утврђивању узрока симптома, што је кључно за ефикасно лечење.

Поступак се обично обавља под локалном анестезијом и траје око 15 до 30 минута. Пацијенти могу очекивати благу нелагодност, али поступак углавном није болан.

Када кажемо цитоскопија цена у приватним клиникама у Србији варира, али је генерално приступачна и прилагођена стандардима здравствене заштите у земљи. Важно је истаћи да се квалитет услуге не мери само ценом, већ и стручношћу и искуством медицинског тима.

Препознавање и лечење хипертензије

Хипертензија, често називана и "тихим убицом", је један од најчешћих здравствених проблема са којима се суочавају мушкарци старији од педесет година. Ово стање карактерише висок крвни притисак који може узроковати бројне компликације ако се не лечи.

Значај ране дијагнозе хипертензије не може се довољно нагласити. Будући да хипертензија често нема видљиве симптоме, редовно мерење крвног притиска је неопходно. Рана дијагноза омогућава правовремено лечење, што може значајно смањити ризик од срчаних удара, можданих удара и других озбиљних здравствених проблема.

Животни стил као кључ у лечењу хипертензије - промене у животном стилу играју кључну улогу у управљању хипертензијом. То укључује здраву исхрану са смањеним уносом соли, редовну физичку активност, одржавање здраве телесне тежине, ограничавање уноса алкохола и престанак пушења.

Медицинско лечење и праћење - поред промена у животном стилу, многи мушкарци ће можда требати и лекове за регулисање крвног притиска. Важно је редовно посетити лекара и пратити прописани третман, као и редовно пратити крвни притисак како би се осигурало да је лечење ефикасно. Лечење хипертензије је често дугорочни процес који захтева континуирану посвећеност и сарадњу с лекаром.

Како се носити са смањењем мишићне масе и снаге?

Смањење мишићне масе и снаге природан је део старења. Овај феномен, познат као саркопенија, може утицати на квалитет живота, али постоје начини за ублажавање његових ефеката.

Разумевање саркопеније је кључно. Овај процес се не дешава преко ноћи, већ је постепен и често неприметан. Губитак мишићне масе може довести до смањења снаге, издржљивости и мобилности. Препознавање и прихватање ових промена је први корак ка ефикасном управљању стањем.

Физичка активност и вежбање су најважнији алати у борби против саркопеније. Редовно вежбање, укључујући тренинг отпора (као што је дизање тегова) и аеробне активности (попут брзе шетње, пливања или вожње бицикла), може помоћи у очувању и чак изградњи мишићне масе и снаге. Вежбање такође побољшава равнотежу и смањује ризик од падова и повреда.

Исхрана игра кључну улогу у очувању мишићне масе. Адекватан унос протеина је виталан, јер протеини помажу у изградњи и одржавању мишића. Укључивање разноврсних извора протеина, попут меса, рибе, махунарки и млечних производа, у редовну исхрану може знатно допринети очувању мишићне масе. Такође, важно је уносити довољно витамина Д и калцијума за здравље костију.

Како се носити са променама расположења и анксиозношћу?

Ментално здравље је под‌једнако важно као и физичко, посебно код мушкараца који су закорачили у шесту деценију, који се могу суочити са различитим емоционалним изазовима, укључујући промене расположења и анксиозност.

Препознавање симптома је први корак у управљању овим изазовима. Промене расположења могу укључивати осећаје туге, иритабилности или недостатка мотивације. Анксиозност може произвести осећај нелагодности, забринутости или чак панике. Важно је бити свестан ових симптома и препознати када постају проблематични у свакодневном животу.

Тражење подршке и саветовање може бити изузетно корисно. Разговор са професионалцем, попут психолога или саветника, може пружити стратегије за управљање променама расположења и анксиозношћу. Помоћ стручњака можете потражити овде. Поред тога, подршка породице, пријатеља и група за самопомоћ може пружити додатну емоционалну подршку.

Здрав животни стил је важан за ментално здравље. Редовно вежбање, здрава исхрана, довољно сна и практиковање техника опуштања, као што су медитација и дубоко дисање, могу помоћи у смањењу симптома анксиозности и депресије. Такође, ангажовање у активностима које доносе радост и задовољство може побољшати опште ментално стање.

 


#   мушкарац   здравље   крвни притисак   рак простате
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима