Власина: Сакупљање сока беле брезе
Власинско језеро 17.05.2015. РТС, Јужна Србија Инфо
Од беле брезе користи се све осим корена, а сок из стабла цењен је од давнина.
На Власинском језеру, снег је окопнио тек после Ускрса, па ће сакупљање сока беле брезе, која је и симбол тог краја, трајати краће него ранијих година.

Бела, светла, блистава. Стигла са пуњењем акумулације, кажу из махале Метлике. За кратко време постала не само симбол језера, већ целе Власине.
Својом лепотом крепи очи и душу, својим даровима и лековитим својствима тело. Ово је период за сок из брезе. Бургија, црево, флаша, доста стрпљења и здрав, природан напитак је спреман.
"Овај сок се користи за комплетну детоксикацију организма из разлога што сва храна која је потребна лишћу и крошњи дрвета пролази кроз стабло брезе. Ту су знаци минерали, Б и Ц витамин, фруктозни шећер", каже Лидија Арсић, мештанка на Власини.
Од Русије преко Финске, Аљаске до Канаде доступан и у радњама делотворни сок из брезе. На Власини тек мали број број мештана користи ову благодет. Узимајући истовремено чувајуци дрво да се не оштети, јер једно стабло дарује и до 100 литара сока.
"Када завршите експлоатацију морате затворити отвор дрвним цепом, тако ћемо дрво заштити да можемо и следеће и неких наредних година да вадимо сок", каже Лидија Арсић.
Само тако чувари предела изузетних одлика Власина дозвољавају експлоатацију сока.
"Мали број људи користи сок од брезе, користе га махом кад се дрво посече, а дозвољено је узимање ако се домаћински понашамо према дрвету", каже Радош Костадиновић, чувар природе ПИО Власина.
А када дрво ослаби обично високо на стаблу добија госте, дрвенасте гљиве. Нису за јело, али се користе у медицинске сврхе. Ишечкају, просуше и ето чаја, кажу, пре свега доброг за побољшање имунитета.
"Најбоље је брати гљиву у јесен сада је већ стара и има боју брезе, њене способности су иначе такве да брезу разреди од 30 до 70 одсто ина крају од ње остане само пепео", каже Лидија.
Од стабла сок, свеж или ферметисан кисело-слатког укуса, од лишћа као и од печурака чај, кажу незаменљив за уринарни тракт.
Од брезине коре нема бољег потпаљивача ватре, а од грана метле за чишћење лишћа. Све сем корена се може искористити, па не чуди што је неки народи пре свега Руси, сматрају чистим дрветом које дому доноси светлост и срећу.
#
Власинско језеро
здравље
сок
лековито биље
сакупљање
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Сумње да је крао новчанике и новац
- Превентивни прегледи у ромским насељима у Нишу
- Историјски јубилеј у Дому културе Алексинац
- Више локација у Нишу и околини без воде
- Ђокић одбацује критике о нетранспарентности
- Поднета пријава Буџетској инспекцији
- „Слободне зоне“ у Нишу
- Невреме могуће у Нишу
- „Evergreen“ фестивал од 24. до 27. јуна
- Погинуо возач у судару код Гаџиног Хана
- Више улица и насеља у Нишу данас без воде
- Прекид водоснабдевања
- „Армагедон“: Ухапшен Алексинчанин
- 4.446 места за бруцоше
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Акција „Армагедон“: Ухапшен мушкарац из Алексинца, Нишка полиција учествовала у акцији против злоупотребе деце на интернету
- Први дечји фестивал фолклора „Поље божурова“ у Поповцу окупља младе чуваре традиције
- Научни скуп поводом 150 година од Првог српско–турског рата у Алексинцу
- Грађани на пријему у Градској кући изнели проблеме и предлоге, Павловић најавио наставак разговора са суграђанима
- Обележена годишњица Битке на Кошарама: Сећање на хероје који су бранили границу
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Опозиција тражи укидање Српско - руског хуманитарног центра у Нишу, Ми – Снага народа против
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Топлички округ спреман за зиму












