Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Измене Закона о раду смањиће број незапослених

Bookmark and Share

13.07.2014. Налед

Измене Закона о раду олакшаће запошљавање старијих особа, радника којима је остало неколико година до пензије, као и младих који чине половину од укупно 750.000 незапослених у Србији. Усвојене одредбе представљају реформски корак напред, ослобађају привреду непотребних окова администрације и дају јој шансу да преживи кризне периоде без угрожавања права запослених, показује анализа Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД).

Измене Закона о раду смањиће број незапослених

Лакше запошљавање старијих лица на неодређено време подстаћи ће укидање обавезе послодавцима да отпремнину исплаћују за целокупни радни стаж, по чему је Србија била јединствена земља у свету. Због такве одредбе привредници су оклевали да запосле особе са дугим стажом или су закључивали уговоре на одређено и тако избегавали обавезу плаћања високе отпремнине у случају да престане потреба за ангажовањем радника.

Новим одредбама које се тичу уговора на одређено, омогућује се лакше запошљавање на пројектима који су ограничени на неколико година и даје се прилика новооснованим предузећима да са запосленима закључе уговор у трајању до 3 године (процена је да је управо толико потребно да се тек отворене фирме стабилизују на тржишту). Очекује се да ове одредбе стимулишу, између осталог, запошљавање лица којима недостаје само неколико година до пензије.

НАЛЕД верује да ће измене које омогућавају нове видове запошљавања посебно погодовати незапосленима - закон ће дозволити рад на даљину и рад са непуним радним временом.

У домену регулисања односа послодавца и радника, новина у закону су блаже казне. Постојећи пропис дозвољавао је послодавцу да раднику, који не поштује радну дисциплину, једино уручи отказ. Сада се омогућава вишестепеност у кажњавању за различите облике кршења обавеза.

Такође, послодавац је морао да врати запосленог на посао чак и ако суд утврди да је постојао основ за престанак радног односа, што се дешавало у случајевима кад предузеће није испоштовало поступак давања отказа (ако су постојале мањкавости у процедури – број дана за жалбу, начин уручивања отказа итд.). Сада се послодавцу омогућава да запосленог не врати на посао, али да му, због грешке у процедури, буде обезбеђена адекватна новчана надокнада. 

Када је реч о смањивању администрирања и папирологије, измене Закона предвиђају увођење електронских евиденција и електронске комуникације. Значајно се смањује бирократија при запошљавању, а усвојен је и предлог НАЛЕД-а да буде укинута радна књижица. Та одредба ступиће на снагу 2016. чиме ћемо се опростити од још једног реликта прошлости, који нема практичну сврху.

НАЛЕД ипак сматра да има још простора за унапређење радног законодавства које би Србију учинило конкурентнијом и атрактивнијом инвестиционом дестинацијом и приближило нас стандардима који  важе у Македонији, Хрватској и другим државама региона. У том смислу, остаје да се значајно унапреде одредбе које се тичу проширеног дејства колективних уговора, репрезентативности синдиката (којих има 24.000), као и да се законом регулише дуги низ година постојећа појава - лизинг радне снаге.

 


#   запошљавање   незапосленост   НАЛЕД   Закон о раду   радна књижица
@NALED_SERBIA @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима