Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Мраз нанео огромне штете куршумлијским воћарима

rssBookmark and Share

Куршумлија 03.05.2017. Јужна Србија Инфо

Нестабилне временске прилике у другој половини априла и осцилације у температури утицаће да се приноси на територији куршумлијске општине знатно смање. Самостални стручни сарадник за пољопривреду општине Куршумлија – Јовица Ђиновић, обишао је засад трешања породице Симић из Мачковца, које је оштетио априлски мраз.

Мраз нанео огромне штете куршумлијским воћарима

„У протеклих неколико дана наш крај задесиле су веома ниске температуре за ово доба године, што је оставило велике последице на приносе воћа за ову годину. Према првим проценама највеће штете претрепели су засади јагодичастог воћа,  док је нажалост први род засигурно измрзао, а видиљивих последица има и од снега,  који је физички оштетио малину и купину, што је нарочито изражено у вишим пределима наше општине“, истакао је Ђиновић.

Велике штете претрпели су и засади шљива, посебно сорте „Стенлеј“, док су аутохтоне  врсте прошле са мањим последицама. Када је реч о другим културама посебно род вишње, има измрзавања али не у великој мери, те верујемо да ће бити солидног рода за ову годину, што нажалост није случај са трешњом – додао је Ђиновић.

О превентивним мерама, које је потребно предузети приликом сличних елементарних  непогода, он је истакао да већина пољоприврдних произвођача нема довољно финасијских средстава  како би осигурала своје засаде, те  се у оваквим у ситуацијама користе фолије, које могу да колико толико заштите засаде.

„У оваквим ситуацијама врло је тешко заштитити воће које  је већ формирало плод. У самом цветању биљка је отпорна на ниским температурама, међутим проблем је код оних биљака које су већ формирале плод. Поједини пољопривредници  покушали су да заштите своје културе применивши орошавање што је резултирало да се воће заштити  и умање последице од мраза.

Том приликом, он је истакао да новонастале промене у воћњацима знатно могу утицати и на промене у кошницама, а када је реч о ратарским културама, оне нису негативно утицале на пшеницу изузев у оним случајевима где је кукуруз већ изникао.

„Ове године неће бити рода купина посебно у нижим пределима у долини реке Топлице а мање уз Косаницу“, рекао је Ђиновић, поручивши воћарима да је у наступајућем периоду најважније заштитити биљку и воћњак и припремити га за наредну годину. Пољопривредна служба општине Куршумлија препоручује воћарима да је потребно одрадити резидбу, биљку третирати бакром пре тога аминокиселином  и другим препаратима, како би она могла да превазиђе ову стресну ситуацију и настави даљи раст.

Посебну пажњу треба обратити и на ђубрење, с обзиром да је то веома битан фактор у овом моменту,  и на тај начин обезбедити све неопходне услове како би се биљка припремила за наредни период и повратила хранљиве материје из листа у стабло и корен.

Предраг Симић из куршумлијског села Мачковац, истиче да је априлски мраз оставио највеће последице на засадима трешања, као и на делу под малином и купином.

„Штете су велике, покушали смо да заштитимо засаде воћа, међутим безуспешно. Највише су страдале шљиве и засад трешања. Већ смо поступили по препорукама пољопривредних стручњака Општине Куршумлија, како бисмо сачували преостало воће и припемили га за наредну годину“, изјавио је Симић, додајући  да у блиској будућности  планира да осигура засаде воћа.


#   Куршумлија   пољопривреда   воће   зима   мраз   пољопривредна служба   Предраг Симић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима