Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Срби хоће у предузетнике, али су слабо информисани

Bookmark and Share

05.07.2016. Танјуг, Јужна Србија Инфо

У Србији постоји велико интерсовање грађана за покретање сопственог бизниса, али је информисаност о томе ипак недовољна, показало је искуство у пројекту Шанса за нови почетак, као и да се грађани се најчешће одлучују да посао покрену у сектору производње хране.

Срби хоће у предузетнике, али су слабо информисани

Велико интересовање за предузетништво влада међу млађима, али не мањка ни међу нешто старијом генерацијом грађана који су остали без посла или отишли у пензију, а желе да допуне кућни буџет.

Мотив људима је углавном алтернатива запослењу, каже саговорник Танјуга.

"Њихов мотив је да пронађу други начин да обезбеде плату за себе и породицу. Тај мотив је добар донекле, али ако не размисле дубиље, постоји већа шанса за неуспехом, јер имају лимитирана средства за посао. Не би било добро да се обесхрабре само зато што нису добро промислили", рекао је Ранђић.

Ранђић је рекао да се током претходних месеци и на одржаним сајмовима видело да највећу атрактивност бележе послови који се односе на производњу хране и да у тој области виде своју шансу и то махом у Лесковцу и ужичком крају.

"На сајмовима смо имали прилике да се сретнемо са великим бројем људи заинтересаваних за предузетништво. Искуство је да мора постојати генерални приступ али се мора прилагодити у складу са локалним специфичностима јер се прилике разликују од региона до региона", рекао је Ранђић.

Осим сајмова за запошљавање, много важнија компонента је и то да се идентификују локалне организације да буду препознате као неко ко може да понуди помоћ, каже Ранђић.

"Држава и сви који хоће да се тиме баве и подстичу предузетништво морају да се спусте на директну комуникацију, али и оно што је још важније-да се подстакну они који тек треба да уђу у предузетништво", каже он додајући да је важно да дођу нови предузетници, фирме које имају 150, 250 људи.

У том смислу, према његовим речима, важна је и помоћ предузетницима да идентификују када је бизнис преважисао њих саме, да уведу нове људе и упуте их у посао и основне елементе корпоративног управљања јер, само тако могу да се шире и расту.

Шанса за нови почетак је пројекат за развој предузетништва који има за циљ да охрабри младе људе да се баве предузетништвом, али и да подстакне оне раднике који ће остати без посла у процесу реструктурирања да користећи своје знање и ресурсе, покрену сопствени посао.

Намењен је свима који желе да покрену бизнис, сами, са члановима породице, или удружени. Пројекат може у томе да помогне идејама, информацијама, предлозима, препорукама и подршком.

У оквиру тог програма осмишљено је око 200 предузетничких иницијатива, које су подељене на четири области: производња, услуге, трговина и пољопривреда, а које пружају основне информације о почетним улагањима.

Предузетничке идеје представљене су заинтересованим грађанима на сајмовима предузетништва, а управо због великог интересовања бројних градова Србије оснивачи пројекта тренутно истражују могућност за одржавањем додатних сајмова предузетништва.

Пројекат су покренули SAM и DNA Communications уз финансијску помоћ USAID-а.


#   USAID   предузетник   без посла   Шанса за нови почетак
@USAID @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима