Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Испити у Медвеђи под знаком питања за студенте нишког Економског и Правног факултета

rssBookmark and Share

Медвеђа 07.11.2015. Д.Миљковић, В.Новости

Муке две стотине студената нишког Економског и Правног факултета у Медвеђи. Забуну унела одлука Министарства о укидању ових истурених одељења.

Испити у Медвеђи под знаком питања за студенте нишког Економског и Правног факултета

Око две стотине студената друге, треће и четврте године Економског и Правног факултета и Нишу који су студије уписали у истуреним двојезичним одељењима у Медвеђи још не знају где ће похађати наставу.

Прошло је више од месец дана од почетка академске школске године, а студенти ових одељења не прате предавања јер је њихов статус нејасан.

Наиме, Министарство просвете је јуна ове године одлучило да после пет година рада укине ова одељења и да они наставе да студирају у Нишу. Али, у међувремену је дошло до промене плана па је било говора да ће се ипак омогућити да студенти окончају школовање тамо где су га уписали.

Милован Шуваков, помоћник министра за високо образовање, каже да ће испоштовати договор да студенти који су започели студије у Медвеђи ту и заврше.

- Потребно је само да факултети то реализују и да финансијски план и програм доставе надлежним службама у Министарству просвете - каже Шуваков за "Новости".

У суштини, они имају могућност да школовање наставе у Нишу, али сматрају да то не би било поштено. Јер, ова одељења и јесу отворена да би се српским и албанским студентима из сиромашнијих средина приближило високошколско образовање.

БРОЈКЕ
100-200 евра плаћали би стан у Нишу

60 евра кирија у Медвеђи
- Мислим да би требало да завршимо школовање тамо где смо почели јер сигурно постоје разлози, пре свега материјални, зашто смо се определили да студирамо у једном малом граду, а не у Нишу - каже Ивана Петровић из Власотинца, студент четврте године Економског факултета.

Она наводи да су трошкови живота у Медвеђи дупло нижи него у Нишу и да је то био мотив зашто се определила да тамо студира. Тако, рецимо, она кирију плаћа 60 евра, док је у Нишу од 100 до 120 евра.

СПРЕМНИ ЗА НАСТАВАК
Председник Привременог органа у Медвеђи Небојша Арсић каже да су и они спремни да се поново крене са наставом. По Споразуму од новембра 2009. године локална самоуправа је у обавези да обезбеди превоз за професоре, плате преводиоцима и референтима. Ни у Координационом телу за југ Србије нису знали када ће настава почети, само су напоменули да ће је сигурно бити.

- Мени је остала још једна година и успећу да то завршим чак и ако морам да се селим за Ниш. Али, потребно је да знамо шта ће бити јер нисмо отказивали станове у Медвеђи - каже она.

У сличној ситуацији су и остале колеге, отприлике по тридесетак њих са сваке године.

Збуњује што је наводно у септембру договорено да се овим студентима ипак омогући да дипломирају у Медвеђи. Декан Економског факултета Јадранка Ђуровић Тодоровић каже да су они спремни да организују наставу али да чекају на писмену сагласност Министарства просвете.

- Студенти би имали убрзанију наставу и већи број часова да би се смањили трошкови. Уместо 15 пута професори би одлазили шест пута током семестра, што захтева њихов већи напор и концентрацију, али је свима у интересу да студенти имају квалитетну наставу и да дипломирају - каже декан Економског факулета.


#   Медвеђа   Албанци   студенти   настава   Правни факултет Ниш   Економски факултет   локална самоуправа   Министарство просвете   трошкови   Небојша Арсић   Високо образовање   испити   Милован Шуваков   Координационо тело за југ србије   југ Србије   Ивана Петровић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима