Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Миомир Аранђеловић, инжењер из Ниша преводи са старокинеског језика

rssBookmark and Share

10.11.2014. Танјуг-Јужна Србија Инфо

Нишлија Миомир Аранђеловић превео је са старокинеског језика једну од најпознатијих и најпроучаванијих књига на свету - "Тао те Ђинг" кинеског филозофа Лао Цеа.

Претходно је објављен његов превод овог древног текста на енглески језик, а потом, у време београдског сајма, књига је пред домаће читаоце стигла и на српском.

"Тао те Ђинг" је веома стара књига, настала у шестом веку пре нове ере, имала је много преводана на разне језике света и чак три превода на српски. То је дубока теорија о целокупном постојању: о друштву, о свемиру, о стварности. Ја сам је превео за себе, ради личног разумевања. Нисам био задовољан досадашњим издањима, чак ни на енглеском језику, зато што су направљени са становишта садашњег стања и са становишта претпоставки које нису писутне у "Тао те Ђингу" рекао је за Тањуг Миомир Аранђеловић.

Он је истакао да је његов превод у складу са Тао традицијом, која укључује медитацију и алхемију. По њему Тао је све оно што је добро у свакој области живота.

Миомир је Тао практичар традиције Комплетне реалности, потекле са планине Вудан у Кини. Његово основно занимање је електроника. Факултет је завршио у Нишу и као програмер пре 20 година напустио Србију. Сада живи у Атланти где се бави програмирањем и ради као архитекта софтверских аудио и видео дистрибуцију на мобилним уређајима за највеће светске ТВ компаније ЦНН и Картун Нетворк.

"Ја нисам нити у религији, нити у историји, ја сам програмер, бавим се теоријом медијских система и радим технологију, бродкаст на мобилном уређајима. Увек сам се интересовао за знање из истинитог света и проучавао сам филозофије са свих страна. Оно што ме је привукло Тао филозофији је њена старост и контуинуитет", каже Аранђеловић.

Он објашњава да је Тао принцип "оно што је добро у свему, оно што функционише" и да је као такав примењив на све, па и на програмирње.

"Највише технологије у ствари прате Тао. Све што ради, све што фукнционише добро, у ствари следи Тао. Не постоји дефиниција - Тао је добра пракса" рекао је Аранђеловић. Он је са својим тимом недавно добио и престижну Емy награду за пројекат направљен на приципима Тао филозофије.

Тао праксу Миомир Аранђеловић учио је у Кини, у светилишту Вуданг, а сада је директор Института за Тао Студије при Yу Xу Тао манастиру на Стеновитим планинама у Америци.

"У светилиштима и у Кини и у Америци људи се од јутра до мраке баве истраживањем света у себи и ван себе. Од јутра почињу медитације, током дана раде се вежбе, примају се посетиоци, читају се књиге. Облаче се специфичне хаљине претежно плаве боје, карактеристичне за Тао. Носе се беле чарапе које се називају "чарапе за ходање по облацима", описао је Аранђеловић.

Миомир Аранђеловић тренутно живи у Атланти и каже да је у САД изузетно велики притисак конкуренције, али да све што је добро може да се пробије и успе. За себе каже да је управо применом Тао принципа успео да детерминише добро и фунционално у теорији алгоритама и програмирању за високе технологије.


#   Миомир Аранђеловић   преводилац   кинески   енглески језик
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима