Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

НЕМА ЛЕКА ЗА НЕПОТИЗАМ: Посао на клиникама резервисан за децу лекара

rssBookmark and Share

30.11.2015. В.Тодоровић, Блиц

У Клиничком центру у Нишу усталила се пракса да доктори запошљавају своје ћерке и синове.
И није тако само у Нишу, него у целој Србији.

Пресудне рођачке и друге везе: Клинички центар у Нишу, Фото: К.Каменов
Пресудне рођачке и друге везе: Клинички центар у Нишу, Фото: К.Каменов

Нису ретки примери доктора који су удомили по двоје деце на различитим клиникама.
Директорка Очне клинике проф. др Гордана Златановић је на својој клиници запослила и ћерку и сина. И опет скоро да никаквих реаговања - нема. 

- Одавно у Клиничком центру влада тренд да родитељи запошљавају децу на клиникама на којима и сами раде. Као по неписаном правилу, њихова деца завршавају медицину и специјализирају исту област као мама или тата. Ипак, случај директорке Златановић је редак. Не сећам се да на некој клиници радила малтене цела породица. Кажу ми колеге са Очне клинике да је невероватно смешно кад јој се ћерка и син обрате са директорка - прича нам доктор запослен у Клиничком центру.

Непотизам и на Медицинском факултету
Доктори не запошљавају своју децу само на клиникама, већ и на Медицинском факултету, где раде као професори. Углавном су асистенти или доценти на катедрама на којима предају и њихови родитељи.

Непотизам је много чешчи у случају доктора који запосле по једно дете на клиници.

- Тако је докторка Јелица Тиодоровић запослила ћерку Даницу на Клиници за кожне болести. И син Жарка Ранковића, који је на челу Инфективне клинике, ради на истој клиници. И покојни гинеколог Зоран Поп Трајковић примио је ћерку на Гинеколошкој клиници - наводи примере извор.

Он додаје да је много дужа листа доктора који су запослили своју децу у КЦ, али не на својим клиникама.

- Пластични хирург Србобран Тренкић, који је био директор КЦ, запослио је сина на Клиници за кардиологију. И хирург Милан Вишњић је нашао ухлебљене за свог сина у Институту за јавно здравље - напомиње доктор.

Од директора Клиничког центра др Зорана Радовановића нисмо могли да добијемо коментар о врло раширеном непотизму на нишким клиникама јер је на службеном путу у Америци. 

- Непотизам у Клиничком центру и другим здравственим установама, као и на Медицинском факултету, метастазирао је у тој мери да се безмало подразумева да до посла пре осталих долазе деца и рођаци здравствених радника, као и они који имају неку другу везу, личну или партијску, свеједно - каже координаторка Локалног антикорупцијског форума Зорица Миладиновић.

Она додаје да у последње време има напора да конкурси буду транспрентнији и да на њима победе најбољи.

- Део јавности и даље сумња да се и иза таквих запошљавања, која су у формалном смислу исправна, крије та фамозна веза. Сумње се јављају не само због тога што је непотизам као коруптивна пракса озбиљно укорењен, већ и зато што је људима посебно важно да ли свој живот и здравље стављају у руке најбољих или татиних и маминих синова који су успели да обуку бели мантил због непотизма - наглашава координаторка ЛАФ-а.


#   запошљавање   Клинички центар Ниш   деца   Милан Вишњић   Медицински факултет   Жарко Ранковић   непотизам   ЛАФ   Зорица Миладиновић   кожне болести   рођаци   Србобран Тренкић   Гордана Златановић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима