Суђење Зорану Ћирићу: Перформанс или претња убиством?
16.07.2015. М.Ристовић, В.Новости
Почело суђење писцу због угрожавања сигурности градоначелника Ниша Зорана Перишића.
Ћирић тврди да је порука Перишићу облик уметничког изражавања.

НА оптуженичку клупу данас је у нишком Основном суду сео књижевник Зоран Ћирић, алијас Магични Ћира, који се терети да је слањем претећих СМС порука угрозио сигурност градоначелника Ниша Зорана Перишића. Првом рочишту присуствовао је и Перишић који је рекао да се придружује кривичном гоњењу.
Ћирић је оптужен да је децембра 2013. послао СМС Милету Илићу, председнику Скупштине града и члану Председништва СПС, тадашњем директору "Југоистока" и функционеру СПС Игору Новаковићу, градском одборнику и универзитетском професору Драгану Чорбићу (СНС). Сва четворица су ту поруку потом проследили Перишићу. Ћирић је најпре поруку упутио Новаковићу:
"Поручи оном безосећајном гаду, пуњеној птици, самозваном градоначелнику да ће ускоро бити жив раскомадан јавно. Потрудићу се да му се семе затре, без обзира коликим швалеркама да је направио копилад. Ово слободно проследи полицији и новинарима, а Магични држи реч, тако да ово треба да схватиш крајње озбиљно."
Код Перишића је, наводи се у оптужници, овај СМС у коме се прети и његовој деци изазвао узнемиреност и несигурност за личну и безбедност породице.
Заменик ОЈТ Александар Стевановић је рекао да се пред Основним судом суди грађанину Ћирићу. Адвокат Бошко Ристић, бранилац писца, тврдио је да се суди писцу и уметности и да нема елемената кривичног дела, јер поруке нису упућене директно Перишићу, док је Ћирић поновио да је писац, па да оно што пише има карактер - књижевног дела.
- Моје поруке су заправо затворени тип перформанса, а послао сам их руковођен "редимејд уметношћу", чији је родоначелник Марсел Дишан - истакао је познати писац.
Одбрана је затражила вештачење неуропсихијатра Славице Ђукић Дејановић да ли је Перишић осећао страх и угроженост. А саме поруке, на предлог одбране, вештачио би проф. др Драган Жунић, професор социологије културе. Одбрана је предложила и прибављање листинга разговора Перишића и предложених сведока.
Суд ће се о овим предлозима накнадно изјаснити.
Перишић је предочио да ће на наредном рочишту доћи са својим заступником Данилом Николићем, ранијим државним секретаром у Министарству правде. Наставак суђења заказано је за 8. октобар.
ДОДЕЛИО МУ НАГРАДУ
-Да су се његове поруке односиле на мој рад, ја бих то разумео јер сам као јавна личност подложан јавној критици - истакао је Зоран Перишић.
- Међутим, оне су биле позив на јавно убиство. Несхватљиво је што ми је на тако безочан начин запретио човек коме сам 11 месеци раније доделио награду за књижевно дело.
#
претње
Бошко Ристић
Зоран Ћирић
Зоран Перишић
суђење
Александар Стевановић
перформанс
@ProfdrPerisic
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Цистерна са водом у УКЦ Ниш
- Временска прогноза
- За наступ шест певача 10 милиона динара
- Из саобраћаја искључено 36 пијаних
- Исплате из лесковачког буџета
- Нисам лажирала извештај о реци Власини
- Ђинђић: Само јака Србија чува КиМ
- Завршено „Грделичко лето“
- „Наисус“ санира кварове у девет насеља
- „Студентска листа“ регистрована као удружење
- Редукован рад чесми због уштеде воде
- Блага Марија
- Сећање на више од 220.000 прогнаних Срба
- Случај Данке Илић
- Пиштољем претио конобару и запосленима
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- „Нисам мађионичар, али желим да вас лепо изненадим“ – Павловић обишао три нишка села
- Лесковац; Из буџета града исплаћено 10.986.645 динара
- ХИТНО ЗА ТУРИСТЕ: Од 5 до 9 сати сутра обустава на прелазима ка Грчкој – очекују се велика задржавања
- Лесковац: Завршена седма централна појачана контрола саобраћаја, откривено око 42.5000 прекршаја
- Вода за купање изнад бране на Власини изврсног квалитета – најновија оцена Завода за јавно здравље Лесковац
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Где је истина: Ниш у огледалу протеста - млади, грађани и ВЛАСТ пред испитом поверења
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Дан примирја у Првом светском рату
- Где је истина: Ниш у огледалу протеста - млади, грађани и ВЛАСТ пред испитом поверења
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -












