Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Узбуњивачица није крива за мобинг

rssBookmark and Share

Ниш 04.11.2015. З.Миладиновић, Данас

Виши суд у Нишу одбио је тужбу радника нишког Казнено-поправног завода Радојице Ђорђевића против те установе, због мобинга који је над њим наводно спроводила начелница Службе за обуку и упошљавање Валентина Крстић, која је и први нишки узбуњивач.

Фото: НТВ
Фото: НТВ

Ђорђевићева тужба је трећа, скоро истоветна тужба у последње четири године у којој поједини радници оптужују Крстићку за ово кривично дело.

"Тужилац није учинио вероватним да је од 2008. па надаље над њим вршен мобинг, а у овом конкретном случају није учинио вероватним да су радње злостављања извршене и да је аутор радњи Валентина Крстић. За постојање одговорности послодавца и запослених потребно је да запослени као оштећени то докаже, а са друге стране туженик је доказао да са његове стране није било понашања према тужиоцу које представља злостављање на раду", наводи се у пресуди, против које се може изјавити жалба Апелационом суду.

Ђорђевић, који у КПЗ-у ради као механичар, а председник је УГС Независност у тој установи, тужио је КПЗ јер је наводно трпео злостављање на раду од стране Крстићке тако што је дуже време омаловажаван "лично и професионално неоправданим покретањем великог броја дисциплинских поступака, честим критикама и приговорима, претераном контролом, праћењем и дојављивањем његове локације и његовог кретања у оквиру КПЗ-а". Све то је, према његовим тврдњама, изазвало стварање "непријатељске радне средине", погоршања услова рада и "појаву стреса" код њега.

И претходне две тужбе против Крстићке за мобинг одбачене су као неосноване. Она тврди да овакве тужбе против ње од 2011. године подносе блиски сарадници функционера и службеника КПЗ-а Ниш на чије је незаконито поступање указивала. Према њеним речима, садржина свих тужби веома је слична, а оптужбе које се наводе у њима готово су идентичне, тако да се тражење информација или контрола рада, на које је она обавезна као начелница, квалификују као "праћење" и "застрашивање" запослених. Са друге стране, наглашава, од више од десет случајева потенцијалних злоупотреба на које је годинама указивала надлежним органима ниједан није судски окончан, нити је било ко судски санкционисан.

Статус

Валентина Крстић је 2012. године од Агенције за борбу против корупције добила статус узбуњивача након што је била изложена притисцима и шиканирању због указивања на неправилности и злоупотребе у КПЗ-у Ниш. Почетком 2013. била је суспендована, а потом враћена на посао након заједничке реакције нишког Центра за људска права, БИРОДИ-ја, Агенције, Заштитника грађана, Повереника за информације од јавног значаја, ОЕБС-а и Министарства правде. Чланица је и бивша координаторка Локалног антикорупцијског форума града Ниша.


#   Ниш   заштитник грађана     виши суд   тужба   мобинг   Валентина Крстић   људска права   ОЕБС   КПЗ Ниш   ЛАФ   узбуњивачи   БИРОДИ   управник   Радојица Ђорђевић   кривично дело
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима