Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Интервју: Психијатар Виктор Шубаjев

rssBookmark and Share

10.10.2011. Стефан Радовић

Др Виктор Шубаjев, руски психијатар-адиктолог, који од 2007. Године ради са пацијентима у Србији у ексклузивном интервјуу за ''Јужну Србију'' говори на тему ''Болести зависности''

Интервју: Психијатар Виктор Шубаjев

Према вашим подацима колико је у Србији зависника од дроге ?
-Летос је агенција БЕТА објавила: «У Србији, према најстрожим проценама, има око 150.000 зависника од дроге, укључујући и око 24.000 хероинских наркомана, рекао је државни секретар Министарства здравља Периша Симоновић.»

*Колико су болести зависности присутне у градовима на Југу Србије ?
-На пример, у Нишу на основу полицијских података има 1.000 наркомана. Међутим, морамо бити свесни чињенице да реална цифра не подразумева нерегистроване, нити особе које не траже медицинску помоц и за које често ни породице не знају да њихови чланови конзумирају психоактивне супстанце. Стога је цифра много већа.

*Шта младе најчешће ''Наводи'' да користе дрогу ?
-Најчешће су то следећи разлози:

1. У већини земаља у свету се формирала младалачка мода цоол лифестyле-а, која обавезно подразумева алкохол и наркотике. Данас су трендови такви: остати трезан и чист у 16-17 години је чак “срамота”, исто као и чувати невиност. Програмирање на овакав “начин зивота” почиње неприметно, када 3-годишњем детету родитељи купују капу са цртежом листа канабиса. Све се заврсава тиме што на пунолетство другари поклањају дозу хероина.

2. Инфантилност савремене цивилизације, васпитање несамосталних, неамбициозних, неиспуњених младих људи. Младост захтева хероизам. У недостатку реалних подвига И достигнућа, примењује се вештачка инспирација - хероин.

3. Емоционални и разни други психички проблем доводе неке људи не лекару или психологу, већ дилеру. Тамо они налазе “лек за све проблеме” и тек касније увиђају да ризикују изгубити своју личност, а често и живот.

*Колико година има најмлађи регистровани зависник од дрога у Србији ?
- 9 година.

*На који начин спречити децу и младе да никада не закораче у свет психоактивних супстанци ?
-Дрога је јача од психолошких особина личности. Када се почиње са конзумирањем истих, човек није способан да контролише своју судбину. Дрога се чак не сме ни пробати ! Треба васпитавати децу у страху од дроге, она треба да буде табу. Треба отворено говорити деци да је та болест опаснија од сизофреније, опаснија од рака, да се од ње може умрети изненада, у сваком тренутку.


*Мислите ли да се Држава довољно залаже у борби против наркоманије ?
- Држава ради веома много, али успех не зависи од ње. Успех зависи од свакодневног понашања људи – од мене, од Вас. Зависи од тога колико смо ми трезвени, здрави, нетрпељиви према свим облицима хемијског самоубиства, колико смо испуњени позитивним идејама, вредностима, интересовањима и радом. Какв примре дајемо незрелим душама, како бисмо ослабили утицај наркодилерској идеологији.

*Како изгледа лечење једног херонског зависника ?
-Зависност је истовремено психичка и соматска болест. Лечење се планира строго индивидуално за сваког пацијента понаособ, на основу резултата детаљне дијагностике. Уколико не говоримо само о смањењу штете, већ о лечењу хероинске зависности, организам се морам безбедно и безболно очистити од наркотика, без апстиненцијалне кризе се мора елиминисати физички сегмент зависности. Затим се спроводи интензивно фармаколошко, социјално-терапеутско и информационо лечење психичке зависности.

У такво лечење спада: редукција опсесивне жудње за дрогом, нормализација ноћног сна, апетита, рапсоложења, понашања итд. После тога наступа дуготрајан програм домаће, одржавајуће терапије неадиктивним лековима, заштитом од рецидива помоћу опијатских блокатора, личносна рехабилитација, едукативно-професионални развој. Наравно, истовремено са тим програмима иде лечење психо-соматских обољења који су откривени код пацијента.

*Колико је осба под дејством наркотика опасна и по околину ?

- Опасност је присутна и под утицајем наркотика,  нароцито, без њих, када је човек “у кризи”. Довољно је рећи да наркоман често шири вирус хепаитиса Ц и АИДС-а, повлачи за собом у просеку 4 нове особе, економски уништава своју породицу, постаје узорчник саобраћајних несрећа, увећава значајно криминал у друштву. Повремено постаје агресиван, немилосрдан и опасан по околину.

*У болести зависности спада и Алкохолизам,каква је ситуација у Србији поводом тог проблема ?
-Ситуација није толико трагична као код нас у Русији. Међутим, у Србији има јако много латентог алкохолизма, када ни зависник, ни околина нису свесни тога да та особа одавно није здрава. Специјални упитници, дијагностички тестови омогућавају да се одреди фаза алкохолизма и могуће методе лечења.

*Има ли код нас осба које су зависне од Интернета и да су се због тога обраћале за помоћ ?
-Технолошки, информациони, интелектуални развој доводи савремени свет у премшестање емоционалног живота из социјалне у виртуалну сферу. То значи да су људи све мање потребни једни другима и све су више спремни да реагују на непознатог, невиидљивог, а понекад измишљеног човека или ситуацију. Као нпр. у компјутерским игрицама или социјалним мрежама. Све више има зависних од интернета. За сада мало њих тражи помоћ зато сто већина није свесна своје зависности. Па и последице нису тако приметне и опасне, као код психоактивних супстанци. Наравно, треба разликовати болест компјутерске завинсости од пофесионалног развоја, успеха у каријери код талентованих људи, који су продуктивни у области информационе технологије.

 


#   криминал   државни секретар
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима