Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Namirnice koje traju zauvek

rssBookmark and Share

29.12.2013.

Rok trajanja ne važi za neke namirnice. Ukoliko ih čuvate pravilno, šećer, so, pirinač, med i sirće i mnogo posle datuma naznačenog na pakovanju mogu se koristiti bez bojazni, tvrde stručnjaci.

Namirnice koje traju zauvek

Veliko spremanje kuhinjskih plakara i ostava najčešće se svodi na bacanje svih proizvoda i namirnica za koje ne možemo da se setimo kada su kupljeni.

Međutim, stručnjaci savetuju da pre nego što pobacamo sve što nam se učini bajatim proverimo da li je zaista prošao rok važnosti.

 

Med

Antibakterijsko svojstvo koje duguje niskom sadržaju hidrogenperoksida koji se vremenom obnavlja med čuva od kvarenja, a problem ušećerenosti nije nerešiv.

Ukoliko vam smetaju kristali koji su se formirali u tegli i želite ponovo gust, ali tečan med, samo ga zagrejte. Zatvorite teglu dobro i spustite je u šerpu sa toplom vodom. Temperatura ne bi smela da premaši 45 stepeni celzijusa da bi se očuvala svojstva korisnih materija u medu. Dovoljno je lagano mešanje.

Iako su proizvođači dužni da na pakovanju navedu rok trajanja, pravi med zasta neće izgubiti nijedno svojstvo nikada ukoliko ga čuvamo u zatvorenoj tegli na tamnom i ne previše hladnom mestu, poput kuhinjskog plakara.

 

Šećer

Bez obzira je li u pitanju svetli ili tamni šećer s većim postotkom melase, ova se slatka namirnica nikada ne kvari. Budući da ne omogućava razvoj bakterija, bez obzira na to da li je reč o rafinisanom belom, žutom ili onom u prahu, šećer teško može da se pokvari.

Ukoliko se čuva u ambalaži u koju ne može da uđe vazduh bez bojazni može se koristiti čak i posle više godina. Važno je samo da se šećer nije stvrdnuo, ističu stručnjaci.

 

Ekstrakt vanile

Zbog alkohola kojeg sadrži, ekstrakt vanilije nema rok trajanja već s vremenom sazreva. Čisti ekstrakt ima viši alkoholni postotak i traje večno, dok će aromi vanilije nekoliko meseci nakon otvaranja okus postati sve slabiji.

 

So

Sadržaj slanika, navode stručnjaci, nikada se neće pokvariti. Obična ili morska so podjednako su otporne na vreme ukoliko ih čuvamo na suvom i hladnom mestu.

Krupnija ili sitnija morska ili obična kuhinjska so može se koristiti mnogo posle datuma naznačenog na ambalaži

So se u najgorem slučaju može stvrdnuti. Kako biste to sprečili čuvajte ga na suvom, tamnom mestu na kome će sačuvati svoju strukturu.

 

Pirinač

Glazirani i integralni pirinač vrsta koje nisu bogate uljima takođe ne morate bacati ukoliko nema vidljivih razloga za to. U dobro zatvorenoj vrećici pirinač je bezbedan gotovo zauvek!
Rok trajanja ima samo smeđ pirinač koji je masniji zbog čega se može pokvariti. Ipak, njegov rok trajanja možete produžiti ako ga čuvate u hermetički zatvorenim posudama ili u hladnjaku.

 

Sirće

Destilovano sirće, sa izuzetkom vinskog, moći će da se koristi za marinade i prelive za salate godinama. Posle svakog korišćenja samo dobro zatvorite flašu u kojoj se nalazi.
 

Stručnjaci ukazuju da pre nego što navedene namirnice iznesete na sto posle dugog boravka u dubini ostave ipak proverite da li su u dobrom stanju.

 


#   alkohol   hrana   namirnice   med   šećer   so
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima