Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Лекари: Не претерујте у јелу и алкохолу током празника

rssBookmark and Share

31.12.2013. JužnaSrbija.info

Претеривање у јелу и пићу честа су појава током празника, стога не чуди што здравствене установе у новогодишњој ноћи имају пуне руке посла.

Последњи дан 2013.
Последњи дан 2013.

Како би избегли стомачне тегобе, лекари саветују чешће, а мање оброке, алкохолна пића - пити умерено и "никако на гладан стомак".

Лекари са клинике за гастроентерологију у Клиничком центру у Нишу објашњавају да свако претеривање у јелу и пићу може бити опасно, пре свега за хроничне болеснике- дијабетичаре, оне који имају повишене масноће у крви, кардиоваскуларне болести, оболелу јетру.

Они саветује да оброци током празника буду мањи, а чешћи и да се храна не конзумира брзо, већ полако.

"Хронични болесници посебно треба да поведу рачуна. Пожељно је имати три главна оброка и ужине узмеђу сваког оброка. Такође, не треба јести три сата пре спавања како се током ноћи не би оптеретили дигестивни органи", каже мр сци. мед. доктор Братислав Петровић специјалиста интерне медицине са клинике за гастроентерологију у КЦ Ниш.

За оне који ипак током празника претерају са јелом, посебно са масном храном, наш саговорник каже да се наредног дана саветује узимање лаке хране- супе, чорбе.

"Могу се узети и неки прокинетици који потпомажу варење хране и смањују осећај мучнине код обилне исхране", нагласио је Петровић.

Када је реч о алкохолу, ни са њим не треба претеривати, већ пити умерено, једну чашу аперитива и до две чаше вина биле би неки оптимум уз ручак или вечеру, саветује наш саговорник.

Чашица више може да доведе до стомачних проблема, мучнина, повраћања, али и проблеме у саобраћају.

"Алкохол је чест кривац у саобраћајним несрећама. Због тога је препорука возачима да кад пију не седају за волан, већ да узму такси", додаје Петровић.

За оне који претерају са алкохолом у новогодишњој ноћи, савет је да након дочека пију доста течности како би детоксиковали организам.

"Треба пити доста течности, зелени чај, парадајз чорбу, зелено поврће, попут броколија и спанаћа", саветује мр сци. мед. доктор Братислав Петровић специјалиста интерне медицине са клинике за гастроентерологију у КЦ Ниш.

Помажу и јогурт кефир, јер су то све намирнице које садрже антиоксидансе и стабилизују организам.

"Помаже и чувени народни лек- расол, јер везује вишак воде из организма и садржи доста винамина Ц. Осим расола добар лек за мамурлук је и обична лимунада", рекао је Петровић.

Он појашњава да помаже све што садржи доста витамина Ц, јер је овај витамин "одличан антиоксиданс и обавља добру детоксикацију организма".

 


#   Нова година   Клинички центар Ниш   Божић   пиће   кардиоваскуларне болести   Братислав Петровић   алкохолна пића   хронични болесници
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима