Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Невероватне здравствене предности кокоса

Bookmark and Share

04.09.2015. Наташа

Кокос има јако пуно лековитих предности, а у овом тексту ћемо вам представити неке од најбитнијих и најпознатијих.

Невероватне здравствене предности кокоса

1. Помаже да се спречи гојазност тако што убрзава метаболизам, обезбеђујући непосредан извор енергије са мање калорија него друге масти. Људи који редовно користе производе од кокоса, способни су да издрже неколико сати без јела без ефеката хипогликемије.

2. Побољшава здравље срца тако што обезбеђује здраве масне киселине кратког и средњег ланца (МЦФА) које су од суштинског значаја за целокупно здравље. Близу 98% свих масних киселина које се конзумирају састављене су од масних киселина дугог ланца (ЛЦФА), које се веома разликују од масних киселина средњег ланца које немају негативан утицај на холестерол и које помажу да се смањи ризик од артеросклерозе и штите од срчаних болести. Студије су показале да становништво Полинезије и Шри Ланке, где се кокос стално користи у исхрани, не пате од високог холестерола или срчаних болести. За разлику од других масти, јединствена својства кокоса такође садрже велике количине лауринске киселине, која је доминантна масна киселина у мајчином млеку.

3. Богат дијеталним влакном, кокос представља конкуренцију другим изворима влакана као што су псилијум, пшеничне мекиње, овсене мекиње и пиринчане мекиње. Кокос нас снабдева са невероватних 61% дијеталних влакана! Намирнице садрже две врсте угљених хидрата – оне који се лако варе и оне који се теже варе. Лако сварљиви угљени хидрати (растворљиво влакно) састоји се од скроба и шећера и садрже калорије. Несварљиви угљени хидрати (нерастворљиво влакно) не садрже калорије. Пошто тело не може да свари дијетално влакно у кокосу, из њега се не добијају калорије и нема утицаја на шећер у крви.

4. Низак гликемијски индекс (ГИ) мери колико брзо слободни угљени хидрати у храни повећавају ниво шећера у крви. Кокосово влакно успорава отпуштање глукозе, па тако захтева мање инсулина и транспортује глукозу у ћелију где је претвара у енергију. Кокос такође помаже у ублажавању стреса на панкреас и ензимске системе тела, а заузврат смањује ризике од појаве дијабетеса. Кокосов нектар и кристали имају веома мали гликемијски индекс од само 35 (у поређењу са медом који има гликемијски индекс од 55 до 83 и са шећером чији је гликемијски индекс од 65 до 100).

5. Смањује жељу за слаткишима и побољшава лучење инсулина и коришћење глукозе у крви. Здрава маст у кокосу успорава било какав раст у шећеру у крви и помаже да се смањи хипогликемијска жеља.

6. Побољшава варење и многе симптоме и упална стања везана за дигестивне и цревне поремећаје, тако што помаже у апсорпцији других хранљивих састојака укључујући витамине, минерале и аминокиселине док уједно обезбеђује и корисна дијетална влакна.

7. Даје енергију јер обезбеђује хранљиви извор додатне енергије. Тело користи кокос да би заправо производило енергију, а не да је чува као телесну маст. Кокос побољшава издржљивост код физичких активности. Такође, подстиче здраво функционисање тироидне жлезде и помаже у ублажавању симптома хроничног умора.

Поред тога, кокос не садржи транс масти, богат је глутеном, антитоксичан, антиалергијски и такође садржи антибактеријска, антивирусна, антифунгална и антипаразитска зацељујућа својства. Кокос помаже у функционисању целокупног имуног система. 

Извор: Здраволино

 


#   храна   исхрана   кокос  
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима