Договор са ММФ-ом: Укида се повраћај ПДВ-а за храну и опрему за бебе!?
Београд 06.09.2016. Д.И.К., З.Р. В.Новости, Јужна Србија Инфо
Влада Србије припрема нова законска решења у договору са међународним монетарним фондом. Повећаће се родитељски додатак, пишу Вечерње новости.

Од 1. јануара идуће године, родитељи у Србији неће моћи да рачунају на повраћај ПДВ-а на храну и опрему за бебе. Уместо тога, биће повећан родитељски додатак. Ово је само једна од ставки на које се Влада Србије обавезала у свом писму о намерама упућеном Међународном монетарном фонду после четврте и пете ревизије аранжмана, а пре вашингтонског заседања борда директора ове међународне институције.
- Да би се смањио терет пореске администрације, кроз амандмане, ефективне од 1. јануара 2017. године, елиминисаће се повраћај пореза на додату вредност за дечју храну и опрему и замениће се повећаним родитељским додатком - стоји у српском писму о намерама ММФ-у. - На тај начин избећи ће се додатне активности у пореској администрацији, које не спадају у основне активности.
Реформа пореске управе је већ одавно у државном "планеру". Како се наводи у писму, циљ је, између осталог, усмерити енергију на базичне активности, док оне остале, које не резултирају одговарајућим приходима, треба смањити. Пореска управа процењује да њихови запослени око 50 одсто радног времена проводе управо радећи небазичне активности, међу којима посебно оптерећење представља обрачун поврата беби ПДВ-а.
Драгана Соћанин, председница Удружења "Родитељ", каже да први пут чује за идеју о укидању пореских повластица, иако је била члан радне групе за израду Нацрта закона о финансијској подршци породицама с децом.
- Чини ми се да су потпуно помешали две мере. Повраћај ПДВ-а је мера за смањење економске цене родитељства, док је родитељски додатак усмерен на популациону политику - објашњава Соћанин.
Сада ће једна искључивати другу, а требало би да опстану обе. Родитељи су стварно били задовољни и, по нашим подацима, годишње им је по основу ПДВ-а на беби-ствари враћано од 12.000 до 16.000 динара. Не би било фер да се родитељски додатак повећа за само 2.000 или 5.000 динара, јер то не би компензовало укидање повраћаја ПДВ-а. Држава очигледно није мерила ефекат који ова мера има. Ми сматрамо да много значи родитељима који испуњавају услове да остваре право на повраћај.
Председница Удружења "Родитељ" напомиње и да је пре овакве одлуке држава требало да израчуна какав ефекат су имале пореске олакшице, а какав родитељски додатак, јер "није добро да се новац пореских обвезника баца кроз прозор".
НАЈВИШЕ ЗА ЧЕТВОРО ДЕЦЕ
Родитељски додатак се у Србији тренутно исплаћује за укупно 60.476 деце. За прворођено дете он износи 38.008,09 динара, док се за друго, треће и четврто исплаћују месечни износи у 24 рате. Тако је за друго дете овај додатак 6.192,75 динара месечно, за треће 11.146,44 и четврто 14.861,77 динара. За месец јул Република Србија је, према подацима Министарства рада, на име родитељских додатака исплатила укупно 575.452.557 динара.
#
Београд
бебе
храна
Пореска управа
ПДВ
Влада Републике Србије
повраћај
ММФ
опрема
родитељски додатак
@Vlada_SR
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Од 5 до 9 сати сутра застој на прелазима ка Грчкој
- Временска прогноза
- Летњи Аранђеловдан свечано прослављен
- Врање у знаку Експо каравана
- „Караван здравља“ у Малој Плани
- Оскрнављена Латинска црква код Ниша
- Летњи Аранђеловдан
- Војници из Ниша отпутовали у Либан
- Остало 1.629 места за бруцоше
- Празник у Малом Саборном храму
- Дизел и бензин поново поскупели
- Викенд радови на мрежи
- Охрабрујуће вести из УКЦ Ниш
- Више термина, мање чекања у УКЦ Ниш
- Прикупљено 92 јединица крви
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Паре за "помоћ грађанима" из Акционарског фонда - уместо Динкићевих 1000 стиже Вучићевих 50 евра
- Запослена у нишкој „Тржници“ спасила живот мушкарцу на Тврђавској пијаци
- Лесковац: Завршена седма централна појачана контрола саобраћаја, откривено око 42.5000 прекршаја
- Грађанин који је променио пол има права да то буде уписано у матичну књигу рођених
- Павловић: Бране ће подићи ниво Нишаве и променити изглед града
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Топлички округ спреман за зиму
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Топлички округ спреман за зиму












