Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Стручна јавност не верује Вулиновим подацима о смањењу незапослености

Bookmark and Share

21.10.2014. Г. Влаовић, Данас

Изјава министра рада Александра Вулина да стопа незапослености у Србији бележи пад у протеклих седам месеци наилази на сумњичавост стручне јавности која истиче да је тај податак можда тачан „на папиру“, али никако и у пракси.

Стручна јавност не верује у податке о смањењу незапослености које је изнео министар Александар Вулин
Стручна јавност не верује у податке о смањењу незапослености које је изнео министар Александар Вулин

Министар Вулин се пак позива на резултате до којих су дошли надлежни у Републичком заводу за статистику, по којима стопа незапослености у септембру ове године износи 20,3 одсто, што је у односу на исти период прошле године смањење за 3,8 одсто. Према тим подацима, у првих осам месеци 2014. запослено је 143.660 људи, а наглашено је да тај тренд нема везе са сезонским запошљавањем.

Ипак, струка не дели оптимизам који провејава из изјаве министра Вулина па тако Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду, каже за Данас да „статистика може доказати све“ чак и кад то суштински није тако.

- Ја немам дилему да је податак који је изнео министар Вулин, то јест Републички завод за статистику, апсолутно тачан. Уверен сам да је статус запослених добило 143.660 људи, али се они никако не могу назвати новозапосленим радницима. Наиме, ради се о људима који су и досад радили, али нису били пријављени. Делом је реч о радницима који су радили по уговорима, а сада им је додељен стални радни однос, као и радницима који су радили без било каквих пријава. Дакле, статистички је незапосленост у Србији заиста смањена, међутим, с обзиром на то да нико нови није добио посао већ је промењена само форма по којој су ти људи запослени, не можемо рећи да је у реалности смањен проценат незапослених - објашњава наш саговорник.

Према његовим речима, чињеница да је БДП и даље негативан, најбољи је показатељ да и поред изнетих података, нема новозапослених радника.

- Стопа БДП-а бележи стални пад, тако ће бити и у 2014, а очекује се исти тренд и у наредној години. Немогуће је да БДП пада, а да се незапосленост смањује, јер су те две ствари узрочно-последично повезане. Ја бих искрено волео да је све што је рекао министар рада Александар Вулин тачно, чак бих му и честитао. Сјајан резултат би био да је број запослених од 2009. наовамо порастао за 150.000, а не само у једној години како је речено. Међутим, логика и изнете чињенице нам јасно показују да од тога нема ништа - истиче Савић.

Експерт за страна улагања Милан Р. Ковачевић каже за Данас да је веома нејасно кога то министар Вулин рачуна у новозапослене раднике.

- Министар Вулин је такође изјавио и да ће људи који добијају социјалну помоћ морати да раде како би задржали право да је добијају. Поставља се логично питање да ли ће Вулин, када то и заживи, и те људе рачунати као новозапослене. Сведоци смо да држава не жели да обелодани прецизне и тачне податке колико људи запошљава у администрацији. Неки подаци показују да поједина министарства запошљавају и већи број људи него што је предвиђено. С обзиром на то да немамо транспарентне податке, а да их држава истовремено и крије, можемо са правом да претпостављамо да је број запослених, ако је тај податак тачан, порастао управо у државној управи и јавном сектору. С обзиром на то да је реч о партијском запошљавању, то је онда негативна тенденција, а не статистички податак којим би се требало поносити. Крајње је време да се држава уозбиљи када је реч о тим стварима и да омогући јавности увид у податке везене за број запослених у администрацији и јавном сектору - закључује Ковачевић.


#   запошљавање   Александар Вулин   незапосленост   НСЗ (тржиште рада)   Завод за статистику   страна улагања
@VulinAleksandar @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима