Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Десетогодишњаци уместо млека и сокова пију пиво

rssBookmark and Share

19.08.2013. Izvor: Politika

бјављени резултати истраживања међу 2.200 основаца и средњошколаца у Нишу о (зло)употреби алкохола, дувана и дроге

Десетогодишњаци уместо млека и сокова пију пиво

Добре и лоше вести – тако се у најкраћем може закључити после објављивања резултата истраживања обављених међу ученицима основних и средњих школа у Нишу, каква се иначе реализују сваке четврте године, о томе колико, како и због чега користе алкохол, дуван и дрогу. Те добре, свакако заслужују да буду испред свих, каже Ивана Тодоровић, руководилац истраживања из Одсека за превенцију болести зависности у Нишу.

– Наш одсек обавио је истраживања са Управом за омладину, спорт и културу града Ниша и њиме је обухваћено 2.262 старијих основаца и средњошколаца. Позитивно је што се из године у годину смањује број корисника дроге и што је број пушача код младих знатно мањи него што је био. Кампања против пушења и о штетности дувана очигледно је дала резултате, говоре наша истраживања – истиче Ивана Тодоровић.

Када је реч о дроги чињеница је да је пројекат „Вршњачка едукација”, реализован претходних година дао изузетне резултате.

– У процени да се дрога први пут узима не из радозналости, како се мислило, већ највише под притиском вршњака, погодили смо у центар. На основу сазнања од многих који су пробали наркотике јер нису могли да одбију своје другове, како не би били изопштени из друштва, кренули смо с пројектом који је ишао супротним смером – да вршњаци убеде колебљиве око себе колико је конзумирање дроге лоша и опасна навика. Од 2006. године до сада више 6.000 едукатора је деловало међу вршњацима и њихове активности дале су веома позитиван резултат. Већина оних који су се ломили око дроге препознала је у едукаторима групу вршњака с којом су могли да се идентификују у позитивном смислу и проценат од 7,1 одсто оних младих који су конзумирали марихуану 2004. смањио се у овој години на дупло мањи – сада је 3,6 одсто, рекла је за „Политику” координаторка истраживања Ивана Тодоровић.

Нажалост, у знатном порасту је коришћење алкохола, а оно што посебно забрињава је податак да је све нижа старосна граница када се почиње конзумирање алкохола – већ с десет година проба се, али и озбиљно конзумира алкохол, посебно пиво. Разлог је, утврђено је, што се у нашој земљи пиво просто не сматра алкохолом и што родитељи показују високу толерантност према својој деци.

– На радионицама за родитеље на наш савет да децу до напуњене 18. године треба стално и озбиљно контролисати када је алкохол у питању, најчешћи одговор одраслих био је „да је то немогуће”, па чак и „да једна чаша пива не може да шкоди”. А управо и наша али и истраживања у свету говоре да је много већа вероватноћа да се постане зависник од алкохола ако се рано крене с конзумирањем алкохолних пића – каже Ивана Тодоровић.

Раним почецима употреба алкохола код деце и порасту броја особа које то чине, истиче се у Одсеку за превенцију болести зависности, доприносе свакако и веома агресивне рекламе произвођача пива на телевизији и новинама. Посебно је симптоматично да се на једној страни пиво много рекламира на телевизији баш у терминима за преносе спортских такмичења, а да у исто време на другој страни у школама, спортским и друштвеним организацијама попут овог нишког одсека настоје да младе привуку у своје редове и усмере на бављење спортом.


#   пиво
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима