Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Како се заштитити од плаћања застарелих дугова?

rssBookmark and Share

16.09.2015. Белами портал

Све већи број Нишлија негодује на долазак службеника јавно-комуналних предузећа на кућну адресу уз захтев за потпис документа која се тичу наплате заосталих дуговања за пружене услуге.

Како се заштитити од плаћања застарелих дугова?

Збуњени, неуки, уплашени пред информацијом да уколико понуђени документ не потпишу следи попис имовине и поступање приватних извршитеља, потпишу оно што им се нуди. Тек кад се приберу и прочитају шта су потписали, схвате да је реч о дуговима који су застарели и који се без њиховог признања не би могли ни наплатити.

-Пре петнаестак дана на врата су ми позвонили радници једног комуналног предузећа и тражили да власник стана стави потпис којим признаје дуг за комуналну услугу, а да касније дође код њих и договори се како ће дуг платити, спомињући и договор о ратама. Стицајем околности сам подстанар, па мој потпис ваљда ништа не би значио,али ми је комшиница спрат изнад рекла да је она нешто потписала, јер није у прилици да све обавезе измирује на време.Тек када смо селе и прочитале о чему се ради, испоставило се да је признала дуг који датира од пре две и по године. Мало сам се распитивала и објашњено ми је да је својим признањем застарелог дуга, практично, омогућила да предузеће и преко приватног извршитеља може да наплати своја потраживања, мада су она фактички застарела, прича Нишлијка Верица Милић са Пантелеја.

- И коме сад да се жали,ко ће њу да штити и има ли уопште могућности да некоме докаже да је свој потпис, практично, ставила на превару и уз претњу извршитељима,огорчено коментарише Милићева.

Када се деси оваква ситуација, ипак, има спаса. Бар се стиче такав утисак из одговора који је редакција Народних добила од заштитника грађана, Марине Митић.

На питање како да се понашамо у таквим ситуацијама,да ли да одбију потписивање, имамо ли право да се пре потписивања са неким консултујемо, она каже:

- Свакако би требало да потпишу и примају оно што им се доставља,али пре свега тога морају бити ажурнији у промени адресе на којој станују у личној карти. Са своје стране, потребно је да учине све да омогуће извршитељима који поступају у складу са Законом о извршењу и обезбеђењу, па су и овлашћени да раде то што раде, да закључак о дозволи извршења буде достављен на праву адресу. Зашто? Зато што од трентка доставе тече рок за улагање правног средства који је пет радних, односно седам календарских дана. Могуће је да се ради и о дуговима који су застарели, али грађани то могу истаћи само пред судом, уколико уложе приговор, па поступак прелази у парнични. У парничном поступку истиче се приговор застарелости и када су у питању дугови за комуналне рачуне. Ови рачуни застаревају за годину дана.

Како каже Митић из досадашњег искуства, свог, али и колега заштитника грађана из других локалних самоуправа, па и покраинског омбудсмана, често се дешава да се закључци о извршењу приватних извршитеља не достављају на ваљан начин.

- Тако се грађани стављају пред свршен чин-уопште не приме закључак због промене адресе становања,а правила су позната.Уколико се достава не изврши из два покушаја,закључак се истиче на табли суда коју ретко ко чита,а посебно грађани, па се нађу у ситуацији да им извршитељи долазе директно на попис ствари. Све чешће се дешава да пензионерима који нису примили закључак због промене адресе или избегавањем пријема, скида са пензионог чека максимално дозвољен износ. Због правне несигурности која је створема код грађана, канцеларија заштитника грађана планира одређене активности како би се грађанима, ипак, олакшало, макар и умањењем трошкова извршења. Осим дуга и камате коју морају да плате, дуг се оптерећује и накнадом за извршитеља и његову награду, а често и накнадом за рад адвоката кога јавно-комунална предузећа ангажују по некој врсти уговора.


#   Марина Митић   дуг   Комунална предузећа   Верица Милић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима