Лесковац: 25 особа заражено сидом
Лесковац 01.12.2014. Јужна Србија Инфо/ЈугМедиа
На конференцији за новинаре у Заводу за јавно здравље у Лесковцу, поводом Светског дана борбе против АИДС-а, саопштено је да је у Јабланичком округу од 1985. године, када је проглашена епидемија ове опаке болести, до новембра 2012. године пријављено 25 особа инфицираних ХИВ-ом, оболелих је 18 а код седморо лица регистровано је ХИВ носилаштво.

Епидемиолог Др Зорана Кулић саопштила је да је највише оболелих у општини Лесковац – 14, где су од АИДС-а умрле четири особе. Од када се статистички прати ова болест, од 1985. до сада у Јабланичком округу од АИДС-а је умрло шест особа.
Претежно обољевају мушкарци а по речима Др Кулић доминантан пут преноса ХИВ инфекције је сексуална трансмисија, чак у 39 посто случајева.
Она је изнела податак да је 28 посто инфицираних мушкараца пријавило да су имали сексуалне односе са мушкарцима.
Овогодишња национална кампања поводом Светског дана борбе против АИДС-а спроводи се под слоганом „Попунимо празнину у знању, превенцији и подршци особама које живе са ХИВ-ом“.
Завод за јавно здравље у Лесковцу редовно организује предавања о АИДСУ намењена претежно млађој популацији која је и најизложенија инфекцији а при Заводу постоји и саветовалиште где се могу добити све потребне информације како се најбоље заштити од ове болести као и могућност бесплатног и анонимног тестирања на ХИВ вирус.
Епидемиолози саветују тестирање свим особама које посумњају на присуство ХИВ-а чија инкубација некада може да потраје и до десет година.
Тако ће заштити и друге особе и спречити даље ширење ове опаке болести са којом у свету живи чак 35 милиона људи а према проценама Светске здравствене организације 19 милиона људи у свету не зна да су инфицирани ХИВ-ом.
#
Лесковац
сида
ХИВ
заражени
Завод за јавно здравље
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Нишка „Лавина“ на Евровизији
- Шетња и програм на Тргу краља Милана
- Временска прогноза
- 100 милиона динара за суфинансирање медија
- Теодорова субота,
- „Човјек лавина“ поново у НКЦ-у
- Ухапшен директор школе у Трговишту
- Премијера и јубилеј у Народном позоришту Ниш
- Ниш јача сеоски туризам
- 80 милиона динара за привреду
- Свети Симеон Мироточиви
- Драгоцености и дрога вредни 30.000 евра
- Спасавање планинара на Сувој планини
- Ниш покреће системску обнову фасада
- Мачји крик
Најновији огласи
- Veze,brak,druženje
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Вучић најавио гасну електрану код Ниша у сарадњи са Азербејџаном
- Ниш, Књажевац, Сврљиг и Мерошина заједно представљају туристичке потенцијале на Сајму туризма у Београду
- Крени-Промени упозорава на стање хале „Чаир“ уочи Купа Радивоја Кораћа
- Дом ученика средњих школа и Спортски центар „Чаир“ – добитници ордена поводом Сретења
- „Метла група“ преузела Нишку пивару, најављена модернизација и очување традиције
- Опозиција тражи укидање Српско - руског хуманитарног центра у Нишу, Ми – Снага народа против
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла











