Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Иван Симич: Предузетници се тресу пред казнама, уместо да уживају у свом послу

Bookmark and Share

29.07.2014. Блиц

Нико ко је бар кратко био предузетник не би предложио промене Закона о пореском поступку како је то недавно урађено, каже Иван Симич.

Иван Симич: Предузетници се тресу пред казнама, уместо да уживају у свом послу

Бивши директор Пореске управе коментарише за “Блиц” чињеницу да су најновијим изменама Закона о пореском поступку и пореској администрацији казне за пореске неплатише у неким случајевима и удесетостручене.

- Порески обвезници треба да уживају у свом послу, а не да се цео дан тресу шта су заборавили да ураде да не би били кажњени. Лако је поштовати тај закон са пуним рачуном.

Хоће ли драконским казнама Пореска управа демотивисати привреду и грађане да раде на црно?

- Видећемо какве ће резултате донети високе казне и како ће се те казне наплатити. Када би сви имали посао, сива економија би била много мања јер на њу утиче и (не)могућност запошљавања. У доба електронике заговарам електронски надзор пословања.

Грађани ће плаћати минимум 50.000 динара ако не уплате пун износ пореза из пореског решења. Мислите ли да то може бити озбиљан проблем који може да се заврши и блокадама њихових рачуна или одузимањем имовине?

- Данас, кад је врло тешко наплатити потраживања, противник сам кажњавања оних који нису уплатили пун износ пореза из пореске пријаве или су га уплатили са закашњењем. Поред тога, казна за кашњење је затезна камата. Зато је увођење додатног кажњавања непотребно.

Да ли је у пореској пракси уобичајно да банке порезницима достављају податке о сваком девизном приливу на рачуне грађана?

- Времена су се променила зато у томе не видим ништа лоше. У Словенији пореска управа може да види све моје трансакције, не само са иностранством. Зато морамо да пријавимо све приходе, плаћамо порез и нема потешкоћа.
 
Занемарени запослени
 
Шта је, по вашем мишљењу, највећи проблем пореске управе? 
- Запосленима се нико није бавио како треба. Зато сам их често обилазио и проблеме смо решавали у ходу. Када сам дошао и када сам поставио кратке рокове за прелазак на електронско пословање, сви су рекли да то није могуће. У новембру 2012. је само 0,36 одсто пореских обвезника предало ПДВ обрачун електронским путем, а данас је то 100 одсто. Значи да су у Србији људи спремни на реформе, само начин мора да буде прави. Био сам шокиран када су ми чланови Фискалног савета пребацили да у Србији још није време за електронско пословање.


#   порез   Пореска управа   предузетник     електронско пословање
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима