Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Власотинце: Изградњом два акумулациона језера, променио ток реке - хапшење због еколошког криминала

rss

Власотинце 10.04.2025. Јужна Србија Инфо - редакција

У великој акцији Министарства унутрашњих послова и надлежних тужилаштава, усмереној на сузбијање еколошког криминала, ухапшен је Б. П. (1971) из Власотинца под сумњом да је изградњом два акумулациона језера на подручју ове општине променио природни ток реке Јелашнице, чиме је нанета значајна штета животној средини.

Фото. МУП
Фото. МУП

Како се наводи у званичном саопштењу Министарства, изградња ових вештачких језера изведена је без одговарајућих дозвола и супротно прописима о заштити природе, што је довело до поремећаја водног режима, угрожавања локалне флоре и фауне, као и потенцијалног ризика за водоснабдевање и безбедност околног становништва.

Против осумњиченог је поднета кривична пријава због дела оштећења животне средине, а он је приведен надлежном тужилаштву ради даљег процесуирања.

Ова интервенција део је шире акције сузбијања еколошког криминала на територији читаве Србије. Како је саопштио министар унутрашњих послова у техничком мандату Ивица Дачић, у склопу исте акције ухапшено је укупно пет особа осумњичених за различита кривична дела – од увоза и нелегалне производње опасних материја до илегалне експлоатације песка и шљунка.

Министар је истакао да ће борба против еколошког криминала бити један од приоритета у раду ресора безбедности, уз подршку свих надлежних институција, као и да ће се „свако ко угрожава природу и здравље грађана суочити са пуним капацитетом закона“.

Стручњаци за заштиту животне средине упозоравају да се овакви поступци не смеју третирати као „грађевински инциденти“, већ као озбиљна кривична дела са трајним последицама. Према њиховим речима, враћање реке у природни ток и санација оштећеног еко-система може трајати годинама, ако је уопште у потпуности могуће.

Истражни органи настављају рад на овом случају, а јавност очекује да се одговорни казне у складу са законом, док локална заједница захтева строжу контролу над свим интервенцијама у природној средини.


#   Власотинце   екологија   МУП РС   Еколошки криминал   Јелашница река   језеро акумлација
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима