Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Геније: Нишлија упамтио 299 децимала Лудолфовог броја!

rssBookmark and Share

23.03.2013. Autor: Milan.M-JužnaSrbija.Info

Ученик првог разреда гимназије "Бора Станковић" у Нишу Дејан Петковић упамтио је 299 децимала Лудолфовог броја (Ludolf van Cojlen), претварајући у својим мислима цифре у симболе од којих је склопио причу и победио на школском такмичењу организованом поводом Дана број "пи".

Геније: Нишлија упамтио 299 децимала Лудолфовог броја!
Да би упамтио 299 децимала броја "пи", чији децимални запис нема краја и није периодичан, Петковић је учио два сата, рекао је Тањугу овај даровити младић из Бојника, станар Дома ученика средњих школа у Нишу и заљубљеник у математику и природне науке.

"Сваку цифру сам заменио неким симболом који ме асоцира на ту цифру. Да би их што боље запамтио, симболе сам повезивао 'мостовима', па је прича обично необична, нелогична или смешна, тако се лакше памти и дуже остаје у сећању", открива своју технику Петковић и додаје да је то једна лепа метода коју је пронашао у научним књигама које радо чита.

Он је казао да је његов симбол за нулу ватра, јер после ње ништа не остаје, за јединицу је свећа, двојка га подсећа на лабуда са савијеним вратом, четворка на пса јер има четири ноге, пет на шаку, шест на коцкицу за јамб, јер сви прижељкујемо највећи број, седам га асоцира на штап, осам на возић, а деветка на чуњеве којих у кугланама има толико.

Од тога Дејан саставља причу, у мислима прича причу, а ви чујете само децимални низ броја "пи" које ређа без грешке и то траје без престанка. "Довољно ми је да полако читам бројеве, стварам причу, а затим могу прочитане бројеве да поновим", самоуверено казује он.

Највећи број информација добијамо преко слике које се најбоље памте, наводи овај средњошколац док траје подсећање да назив броја "пи" потиче од грчке речи "периметрос", што значи мерити около. Није имао дилему по завршетку основне школе, одлучио се за информатички смер у нишкој гимназији "Бора Станковић" где долазе само одликаши, где се марљивошћу све савлађује и где је губитак времена велики трошак.

Директорка те гимназије Љиљана Златановић наводи да се ретко ко од матураната не упише на факултет са статусом будзетског студента, да су ретки они који не заврше студије и да те студије "Борини" ђаци завршавају углавном са високим просеком.

Сваке године ђаци са великих такмичења донесу најмање по десетак награда, а ове године посебно се истакао Иван Дамјановић, ученик другог разреда.

Он је победио све специјалце ("А" категорија такмичења) из математике и злато донео у ову нишку гимназију.

Иван се спрема за такмичење на основу кога ће бити одређен репрезентативни састав Србије за математичку олимпијаду.

У гимназији "Бора Станковић" приближавају се традиционални "Борини дани", па су пробе позоришне трупе учесталије. Пробе се одржавају у тајности, јер наслов мора бити изненађење до премијерног извођења, казала је директорка гимназије Тањугу.

У школи чекају госте и припремају "Боралицу", такмичење слично "Слагалици".


#   Бора Станковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима