Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Хуманост Нишлија на делу

rssBookmark and Share

11.07.2011. Извор: РТС

Више од 4.000 Нишлија одазвало се акцији "Поклони живот" у којој се тражио подударни давалац матичних ћелија за њиховог суграђанина Томицу Цветковића оболелог од ретког облика леукемије. Ове године то је највећа акција такве врсте у Европи коју спроводи немачки СМС Штифтунг.

Анкета грађана и изјаве Јоване Цветковић, Надежде Басаре и Слађане Филиповић
Анкета грађана и изјаве Јоване Цветковић, Надежде Басаре и Слађане Филиповић

Акцији "Поклони живот" у Нишу у којој се тражио подударни давалац матичних ћелија за Томицу Цветковића оболелог од ретког облика леукемије одазвало се више од 4.000 Нишлија.

То је уједно и највећа акција такве врсте у Европи ове године, коју спроводи немачки СМС Штифтунг.

Редови испред Дома војске у Нишу формирали су се и пре најављеног почетка акције, а нису посустајали ни током дана.

У досад невиђеној акцији код више од 4.000 Нишлија дало је крв ради утврђивања генетског кода са најхуманијим мотивима.

Породица Томице Цветковића који се лечи у немачкој од леукемије уз захвалност за овакав одзив гаји и наду да ће се пронаћи подударни давалац матичних ћелија.

Супруга оболелог Јована Цветковић каже да је њеном супругу трансплантација матичних ћелија једини начин излечења, с обзиром на то да су исцрпљени сви други видови лечења.

Анализа крви обавља се у акредитованој лабораторији у Немачкој. Први резултати типизације биће познати за недељу дана. Сама трансплантација за донора је једноставна и безболна.

Докторка Надежда Басара из Болница Фленсбург у Немачкој рекла је да донор има право да се одлучи да ли ће да да матичне ћелије из периферне крви, што је за њега једноставније, или из костне сржи.

За све тестиране одређивање генетског записа је бесплатно, а драгоцено је за случај да и њима самима затреба трансплантација органа, а значај трансплантације матичних ћелија у медицини све је већи.

Онколог Слађана Филиповић каже да ће на тај начин бити лечене многе болести, не само малигне, леукемија, већ и шећерна болест, мултипла склероза и друге.

У светској бази налази се око 20 милиона типизираних особа, а у нашем националном регистру свега 1400. Акцијом у Нишу тај број вишеструко ће се увећати.

Коментара: 0


#   хуманост   Слађана Филиповић   матичне ћелије
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима