Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Керковић: Тужба „Тесла парка“ – напад „капитала“ на јавни интерес

rss

Ниш 25.09.2025. З. Стојић, Јужна Србија Инфо

На конференцији за новинаре у Нишу проф. др Тамара Миленковић Керковић, одборник у Скупштини града Ниша и бивши народни посланик, изјавила је да је против ње фирма „Тесла парк“ поднела приватну кривичну тужбу за „нарушавање пословног угледа и кредитне способности“.

Фото: Медија и Реформ центар
Фото: Медија и Реформ центар

Ово кривично дело, према Кривичном законику, носи казну од три месеца затвора или новчану казну од 500.000 динара, а поступак се води пред Основним судом у Нишу.

Како је истакла Миленковић Керковић, суштина тужбе није у наводној повреди угледа, већ у кажњавању њеног вишегодишњег јавног ангажмана у одбрани последње „градске шуме“ Ниша од инвеститорских планова. Она сматра да је мотив тужбе освета због изгубљеног профита и застрашивање свих који се супротстављају концепту урбанизма који интерес инвеститора ставља изнад интереса грађана.

Шта стоји иза тужбе

Политички и правни контекст

  • Урбанистички планови у Нишу годинама су доношени у корист инвеститора, уз игнорисање законских процедура и примедаба грађана.

  • У случају „Тесла парка“ и „Палилуле 2“ прекршени су уставни принципи јавног добра, јер се земљиште у јавној намени пребацује у руке приватних компанија.

Економски мотиви

  • Инвеститори су изгубили десетине хиљада квадрата за изградњу, што значи и милионске губитке, јер се планирани квадрат продаје и до 3.000 евра.

  • Станови тог типа немају никакве везе са реалним потребама града, већ служе за шпекулације, богаћење и концентрисање капитала у рукама малобројних.

Еколошке последице

  • Простор Палилуле је последња „градска шума“ Ниша. Уместо да буде заштићен као зелена инфраструктура, планира се уништавање природе ради бетонирања.

  • План предвиђа да само 10% зелених површина буде у додиру са земљом, што је урбанистички апсурд. То води ка топлотним острвима, загађењу, ризику од клизишта и уништењу живог света.

Урбанистичка деградација

  • Ниш уместо модерног и одрживог града постаје пример хаотичне и непланске градње.

  • Инфраструктура (саобраћај, водовод, канализација) већ сада не може да издржи оптерећења, а нови солитери само ће продубити проблем.

  • Уништава се традиција умерене градње која је Ниш чинила градом људске мере.

Социјални аспект

  • Потребе грађана су занемарене: нема паркова, културних простора, спортских терена, нити приступачних станова.

  • Грађани су јасно изразили свој став – петиције, зборови и протести – али су игнорисани.

Закључак: борба за град против „капитала“

Према речима проф. др Тамаре Миленковић Керковић, тужба „Тесла парка“ је симптом много ширег проблема – система у коме „капитал“ диктира урбанистички развој градова, а јавни интерес и зелена инфраструктура се жртвују ради профита.

„Овај процес није само моја лична борба. То је борба за право грађана да живе у здравој средини, за право на градску шуму, за право да град буде по мери човека, а не по мери шпекуланата“, истакла је она.

Нишлије су већ једном показале да могу да победе када се уједине. Зато је кључно да наставимо да бранимо јавне просторе од урбанистичког хаоса и диктата „капитала“.

Коментара: 0


#   Ниш   кривична пријава   урбанизам   зеленило   Тамара Керковић   Тесла парк насеље
@TamaraKerkovic @


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима