Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Југ Србије неспреман за поплавe

rssBookmark and Share

23.11.2012. Izvor: Politika

Из „Ерозије” у Нишу упутили упозорење Сектору за ванредне ситуације МУП-а јер су због небриге поново могуће тешке последице у случају изливања река.

Југ Србије неспреман за поплавe

У Водопривредном предузећу „Ерозија“ у Нишу, које је деценијама носилац послова на одржавању и уређењу приобаља водотокова на југу и југоистоку наше земље, упозорили су Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије и Градски штаб у Нишу да су у наредном периоду, иако сада нема киша, могуће тешке последице од евентуалних поплава. С првим обилнијим падавинама, рекао је директор овог предузећа Слободан Марковић, може се поновити ситуација каква је била крајем априла и маја, односно у јесен 2011, али и у пролеће ове године:– Због недостатка финансијских средстава, много тога што је требало да се уради није реализовано. Најблаже речено, ситуација у сектору за одбрану од поплава је катастрофална. Зато што није било новца нисмо били у стању да редовно одржавамо објекте и урађено је много мање него што је планирано. Наше предузеће обновило је уговор о редовном одржавању „Сектора М-9”, којем припадају река Нишава и притоке, са Јавним водопривредним предузећем „Србијаводе“ и тај уговор је истекао 30. јуна ове године. Након тог датума нити има уговора, нити је било ко одговоран, иако су, чињеница је, цела одбрамбена линија и становништво потенцијално угрожени – рекао је Марковић.

Корита река су, како истиче, затрпана наносима смећа, грађевинским отпадом, старим апаратима за домаћинство што и сада, иако је водостај низак, онемогућава нормалан проток воде:

Несхватљиво је да већ пола године нико не брине о бранама и насипима кроз градове, каже Марковић, наглашавајући да је пре пет месеци чак стигао допис водопривредним организацијама да се, због недостатка новца, ништа не предузима:– Шта се све може догодити у случају да наиђу велике воде, није тешко претпоставити. Поновиће се плављење обрадивог земљишта, опет ће бити угрожена насеља и људи, последице могу бити погубне и по саобраћајну инфраструктуру. И опет ће се, када дође до изливања река, тражити разлози зашто ништа није предузето.

Обавештавајући Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије и нишки Градски штаб, у „Ерозији“ су указали и на основни проблем зашто су водотокови у Србији запуштени и због чега држава трпи огромну штету: пре десетак година постојало је јединствено јавно водопривредно предузеће „Србијаводе“ које је у међувремену разбијено. Из тог система су се издвојила предузећа „Воде Војводине“ и „Београдводе“. Са ова два предузећа уговори о одржавању, на основу чега се новац издваја, потписани су за целу годину. Са свим осталим предузећима у Србији, која послују са ЈВП „Србијаводе“, уговори су одавно истекли и нису обновљени.

-----------------------------------------

Само два инспектора

Директор „Ерозије“ Слободан Марковић објаснио је за „Политику“ да у Србији скоро и не постоје надлежне службе које би кажњавале несавесне грађане који бацају отпад у реке:– Водопривредна инспекција у Нишу, која покрива подручја Јужне и Западне Мораве и Нишаве, односно велики део Србије, има само два инспектора. Они физички не могу ни да обиђу подручје, а камоли да стално дежурају на обалама река и да кажњавају несавесне. Исту обавезу, да контролише стање и кажњава, има и комунална полиција. Нажалост, није познат случај да је било ко од грађана који, уместо на депоније, одвозе смеће и отпад у реке кажњен – рекао нам је Марковић.


#   река   сектор за ванредне ситуације   Слободан Марковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима