Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Jug Srbije nespreman za poplave

rssBookmark and Share

23.11.2012. Izvor: Politika

Iz „Erozije” u Nišu uputili upozorenje Sektoru za vanredne situacije MUP-a jer su zbog nebrige ponovo moguće teške posledice u slučaju izlivanja reka.

Jug Srbije nespreman za poplave

U Vodoprivrednom preduzeću „Erozija“ u Nišu, koje je decenijama nosilac poslova na održavanju i uređenju priobalja vodotokova na jugu i jugoistoku naše zemlje, upozorili su Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije i Gradski štab u Nišu da su u narednom periodu, iako sada nema kiša, moguće teške posledice od eventualnih poplava. S prvim obilnijim padavinama, rekao je direktor ovog preduzeća Slobodan Marković, može se ponoviti situacija kakva je bila krajem aprila i maja, odnosno u jesen 2011, ali i u proleće ove godine:– Zbog nedostatka finansijskih sredstava, mnogo toga što je trebalo da se uradi nije realizovano. Najblaže rečeno, situacija u sektoru za odbranu od poplava je katastrofalna. Zato što nije bilo novca nismo bili u stanju da redovno održavamo objekte i urađeno je mnogo manje nego što je planirano. Naše preduzeće obnovilo je ugovor o redovnom održavanju „Sektora M-9”, kojem pripadaju reka Nišava i pritoke, sa Javnim vodoprivrednim preduzećem „Srbijavode“ i taj ugovor je istekao 30. juna ove godine. Nakon tog datuma niti ima ugovora, niti je bilo ko odgovoran, iako su, činjenica je, cela odbrambena linija i stanovništvo potencijalno ugroženi – rekao je Marković.

Korita reka su, kako ističe, zatrpana nanosima smeća, građevinskim otpadom, starim aparatima za domaćinstvo što i sada, iako je vodostaj nizak, onemogućava normalan protok vode:

Neshvatljivo je da već pola godine niko ne brine o branama i nasipima kroz gradove, kaže Marković, naglašavajući da je pre pet meseci čak stigao dopis vodoprivrednim organizacijama da se, zbog nedostatka novca, ništa ne preduzima:– Šta se sve može dogoditi u slučaju da naiđu velike vode, nije teško pretpostaviti. Ponoviće se plavljenje obradivog zemljišta, opet će biti ugrožena naselja i ljudi, posledice mogu biti pogubne i po saobraćajnu infrastrukturu. I opet će se, kada dođe do izlivanja reka, tražiti razlozi zašto ništa nije preduzeto.

Obaveštavajući Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije i niški Gradski štab, u „Eroziji“ su ukazali i na osnovni problem zašto su vodotokovi u Srbiji zapušteni i zbog čega država trpi ogromnu štetu: pre desetak godina postojalo je jedinstveno javno vodoprivredno preduzeće „Srbijavode“ koje je u međuvremenu razbijeno. Iz tog sistema su se izdvojila preduzeća „Vode Vojvodine“ i „Beogradvode“. Sa ova dva preduzeća ugovori o održavanju, na osnovu čega se novac izdvaja, potpisani su za celu godinu. Sa svim ostalim preduzećima u Srbiji, koja posluju sa JVP „Srbijavode“, ugovori su odavno istekli i nisu obnovljeni.

-----------------------------------------

Samo dva inspektora

Direktor „Erozije“ Slobodan Marković objasnio je za „Politiku“ da u Srbiji skoro i ne postoje nadležne službe koje bi kažnjavale nesavesne građane koji bacaju otpad u reke:– Vodoprivredna inspekcija u Nišu, koja pokriva područja Južne i Zapadne Morave i Nišave, odnosno veliki deo Srbije, ima samo dva inspektora. Oni fizički ne mogu ni da obiđu područje, a kamoli da stalno dežuraju na obalama reka i da kažnjavaju nesavesne. Istu obavezu, da kontroliše stanje i kažnjava, ima i komunalna policija. Nažalost, nije poznat slučaj da je bilo ko od građana koji, umesto na deponije, odvoze smeće i otpad u reke kažnjen – rekao nam je Marković.


#   reka   sektor za vanredne situacije   Slobodan Marković
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima