Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Fabrika za reciklažu kakvu malo ko ima

rssBookmark and Share

22.09.2012. Autor: Toma Todorović

U krugu EI počeo da radi najsavremeniji pogon za preradu električnog i elektronskog otpada u ovom delu Evrope.

Da se i Srbija svrstala u red visoko razvijenih zemalja, koje na najbolji i najsigurniji način pristupaju preradi elektronskog i električnog otpada, dosta čestog i opasnog po atmosferu i planetu, odnosno životnu i radnu sredinu čoveka, pokazali su vredni ljudi iz niške firme „Jugo-impeks EER”. Posle velikih pogona u Industrijskoj zoni „Sever” i krugu MIN-a, otvorenih u prethodne dve godine i u kojima radi oko 250 zaposlenih, juče je gradonačelnik Niša Zoran Perišić na prigodnoj svečanosti otvorio najsavremeniju fabriku za reciklažu u ovom delu Evrope. Na ovaj način otvorena je i nova stranica u poslovanju kompanije „Jugo-impeks EER”, rekao nam je generalni direktor i vlasnik Vujadin Šćekić:

– Uspeli smo, iako je pred realizaciju ovog našeg projekta bilo mnogo skeptika, da u rekordnom roku obezbedimo, pre svega, velika finansijska sredstva, a odmah potom i da, uz rekonstrukciju i renoviranje pogona nekadašnje fabrike „EI aparati za domaćinstvo”, instaliramo najsavremeniju i najskuplju opremu, koja je iz poslednje tehnološke generacije u svetu – liniju za preradu i reciklažu elektronskog i električnog otpada. Od firme „Meva” u Nemačkoj, gde je u ovoj godini proizvedeno pet ovakvih linija za reciklažu – po dve su otišle u Veliku Britaniju i SAD, a jedna u Srbiju, kupili smo postrojenje vredno oko pet miliona evra. Još oko tri miliona evra uloženo je u uređenje poslovnog i proizvodnog ambijenta u novoj fabrici, gde su stvoreni uslovi za reciklažu po najvišim kriterijumima Evropske unije i svetskim standardima, rekao nam je Šćekić.

U novim pogonima „Jugo-impeks EER” radiće u početku 120 novih radnika, istakao je Vujadin Šćekić:

– Na novom postrojenju dnevno će se reciklirati minimum hiljadu frižidera i sličnih rashladnih uređaja u nezavisnoj, inertnoj atmosferi, bez kiseonika. Tokom najmodernijeg tehnološkog procesa svi gasovi koji se nalaze u aparatima poput freona i pentana, odvajaće se i od opasnog postajaće neopasni otrov. Treba svakako znati da svaki frižider samo u izolaciji koju ima, nosi stotinak grama freona. Ovaj gas bi, ukoliko bi nekontrolisano odlazio u atmosferu ili, ako bi aparat nemarno bio bačen na deponiju, predstavljao veliku opasnost po ozonski omotač i mogao bi da dovede do katastrofalnih posledica. Bitno je, takođe, da je osim 120 direktno zaposlenih u novim pogonima, u ceo proces od prikupljanja sekundarnih sirovina do reciklaže, uključeno preko dve hiljade naših kooperanata i oko 5.000 ljudi. Ukoliko budu ispoštovane sve zakonske norme planiramo da u „Jugo-impeksu” već do kraja 2013. godine zaposlimo najmanje još oko 130 radnika, a, imajući u vidu da se posao reciklaže rapidno unapređuje i osavremenjuje, verujemo da u narednih godinu dana posao u ovoj oblasti može dobiti mnogo više ljudi.

Proizvodni pogoni milijardu dinara vredne nove fabrike za reciklažu „Jugo-impeksa EER” su na 11.500 kvadratnih metara i impozantno deluju, jer je sve automatizovano i podseća na ambijent u svetu poznatih i modernih istraživačkih instituta. Na oko pet i po hiljada kvadrata su skladišta i magacini, gde se sekundarne sirovine pripremaju za finalni proces prerade – za reciklažu elektronskog i električnog otpada.


#   Zoran Perišić   fabrika   sekundarne sirovine
@ProfdrPerisic @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima