Запостављен привредни раст: Фискални савет цени да је буџет скројен у корист војске и полиције
Прокупље 29.11.2018. Бета, Н1, Танјуг
Фискални савет Србије оценио је да је планирани фискални дефицит у предлогу буџета Србије за 2019. годину добар и да ће довести до даљег смањења јавног дуга са 54 на 51,5 одсто бруто друштвеног производа, али и да је недовољно инвестиција у путну инфраструктуру, просвету и здравство.
Као главну критику, председник Фискалног савета Павле Петровић навео је да буџет не предвиђа ефикасне мере за убрзање привредног раста и да је недовољно издвајања у инфраструктуру, просвету и здравство.
"Недовољно је инвестиција у путну инфраструктуру, просвету и здравство. Било је потребно још 200 милиона евра у односу на оно што буџет предвиђа", рекао је Петровић на конференцији за новинаре.
Он је додао да је уместо у инвестиције у привредни раст, новац у буџету за наредну годину "отишао" на опремање војске и полиције и увећање плата.
Петровић је додао да је раст Србије и даље испод просека земаља централне и источне европе са којима можемо да се поредимо и оценио да ће се то заостајање наставити.
Он је додао да је новац предвиђен за инвестиције у инфраструктуру углавном предвиђен за експропријацију земљишта, а да ће стварне инвестиције остати на овогодишњем нивоу.
Када је реч о капиталним инвестицијама, Фискални савет је оценио да ти расходи у буџету износе 165 милијарди динара, али да се највећи део односи на куповину опреме за војску и полицију.
Петровић је оценио да је повећање плата у јавном сектору, које је предвиђено буџетом, паушално и да је то требало да буде решено платним разредима.
"Плате у државном сектору ће просечно расти девет одсто, што је двоструко више него у приватном сектору", казао је Петровић.
Он је указао и да се поново крши буџетска процедура, јер ће расправа уместо месец дана трајати само пар дана, иако у условима фискалне стабилности за тим нема потребе.
Петровић је рекао да Фискални савет подржава повлачење закона о смањењу пензија, али да позива Владу Србије да донесе јасно правило како ће се убудуће уређивати пензије, чији раст треба да буде усклађен са растом инфлације и БДП.
Суфицит у буџету 49,3 милијарде динара
Суфицит буџета Србије на крају септембра ове године износио је 49,3 милијарде динара јер су приходи били 873,7 милијарде, а расходи 824,5 милијарде, објавило је Мнистарство финансија.
У септембру је остварен суфицит буџета од 12, 5 милијарди динара.
Наплата прихода у септембру износила је 102,9 милијарди, од чега су порески приходи били 93 милијарде динара. Највећи део пореских прихода односи се на уплату ПДВ у износу од 54,3 милијарде и акциза у износу од 22,7 милијарде динара.
Наплата непореских прихода износила је 9,6 милијарди динара, а прилив донација је био 300 милиона динара.
У септембру су расходи републиког буџета били 90,5 милијарди динара. Трошкови за запослене износили су 21, 3 милијарде динара, а трансфери организацијама обавезг социјалног осигурања (фонд ПИО, РФЗО, НСЗ, фонд СОВО) 19 милијарди динара.
На нивоу опште државе у периоду јануар-септембар остварен је фискални суфицит у износу од 54,3 милијарде динара (1,5 БДП) и примарни фискални суфицит у износу од 148,7 милијарди динара (4,1 одсто БДП).
Према годишњем плану извршења буџета опште државе, за тај период планиран је фискални дефицит у износу од 14,6 милијарди динара, што значи да је остварени резултат бољи за 68,9 милијарди динара, навело је Министарство финансија.
Јавни дуг Србије 55, 9 одсто БДП-а
Јавни дуг Србије је на крају септембра ове године износио је око 23, 95 милијарди евра, што је 55, 9 одсто бруто домаћег производу (БДП), објавило је Министарство финансије. Јавни дуг Србије је на крају 2017. био 23, 2 милијарде евра, што је износило 61, 5 одсто БДП-а.
У децембру 2016. године јавни дуг био је око 24, 8 милијарди евра, односно 71, 9 одсто БДП-а.
На крају 2015. године јавни дуг је такође износио око 24, 8 милијарде евра, односно 74, 7 одсто БДП-а у тој години.
Јавни дуг Србије је на крају 2014. године износио 22, 76 милијарди евра, односно 70, 4 одсто БДП-а, док је на крају 2013. године био 20, 14 милијарди евра, са учешћем од 59, 6 одсто у БДП-у.
Крајем 2000. године јавни дуг Србије је био 14, 17 милијарди евра или 201, 2 одсто БДП-а, а најнижи износ јавног дуга био је 2008. године када је износио 8, 78 милијарди евра или 28, 3 одсто БДП-а.
Законом о буџетском систему учешће јавног дуга у БДП-у ограничено је на 45 одсто.
Фијат и Железара и даље највећи извозници
Вредност извоза 15 највећих извозника у Србији у првих девет месеци ове године била је 3, 7 милијарди евра, а највећи извозници су Фијат Крајслер аутомобили (ФЦА) Србија, чији је извоз био 654, 7 милиона евра и ХБИС група, власник смедеревске Железаре, са извозом од 638, 3 милиона евра, објавило је Министарство финансија.
Нафтна индустрија Србије је на трећем месту са извозом од 398, 2 милиона евра, следи Тигар тајерс из Пирота са извозом од 333 милиона евра.
На списку су и Роберт Бош из Београда са извозом 205, 8 милиона евра, Петрохемија из Панчева са 181, 7 милиона евра, Тетра пак из Београда са 171, 8 милиона евра, Грундфос из Инђије са 169, 5 милиона евра, РТБ Бор са 149, 8 милиона евра и Јура корпорација из Раче са 147, 2 милиона евра.
На том списку су Хемофарм из Вршца са 144, 7 милиона евра, Леони из Прокупља са 141, 4 милиона евра извоза, Хенкел са 138, 9 милиона евра, Горење са 126 милиона евра и Викторија група са извозом од 107,8 милиона евра.
Плате у ЕПС-у нарушавају раст БДП
Председник Фискалног савета Павле Петровић рекао је да је оправдано укидање половине привременог умањења плата од пет одсто у јавним предузећима, али не и у Електропривреди Србије (ЕПС) јер то државно предузеће није ни умањило нето примања запослених крајем 2014. године, већ је наставило да их повећава наредних година.
"ЕПС је истовремено са повећањем плата смањио инвестиције и оне су мање од амортизације", рекао је Петровић на конференцији за новинаре о оцени предложеног буџета за 2019. годину.
Додао је да је лоше пословање ЕПС-а у 2017. години смањило стопу раста бруто домаћег производа (БДП) целе земље.
Он је рекао да није оправдано додатно повећање просечних зарада у тој компанији на скоро 90.000 динара у наредној години и на око 94.000 у 2020. години и да та средства треба усмерити у инвестиције.
Просечна нето зарада у ЕПС-у је, према званичним подацима које је навео Фискални савет, 2014. године износила 79.657 динара, следеће године 79.979, у 2016. години је износила 81.789, а прошле године 84.205 динара.
#
Прокупље
Пирот
Београд
ЕПС
буџет
Министарство финансија
инвестиције
Леони
Фискални савет
јавни дуг
привредни раст
Павле Петровић
Тетра пак
Тигар - Tigar tyres Пирот
@EPSsnabdevanje
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести
- Пензонери траже трајне бесплатне картице за превоз
- Временска прогноза
- Три награде за хор Музичке школе из Ниша
- Развој електронске управе у Нишу
- Слава Градске општине Палилула
- Награђени најбољи филмови на ПроФиФесту
- Дан српског јединства и националне заставе
- Супруг пуцао из службеног пиштоља
- Пријем за почасног конзула Србије у Охриду
- Бесплатни превентивни прегледи у УКЦ
- Пијачни барометар
- Бајковита прича за малишане са обале Нишаве
- Поскупљење грејања, али оправдано
- 80 година од затварања логора Црвени крст
- Бесплатни уџбеници у Нишу следеће године
Најновији огласи
- Brak,veze,druzenje,agencija Lepeza,cela zemlja
- VENTUS FOOD NIŠ - VAŠA OMILJENA HRANA
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Soft loans here Open credit
- Buy Oxy 30mg, Adderall, Morphine, Xanax, RITALIN, Etizolam, Subutex, Mdma, Zolpidem etc
- Nudimo uz kamatu od 3 posto
- BRZI ZAJMOVI ONLINE U ŠPANJOLSKOJ
- Torte Novi Sad
- Brz i legitiman online kredit za sve
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Нишки аеродром суочава се са падом броја путника - остају само четири нискобуџетне линије
- Коначно урбана журка у Нишу, српска премијера - Кристијан Кракен у "Ливници"!
- АМД отворила развојни центар у Нишу - посао за 30 младих стручњака из области развоја чипова и софтвера
- Др Милић: Бесплатни уџбеници за све ђаке у Србији, не само у Београду!
- Одлазак Раде Ђуричин велике даме југословенске и српске сцене позоришта и филма
- Млади уметници бриљирали на сцени нишког Народног позоришта изводећи "Београдску трилогију и приче из белог света"
- Новак Ђоковић најбољи тенисер света, слетео синоћ у Ниш
- Ниш: Изгорео багер који ради на изградњи далековода у насељу Брзи Брод
- Аутомобил слетео са моста у Нишаву, преминула жена
- Како да од преводиоца постанете судски тумач?