Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

На шта треба обратити пажњу приликом куповине половног аутомобила

Bookmark and Share

18.11.2016. Никола Стојановић

Куповина половног аута свакако значи уштеду, која некада може ићи и до 60% мање од цене новог аутомобила (подразумева се, ако је половни ауто у добром стању).

На шта треба обратити пажњу приликом куповине половног аутомобила

У прилог томе говори и чињеница да нови аутомобил већ након две године губи око 35 процената своје првобитне цене, те тако можете пронаћи и половне аутомобиле управо ове старости и возног стања.

Ипак, ако сте се решили за већу уштеду и потрошњу мањег износа за своја нова кола, свакако ћете се окренути нешто старијим аутомобилима, те ево и списка ставки на које приликом куповине посебно треба обратити пажњу.

Планирање буџета

Најпре морате одредити износ новца који желите да потрошите на ову куповину и да га се придржавате. У тај износ не би требало урачунати само цену аутомобила, већ и поправке које ћете, очекивано, морати да извршите.

Сви механичари и ауто-стручњаци препоручују да се обавезно уради велики сервис након куповине, што значи да се том приликом морају набавити и нови ауто делови за систем зупчења (и водена пумпа).

Зато би било добро пре куповине да се детаљно распитате како о цени великог сервиса, тако и о цени коју ови ауто делови имају, те да све урачунате у крајњи износ који сте спремни да платите.  

Сређена документација и пратећа опрема

Веома је важно да аутомобил има сређену документацију, односно да није возило илегалног порекла, те да његов власник поседује и упутства за употребу и картицу са електронским кодом, а најбоље и сервисну књижицу, која ће показати да је добро водио рачуна о свом ауту.

У идеалним случајевима, наћи ћете и половни аутомобил који поседује сву опрему, коју чине ауто делови попут резервног точка, али и дизалица, алат, троугао, прва помоћ и слично.

Пробна вожња

Свакако, пробна вожња је обавезна, јер се може учинити да је аутомобил очуван на први поглед а да се заправо покаже да је у потпуности другачије. Веома је важно да током прве вожње најпре проверите како се чује мотор, ради ли клима и слично, те угасите радио и провозајте аутомобил и по отвореном путу и по граду, како бисте се уверили да је све у реду.

Уколико сте у могућности, било би добро да са собом поведете и свог механичара, како би се и сам уверио да је све у реду и добро погледао аутомобил. Такође, кола би требало да бирате по дневној светлости, како бисте се уверили и у спољашњи изглед, те водите рачуна да ли су сви елементи добро очувани.

Ауто делови који се посебно проверавају

Када је у питању спољашњост, било би добро да оцените има ли огреботина на возилу и да ли су сва стакла, ретровизори, каросерија и слично добро очувани, а онда проверите како изгледају гуме и има ли цурења из аута.

Затим пређите на унутрашњост и оцените који су ауто делови у добром, а који у лошем стању, попут седишта, мењача и сл.

За све што се покаже као видљиво оштећење, тражите да Вам се смањи цена, а затим проверите да ли постоји могућност да ауто прегледа независни сервис, како бисте били уверени да не постоје већи кварови. 

Коментара: 0


#   прва помоћ
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима