Како подстаћи донирање уместо бацања хране
14.09.2019. Тамара Танкосић, РТС
Колико бацамо храну, званичних података нема. Процене показују – око 250 хиљада тона годишње. Како променити такву праксу и подстаћи многе трговинске ланце, ресторане, пекаре, фирме, произвођаче, да здравствено безбедну храну донирају уместо што је бацају, требало би да регулише Закон о вишковима хране. Иако се најављује годинама, још се чека.

Више од пола милиона људи у Србији нема довољно новца ни за основне животне потребе – што значи да свако од њих месечно троши мање од 12.045 динара, подаци су Владиног тима за смањење сиромаштва.
Пакет за три месеца потрошње од државе годишње добија део сиромашних, кажу у Црвеном крсту. А најугроженији међу угроженима, када испуне услове, хране се у народним кухињама. Њих је око 47.000.
"Сваки корисник народне кухиње добија пола литре куваног оброка и пола килограма хлеба, нажалост то често зна да буде једини оброк у породици са више чланова. Замислите ситуацију где имате један оброк на три, четири, члана", каже Љубомир Миладиновић из Црвеног крста Србије.
Какав оброк ће добити, зависи и од тога где живе.
"У свим народним кухињама обезбеђено је 10 основних намирница као што су брашно, шећер, со, уље, грашак, пасуљ, конзервисано поврће, месни нарезак. Уколико општине и градови имају додатна средства, они обезбеђују додатне ариткле – додају месо, свеже поврће и тако даље", додаје Миладиновић.
Свеже поврће, воће, и друге намирнице, укупно 1.200 тона, прошле године донирао је један трговински ланац хуманитарним организацијама, углавном преко Банке хране. Дали би, кажу, и више ако би надлежни променили нека правила.
Да ли је решење промена правилника?
Милица Поповић из компаније "Делез Србија" наводи да би промена правилника о декларисању, уз ознаку "најбоље употребљиво до", довела до тога да би одређене групе намирница могле да се донирају и након њиховог истека рока трајања.
"При чему се тај начин обележавања искључиво односи на квалитет производа, значи ти производи су и даље здравствено безбедни за употребу, само имају мало слабији квалитет у односу на то док су у року употребе. Тренутно не можемо да донирамо такву храну, већ се она делимично рециклира, делимично баца", каже Милица Поповић.
А храну коју би могли да донирају, многи радије баце јер их одвраћа порез који морају да плате. Како сазнајемо, једна компанија годишње плати порез око 140.000 евра на донирање хране.
Докле се стигло са новим законом?
Закон о вишковима хране требало би да укине порез и системски уреди донирање и контролу. Међутим, још није урађен ни Нацрт тог закона, иако је радна група Министарства за социјална питања, према речима саговорника РТС-а, почела да ради 2015. године.
"Фактички смо се састали само неколико пута у протеклих неколико година, али то искључиво због других приоритета наше земље када је у питању економска политика, геополитичка ситуација. Није циљ Владе био ни тада ни сада да дођемо до било каквог законског решења, него да то законско решење, када се имплементира, у пракси допринесе томе да социјална одговорност буде већа", кже Владимир Маринковић, члан радне групе за Нацрт закона о вишковима хране.
И док се чека Закон о вишковима хране, званична статистика упозорава да је поред више од пола милиона апсолутно сиромашних, у ризику од сиромаштва преко милион и 800 хиљада грађана – што значи да једночлано домаћинство месечно располаже са највише 15.600 динара.
#
Црвени крст орг.
храна
намирнице
донација
Закон о вишковима хране
@
Tweet
[ Додај коментар ]
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Прекинута весела ковид журка са 180 људи
- Заједно до здравља и резултата
- 3.866 новопозитивних
- Мигранти и сналажење
- Патријарх се осећа добро
- Добро срце Андрије Живковића
- Озбиљна ситуација у Нишу
- Временска прогноза
- Фински амбасадор у Нишу
- Још 4.056 новозаражених
- Пикси и званично селектор
- Очишћена још једна дивља депонија
- Шупљине напуњене анаболицима
- Полио таста бензином и запалио
- Станови у Нишу скупљи 30 одсто
Најновији огласи
- Agencija za brak i druzenje
- Prodajem kamion MERCEDES 601 D
- Svi polovni i novi delovi za Mercedesov kombi i putnički program
- Nudimo Financijska usluge
- Prodajem kucu u Prokupkju, blizu kasarne.
- Turski med Novi Sad - 065 6399 332 - Macun med Novi Sad
- Mini kotlarnice tip E i tip PE
- Elektrodni jonizujući kotlovi
- Хитно продајем кућу у центру Лесковца
- 063374233
- Пронађено беживотно тело младића у напуштеној згради - сумња се да се ради о несталом матуранту
- Осумњичен за злоупотребу службеног положаја - ухапшен начелник Интерног одељења нишке Војне болнице
- Брнабић и Лончар: Студентске поликлинике неће бити укинуте
- Аутомобил "БМВ" слетео у Нишаву - возач на крову сачекао спасиоце
- Нестао младић (18) из Ниша
- "Због пандемије" цене станова у Нишу скочиле за 30 одсто
- 11. јануара Ниш је ослобођен од Турака
- Шест жена на одговорном положају у Нишу - постављени в.д. начелника градских управа
- Фебруар нам доноси поскупљење цене електричне енергије - одобрено повећање 3.4%
- Бивши градоначелник Ниша нови директор Клиничког центра Ниш