Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Kakve su kazne za bahate vozače

Bookmark and Share

13.06.2014. RTS

Više od 300.000 ljudi koji su na Jutjubu pogledali snimak saobraćajne nesreće u kojoj je poginulo troje mladih u Novom Sadu već zna ko je kriv. Međutim, o presudi odlučuju veštaci i sudije, na osnovu uviđaja, dokaza, svedoka, i na kraju - zakona.

Kakve su kazne za bahate vozače

Ipak, ovih dana se ponovo javlja pitanje da li je dobra kaznena politika na suđenjima za izazivanje saobraćajki sa ljudskim žrtvama.

Stravična saobraćajna nesreća u kojoj je život troje dvadesetogodišnjaka ugašen za tren već danima uznemirava javnost. Sa alkoholom u krvi i nogom na gasu "audija", pokosio ih je bezmalo njihov vršnjak. Dvadesetjednogodišnji Novosađanin je u pritvoru, a istraga i sud će tek utvrditi odgovornost.

"Ono što ovih dana u medijima nije dovoljno objašnjeno je da je jedan od vozača prošao kroz crveno svetlo na semaforu. Ako taj vozač ne bi prošao kroz crveno svetlo, ne bi bilo nesreće. Tako da, prema mom mišljenju, to bi bio propust koji je doveo do saobraćajne nesreće. Što se tiče drugog vozača, tu treba analizirati da li je postojala mogućnost izbegavanja", rekao je Milan Božović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Za pravednu odluku sudije najbitniji je uviđaj. Koliko je on precizan, toliko je precizno veštačenje ali i vrednovanje dokaza. Ovih dana, nažalost, u toku je medijsko veštačenje, na osnovu snimaka sa Jutjuba.

"Na osnovu njih ne može da se utvrdi koje je svetlo bilo. S druge strane, kad se radi o brzini 'audija' povoljno je što imamo materijalne dokaze koji su zatečeni na mestu nezgode", kaže Miladin Nešić iz Kriminalističko-policijske akademije.

Tragovi na asfaltu, pre i posle nesreće, foto-dokumentacija, zapisnik o uviđaju, izjave očevidaca... Vreme nije faktor pri sakupljanju dokaza već njihova relevantnost.

"Ukoliko se tada posao uradi dobro i sveobuhvatno, naravno da je i tokom postupka olakšano utvrditi šta se desilo i ko je zaista krivac. U tome sudu mnogo pomaže veštačenje koje daju stručna lica", rekla je Ivana Ramić, portparolka Prvog osnovnog suda.

Pred tim sudom u Beogradu trenutno se vodi 29 postupaka za krivično delo - teško delo ugrožavanja bezbednosti saobraćaja. Za pola godine okončano je devet. Pet osoba je osuđeno kaznama do tri godine zatvora. Najugroženiji su mladi vozači.

Stručnjaci u tome vide sistemsku grešku - od neadekvatne obuke do nepostojanja strategije o bezbednosti saobraćaja. Zakon je, kažu, dobar, ali to nije dovoljno.

"Imamo problem sa primenom Zakona, imamo problem sa stavovima učesnika u saobraćaju, o bezbednosti u saobraćaju, o značaju bezbednog ponašanja u saobraćaju. Dok god ne izgradimo stavove, mi možemo imati Zakon kakav god hoćemo, ako ga ne poštujemo nećemo rešiti problem", kaže Milan Božović.

Prekomerna brzina, previše alkohola - svi elementi nasilničke vožnje i smrtni ishod nesreće kažnjavaju se maksimalno 12 godina zatvora, jer se smatra da je delo učinjeno sa predumišljajem. Takve presude su, međutim, retkost.

Praksa pokazuje da se oni koji izazivaju teške saobraćajne nesreće najčešće terete da su to krivično delo učinili iz nehata. Izuzetak je nedavna presuda, u kojoj je vozač osuđen na osam godina zatvora jer je pod dejstvom alkohola, pri brzini od 130 kilometara kroz čas, usmrtio četiri osobe na Pančevačkom putu. Sud je ocenio da je to delo počinjeno sa predumišljajem.


#   saobraćaj   saobraćajna nezgoda   kazne   Milan Božović   krivično delo
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima