Južna Srbija Info

Međunarodni simpozijum vizantologa "Niš i Vizantija XVIII" počinje 3. juna

rssBookmark and Share

Niš 31.05.2019. Južna Srbija Info

800 godina autokefalnosti Srpske crkve (1219-2019): crkva, politika i umetnost u Vizantiji i susednim zemljama", jedne su od najvažnijih tema Međunarodnog simpozijum vizantologa "Niš i Vizantija XVIII" počinje 3. juna u zgradi Univerziteta u Nišu u okviru obeležavnja gradske slave, Svetog cara Konstantina i carice Jelene.

Međunarodni simpozijum vizantologa  "Niš i Vizantija XVIII" počinje 3. juna

Program

3. jun  (ponedeljak)

17,30 - Svečano otvaranje-velika sala Univerziteta (konferesijer Ivana Jocić)
uvodna reč - dr Miša Rakocija
blagoslov - Patrijarh srpski Gospodin Irinej
pozdravna reč - gradonačelnik Darko Bulatović
obraćanje skupu – rektor prof. dr Dragan Antić
otvara skup –dr Vesna Bikić (Beograd)
Promocija Zbornika radova br. 17 – dr Anđela Gavrilović
Vokalna grupa „Konstantin“
koktel 
zajednička večera
Predsedava: dr Igor Borozan (Beograd)

18,30-18,45 – dr Haluk Çetinkaya (Istanbul)
Tomb of Manuel Comnenus I in the Pantokrator monastery and its impact on Serbian life
18,45-19,00 - dr Ariadna Voronova (Moskva)
«I postavi knez crkvu svetu»: zajedničke karakteristike arhitekture ruskih i srpskih zadužbina u XIII veku
19,00-19,15 - dr Igor Borozan (Beograd)
Između reprezentacije crkvene vlasti i prikaza aktuelnog: Predstave mitropolita Mihaila u drugoj polovini 19. veka.
19,15-19,30 - dr Sándor Földvári (Debrecen)
Role of the Ukrainian Brotherhoodsin the Confessionalisation of the Serbs in the Habsburg Empire: A Historiography from Mita Kostić through Yaroslav Isaievich up to the Recent Researches
19.30-19,45 - Dr Yannis Varalis, Dr Nikos Laskaris, Dr Constantine 
Tsodoulos , Dr Constantine Dolmas (Volos, Argostoli, Trikala, Thessaloniki)
Ecclesiastical Silver in Thessaly and Serbia during the Sixteenth and Seventeenth Centuries: Convergences and Divergences
19,45-20,00 - dr Vesna Bikić (Beograd)
Arheologija najstarijih srpskih crkvenih središta
20,00-20,15 – dr Andreas PÜLZ (Vienna)
Selected examples of early Byzantine Pilgrim flasks from Asia Minor
20,15-20,30 –dr Miša Rakocija (Niš) 
Crkva Sv. Jovana iznad Gornjeg Matejevca i njena arhaična trikonhalna osnova
20,30- diskusija
Odlazak na večeru 
4. jun (utorak)

Predsedava: dr Eirini Artemi (Athens)

09,15 - 09,30 – dr Eirini Artemi (Athens)
“The ontology of human personhood is its Divine image”, the anthropology of st. Justin’s Popović
09,30 - 09,45 – Theoni Boura (Athens) 
Ecclesiology according to Dumitru Staniloae
09,45 - 10,00 - Viktor Nedeski (Skopje) 
The unpublished "Syntagma" of Archbishop Gennadius of Ohrid
10,00 - 10,15 – dr Milan Đorđević (Skolje)
Vizantijska filosofija i racionalnost kod Svetog Nikole Kavasile   
10,15 - 10,30 – dr Lidija Kovacheva (Skopje)
The Religious Transformations in the Representations of Zeus, Perun, and St. Elijah
10,30 - 10,45 – dr. Irena Ljubomirović ( Niš) 
Religijska orjentacija članova porodice Konstantina Velikog
10,45-11,00 – pauza
Predsedava: dr Jasmina Šaranac Stamenković (Niš)

11,00 - 11,15 – đakon dr Ivica Čairović (Beograd) 
Osvrt na ličnost Svetog Save u srpskoj naučnoj teološkoj periodici između dva svetska rata
11,15 - 11,30 – Goran M. Janićijević (Istočno Novo Sarajevo) 
Karakter i kontekst prikazivanja lika svetog Save van istorijskih granica dijaceze na primerima iz Suprasla i Dragomirne
11,30 - 11,45 – dr Vasilj Jovović (Nikšić) 
Srednjovjekovni pravoslavni sakralni spomenici po pisanju crnogorske štampe 1835-1941
11,45 - 12,00 – dr Elena Gkartzonika (Ioannina) 
Τhe longue durée of translationes and remote administration in Serbian lands: Revisiting the localized conceptualization of the order of succession in power, in the conjuncture of the 13th c.
12,00 - 12,15 – dr Jasmina Šaranac Stamenković (Niš) 
Pselove prateće epistole uz poklone upućene vladarima dinastije Duka
12,15 - 12,30 – Aleksandra Radosavljević (Kosovska Mitrovica)
Susret pravoslavnog i katoličkog sveta; Despot Đurađ Branković i Jovan Kapistran
12,30 - 12,45 – dr Katerina Mladenovska-Ristovska (Skopje) 
“The Road Connections of Naissus with the Populated Places in the River Basin of the Axios River trough the antiquity”
Predsedava: dr Andreas PÜLZ (Vienna)

12,45 - 13,00 – dr Dejan Tubić, Aleksandra Dimitrijević (Kosovska Mitrovica) 
Vizantijska sakralna arhitektura kao stalno prisutna estetika u srpskom graditeljstvu
13,00 - 13,15 – Marija Savić, Nebojša Đokić (Leposavic) 
Ostaci sakralnih objekata na prostoru Kapije Pomoravlja sagrađeni pre sticanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve
13,15 - 13,30 – Dušan Rašković (Beč) 
Primeri nalaza novca, kovanja od IX do XIII veka, u  Pomoravlju
13,30 - 13,45 – dr. Eugen Paraschiv-Grigore; dr. Ioana Paraschiv-Grigore (Bucharest) 
Representations of the virgin mary on lead seals found in Dobroudja
13.45 - 14.00 – dr Miodrag Marković
O datumu oslikavanja katolikona manastira Pive
14,00 -16,00 – pauza za ručak
16,00 - 16,15 – dr Vania Popova, dr Georgi Atanassov (Sofia)
The mosaic of basilica No 1 in Zaldapa / the village of Abrit in Bulgaria
16,15 -16,30 – dr Svetla Petrova (Sofia)
The Cancel Screen from the Second Building Period of the Episcopal Basilica no 4 in Parthicopolis
16,30 -16,45 – Nemanja Petrović (Beograd)
Predstave Presvete Bogorodice na enkolpionima i steatitskoj ikoni: predmet lične pobožnosti sa nekropole svetog Pantelejmona u Nišu
16,45 - 17,00 – dr Kalina Atanasova (Shumen) 
The insignia of the Bulgarian Tsar Konstantin Tikh (1257-1277). Analysis and Typology
17,00-17,15 – pauza
Predsedava: dr Tatjana Starodubcev (Novi Sad)

17,15 -17,30 – dr Dmytro Dymydyuk (Lviv)
Relief on the door of Msho Arakelots monastery (1134) as a source for study arms and armor of medieval Armenian warriors
17,30 - 17,45 – Uglješa Vojvodić (Beograd) 
Dostignuća arheoloških istraživanja crkve Sv. apostola Petra i Pavla
17,45 -18,00 – dr Jasmina S. Ćirić (Beograd)
Ploča časne trpeze u manastiru Kastaljan na Kosmaju
18,00 -18,15 - Vladimir Božinović and Metin Kaya (Istanbul)
Transition of Ornaments: Reflection of Islamic Art on Decoration of Byzantine Wall Paintings in Cappadocia and Architectural Sculpture in Moravan Serbia
18,15-18,30 – dr Anđela Gavrilović (Beograd)
„Dečanske crkve mramor“ i njegovo značenje
18,30-18,45 – dr Elizabeta Dimitrova, Orhideja Zorova (Skopje)
„Traces de féminité“ in Macedonian Middle Ages – art and archaeology
Predsedava: dr Ioannis Sisiou (Kastoria)

18,45-19,00 – Kristina Miloradović (Beograd)
Tragovi starijeg jerusalimskog liturgijskog stratuma u posledovanju srpskog Minhenskog psaltira
19,00-19,15 – dr Vesna Milanović (Beograd)
Slike sabora kao fokusno mesto fresaka sopoćanske priprate
19,15-19,30 – dr Tatjana Starodubcev (Novi Sad)
Predstava službe arhijereja u Bogorodičinoj crkvi na Vražjem Kamenu
19,30- 19,45 – dr Ioannis Sisiou (Kastoria) 
Ο κύκλος των αγίων Αναργύρων στο ναό του Θεόδωρου Λημνιώτη
19,45-20,00 – dr Miroslava Kostić (Beograd)
Obnova srpskog zlatnog doba u simboličnoj politici reprezentativne kulture Karlovačke mitropolije u 18. stoleću
20,15-20,30 – dr Franc Curk, Marija Curk (Niš)
Zatečeno stanje i konzervacija „ruskog krsta“ iz oltara velike Saborne crkve u Nišu
Diskusija, razgovor sa novinarima i završetak rada
Večera
5. jun (sreda)

09,30 - prijem u Predsedništvu Grada
10,00 - 14,00 - obilazak spomenika kulture – Bazilika mučenika, Latinska crkva u Gornjem Matejevcu.
 Odlazak

Komentara: 0


#   Niš   Kosovska Mitrovica   Darko Bulatović   Franc Curk   Novi Sad   Dragan Antić   Milan Đorđević   gradska slava   Car Konstantin i Carica Jelena   Ana Jocić   Niš i Vizantija naučni skup
@DarkoBulatovic_ @


 


[ Dodaj komentar ]