Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Đački dinar nije obavezan, ali je koristan

rssBookmark and Share

06.11.2014. V. Petrović

Đački dinar nije obavezan za roditelje i đake, jasan je stav Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja o čemu su škole obaveštene još prilikom upisa nove generacije učenika u julu, ali odluku o tome da li će on biti i prikupljan donose saveti roditelja u školama.

Đački dinar nije obavezan, ali je koristan

Đački dinar nije obavezan za roditelje i đake, jasan je stav Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja o čemu su škole obaveštene još prilikom upisa nove generacije učenika u julu, ali odluku o tome da li će on biti i prikupljan donose saveti roditelja u školama.

Tako se odluka resornog ministarstva u praksi promenila, pa je u većini škola savet roditelja doneo odluku da se đački dinar uplaćuje na dobrovoljnoj bazi. Ko hoće, hoće, ko neće, ne mora. Roditelji su se po tom pitanju podelili. Jedni smatraju da je to samo još jedan oblik pljačke kojoj su izloženi, a oni drugi daju određenu svotu, a neki i više od toga. Dakle, kako ko može i ima. Direktori škola kažu da u tom smislu deca nisu podeljena, odnosno da oni učenici čiji roditelji nisu uplatili đački dinar ne trpe nikakve posledice.

''Iznos đačkog dinara je 1.000 dinara, po 500 svakog polugodišta. Da li to znači da osnovno obrazovanje nije obavezno“, pita se roditelj jednog niškog osnovca. ''A uz to moramo da kupimo i hiljadu drugih stvari. Ne zna se gde prvo da damo novac“.

 

Osnovno obrazovanje odavno je sve samo ne besplatno i to je jasno svima, ali to ne znači da roditelji moraju da brinu i o materijalnim troškovima škola koji idu na teret lokalne samouprave. U srednjim školama je situacija za nijansu drugačija. Srednje obrazovanje, bar za sada, nije obavezno, pa nije obavezan ni đački dinar.

''Odluku o tome da li će roditelji uplaćivati đački dinar donosi Savet roditelja škole, a ove godine odluka glasi da se uplati 1.200 dinara na ime đačkog dinara i to tri puta po 400 dinara“, kaže Aleksandar Veljković, direktor ETŠ ''Mija Stanimirović“. ''Moram da proznam da na ime ovog davanja do sada nismo sakupili ni jedan jedini dinar. Inače, ko želi da uplati od roditelja može to da učini ili kod razrednog starešine, ili na poseban žiro račun, ali je to i dalje čista volja roditelja“.

U trenutku kada škole kubure mesecima sa blokadom računa, kada strahuju da li će biti para za prevoz učenika i đaka ili kada im telefoni zaneme jer ne mogu da plate račune zbog blokade i jubilarnih nagrada, đački dinar im dobro dođe, ali mora namenski da se utroši.

''Izveštaj o tome kako su i za šta potrošene pare od đačkog dinara podnosimo Savetu roditelja tako da i ne smemo tako da se igramo sa tim parama. U našoj školi se ovaj novac uglabnom troši za održavanje računara u školi, ali sada već moramo da kupujemo i sredstva za higijenu o čemu je Savet roditelja obavešten jer sredstva za materijalne troškove, kada i ako stignu od grada, uglavnom budu istog trenutka preusmerena za druge potrebe i dugovanja“, kaže direktor ETŠ ''Mija Stanimirović“.

 

Slično je i u Ekonomskoj školi u Nišu. I ovde je Savet rodtelja rekao svoje. Visina đačkog dinara je 1.000 dinara i plaća se u dva navrata po 500 dinara.

''To je novac koji škola koristi da bi učenike rasteretila svih ostalih davanja u toku školovanja. Primera radi, na početku školske godine samo za đačke knjnižice i glavnu knjigu , ali i svedočanstva morali da damo 48, odnosno 60.000 dinara. Da deca to ne bi kupovala sama, škola završi sve umesto njih i oni su tokom cele godine slobodni. Inače, kada se radi o trošenju đačkog dinara ono je namensko i možemo da ga potrošimo samo za one stvari koje odobri Savet roditelja jer njima i podnosimo račune.A što se tiče davanja novca, to je na dobrovoljnoj bazi pri čemu iste privilegije imaju i ona deca čiji nisu dali kao i ona deca čiji su rodtelji dali novac. Tu nema razlike“, zaključuje Dragan Aleksić, direktor Ekonomske škole u Nišu.

Kako god, bunili se neki rodtelji ili ne, branilo to ili odobravalo resorno ministarstvo, mnogi roditelji su se krajnje donatorski ponašali prema školama. Nije retkost da, posebno dok su deca kod učiteljica, roditelji naprave akciju za renoviranje cele učionice koje kasnije ostaju novim generacijama. Oni su ti koji dodaju i ovo:

''Ne razumem zašto se neko buni zbog toga kada to ispada mesečno oko 100 dinara, a u globalu možemo da pomognemo da nam škole makar malo izgledaju bolje pa makar to i nije naša obaveza“, kaže majka jednog osnovca.

Đački dinar se i pored loše finansijske situacije ne naplaćaju u svim školama. To je slučaj sa osnovnim školama ''Vožd Karađorđe“, „Dositej Obradović“, a možda i još neki.

 

 


#   škole   obrazovanje   Ministarstvo prosvete   Vesna Petrović   Aleksandar Veljković
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima