Rasprava o finansiranju medija u Nišu
Niš 28.10.2018. Južna Srbija Info
Pomoćnica ministra kulture i informisanja Slavica Trifunović izjavila je na sastanku sa predstavnicima Grada Niša i direktorima, glavnim urednicima i novinarima niških medija da je to Ministarstvo ove godine izdvojilo za osam konkursa za sufinansiranje medijskih projekata ukupno 275 miliona dinara, ocenivši da se radi o “skromnim sredstvima” s obzirom na to da u Srbiji postoji oko 2.300 medija.

Ona je posebno naglasila da je razlog za to, veliko izdvajanje za budžetsko finansiranje javnih servisa koji se pored takse, velikim delom finansiraju sredstvima države, ne precizirajući o kojim se medima radi.
“Ove godine je to bilo četiri milijarde dinara”, rekla je Trifunović uz napomenu da je državna politika takva da su oni na vrhu liste prioriteta kada je reč o ostvarivanju javnog interesa u sferi javnog informisanja, a zbog slabe ekonomske snage našeg stanovništva koje ne može da izdvaja više za taksu od sadašnjeg iznosa.
“Trudićemo se da za narednu godinu obezbedimo što više para za medije, ali to neće obezbediti stabilno i dugoročno finansiranje lokalnih i regionalnih medija, koji su, evidentno, veoma važni u oblasti javnog informisanja, iako to zakon ne prepoznaje u dovoljnoj meri”, istakla je Trifunović.
“Glavna briga oko finansijske podrške lokalnim i regionalnim medijima, ostaje na lokalnim samoupravama”, rekla je Trifunović.
Prema njenim rečima, Ministarstvo kulture i informisanja je proteklih godina putem konkursa za projektno sufinansiranje medija u Nišu izdvojilo 51,2 miliona dinara.
“Najviše sredstava dobili su Siti radio, preko sedam miliona dinara i Južne vesti, više od tri miliona dinara”, rekla je pomoćnica ministra kulture i informisanja.
Ona je podsetila da je Ministarstvo započelo izmenu Pravilnika o projektnom sufinansiranju medija jer se ispostavilo da je potrebna veća transparentnost i pravednija procedura kod konkursnog sufinansiranja.
Izmene pravillnika, dodala je, trebalo bi da budu završene do naredne konkursne procedure.
Načelnik niške Gradske uprave Ljubiša Janić rekao je na sastanku u Gradskoj kući da je od 2015. do sada Grad Niš izdvojio iz budžeta za sufinansiranje medijskih projekata 191 milion dinara i najavio da suma namenjena medijima naredne godine ne bi trebalo da bude manja od 60 miliona dinara.
Na sastanku je predloženo, takođe, da Grad Niš, po ugledu na Ministarstvo, raspiše posebne konkurse za televizijske, radijske, novinske projekte i projekte ostalih medijskih kuća, srazmerno različitoj visini troškova proizvodnje medijskih sadržaja. Pored toga, predloženo je da se medijski konkursi ubuduće raspisuju što ranije, početkom godine, kako bi bilo dovoljno vremena za njihovu realizaciju, a samim tim i za ostvarivanje javnog interesa u ovoj oblasti, u što većoj meri.
#
Niš
mediji
Ljubiša Janić
Ministarstvo kulture i informisanja
Južne vesti
medijski konkursi
Komisija za dodelu sredstava medijima
Slavica Trufunović
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Anđela Lazarević student decenije u Francuskoj
- Završen Vrmdža fest
- Tri saobraćajne nezgode, jedan život manje
- Vozači ne poštuju signalizaciju
- Kvarovi na vodovodnoj mreži
- Vremenska prognoza
- Promenljivo stanje na Preševu i Gradini
- Vučić: Rast plata i penzija uskoro
- Sveti prorok Ilija – Ilindan
- Sprečen unos pištolja dronom u KPZ Niš
- Dobar početak jubilarne Belmužijade
- Pacijenti u fokusu rada UKC Niš
- Pavlović: Građanima su potrebni rad i rezultati
- Savremena kardiologija stigla u Niš
- Na Preševu zadržavanja oko 30 minuta, na Gradini bez dužih kolona
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- „Nisam mađioničar, ali želim da vas lepo iznenadim“ – Pavlović obišao tri niška sela
- HITNO ZA TURISTE: Od 5 do 9 sati sutra obustava na prelazima ka Grčkoj – očekuju se velika zadržavanja
- Leskovac; Iz budžeta grada isplaćeno 10.986.645 dinara
- Leskovac: Završena sedma centralna pojačana kontrola saobraćaja, otkriveno oko 42.5000 prekršaja
- Od mobilnih telefona do pazara – uhapšen zbog četiri krađe u Nišu
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Toplički okrug spreman za zimu
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Toplički okrug spreman za zimu












