Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Srbija obeležava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Bookmark and Share

03.12.2014. Južna Srbija Info

Direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana Paunović izjavila je danas da je naša zemlja postigla napredak u pogledu zakonske i podzakonske regulative kada je u pitanju položaj osoba sa invaliditetom.

Srbija obeležava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Paunović je podsetila na to da se 3. Decembar, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava širom sveta kako bi se ukazalo na probleme sa kojima se svakodnevno suočava ova kategorija stanovništva. 

Ona je navela da rezultati poslednjeg popisa pokazuju da u Srbiji živi 571.780 građana koji sebe doživljavaju kao osobu sa invaliditetom.

Osobama sa invaliditetom smatraju se oni koji su se u popisu izjasnili da imaju teškoća ili su potpuno onemogućeni da obavljaju svakodnevne aktivnosti, što je 7,96 odsto od ukupnog broja građana Srbije, precizirala je Paunović. 

Osobe sa invaliditetom, kako je ukazala, češće su od drugih izložene diskriminaciji, a problem im dodatno predstavljaju i nepristupačnost objekata, stopa nezaposlenosti, kao i dalje nedovoljna podrška u zajednici. 

Iako zakoni o zabrani diskriminacije i sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom izričito zabranjuju diskriminaciju ovih osoba u pogledu korišćenja javnih objekata, površina i usluga, u praksi je to redovna pojava, navela je Paunović. 

Ona je potvrdila da postoji potreba izmene postojećih posebnih zakona i podzakonskih akata u ovoj oblasti, naročito akata jedinica lokalne samouprave, ali i izrada novih zakonskih tekstova koji će osobama sa invaliditetom pomoći da ravnopravno sa drugim građanima koriste sve resurse u zajednici. 

Takođe, kako je dodala, osobe sa invaliditetom često ne mogu da koriste gradski prevoz, a pozorišta i bioskopi su im nedostupni, pri čemu veliki broj zdravstvenih i socijalnih ustanova i sudova nije prilagođen njihovim potrebama.

Prema njenim rečima, osobe sa invaliditetom koje pripadaju i drugim marginalizovanim društvenim grupama često se u praksi susreću sa diskriminacijom po više osnova, takozvanom „višestrukom” diskriminacijom. 

To je, kako je objasnila, pre svega slučaj sa ženama sa invaliditetom, decom i mladima sa invaliditetom, osobama sa invaliditetom pripadnicima nacionalnih manjina i izbeglim i interno raseljenim licima sa invaliditetom.

Žene sa invaliditetom trpe višestruku diskriminaciju, kako usled svog invaliditeta, tako i zbog društvenih stereotipnih uloga muškaraca i žena generalno, podsetila je Paunović i napomenula da deca i mladi sa invaliditetom predstavljaju posebno osetljivu grupu.

Ona je poručila da je neophodno udruženo delovanje svih aktera u cilju ravnopravnog i neometanog funkcionisanja u društvu u kojem će svaka osoba moći da ostvari svoj puni potencijal. 

 


#   godišnjica   gradski prevoz   Osobe sa invaliditetom   Međunarodni da osoba sa invaliditetom   Kancelarija za ljudska i manjinska prava   Suzana Paunović   žene sa invaliditetom   osoba sa invaliditetom   Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima