Održana "Paprikijada" kraj Leskovca
Leskovac 20.09.2016. Južna Srbija Info
U Donjoj Lokošnici, jedanaesti put za redom, održani su „Dani paprike“, odnosno „Paprikarijada“.

I ove godine održano je tradicionalno takmičenje u nizanju paprike, a najbrža učesnica bila je Vesna Ilić.
U ime meštana Donje Lokošnice, na pruženoj podršci gradu i gradonačelniku zahvalio se predsednik mesne zajednice Dragan Cvetković.
Manifestaciju je zvanično otvorio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
- O tome koliko je ovo selo posebno zahvaljujući proizvodnji i preradi stare autohtone sorte paprike imao sam priliku da se nedavno uverim, kada sam u specijalizovanom časopisu „ELEVATE“ namenjenom gostima u avionima „Air Serbia“ pročitao tekst o Lokošnici i ovoj manifestaciji, rekao je Cvetanović i dodao da tekst potvrđuje koliko je ovaj kraj jedinstven i poseban.

„ELEVATE“je časopis koji ima važnu ulogu u svrstavanju Srbije u red obaveznih destinacija u Evropi, koji donosi zanimljive članke o Srbiji i njenim stanovnicima i koji ima za cilj da putnicima približi potencijale naše zemlje.
U septembarskom izdanju ovog časopisa o Lokošnici piše:
„Na jugu Srbije paprike su zasađene na više od 2 hiljade hektara, a Leskovac je prepoznatljiv po starim domaćim sortama poput leskovačke turšije, kozjeg roga ili ljutače. Od crvene kurtovske paprike pravi se najbolji ajvar, čuveni specijalitet tog dela Srbije, a uzgajivači su do današnjih dana očuvali seme koje su im pre sedam vekova preci doneli iz Turske. Posebno je cenjena nizača, autohtona paprika iz sela Donja Lokošnica. Niže se na konac, potom suši.
Na Danima paprike koji se sredinom septembra održavaju u tom selu, paprika se prodaje kao mlevena ili gruvana, a sušena se nudi „deset u vezi“ ili „na venac“.“
Organizator manifestacije je Agencija za lokalni ekonomski razvoj, a pokrovitelj grad Leskovac.
#
Leskovac
Goran Cvetanović
paprika
Donja Lokošnica
dani paprike
Vesna Ilić
Dragan Cvetković
gastro turizam
mesne zajednice
@CvetanovicG
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Vremenska prognoza
- Slava niškog Sabornog hrama
- Merak, tradicija i duh starog Niša
- Moravska regata „Učitelj Viden Jovanović“
- Planirani radovi na vodovodnoj mreži
- Festival prijateljskih gradova
- Vozio u kontra smeru na auto-putu kod Aleksinca
- Obaveštenje o vodosnabdevanju
- Povratak kultnih pozorišnih predstava
- The Original Blues Brothers Band
- Medijana pokreće akciju „Otvorena vrata“
- Šest dana slavskog programa u Nišu
- Saradnja za bolje zdravstvo:
- Akcija MUP-a protiv korupcije
- Svet devete umetnosti ponovo u Nišu
Najnoviji oglasi
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Koncert hora Muzičke škole u Nišu u Svetosavskom domu
- U Nišu otkriven mural pukovniku Nikolaju Rajevskom: Večni simbol srpsko-ruskog prijateljstva i inspiracija za grofa Vronskog
- Dečje-omladinski ansambl NCPD „Branko” osvojio Gran pri na najprestižnijem festivalu pravoslavne muzike
- Docent dr Milan Lazarević preuzima kormilo UKC Niš
- Plan za čistiji Niš: Masovna gasifikacija, novi parkovi i još 11 stanica za merenje zagađenja












