Iz „Srbijašume“ apeluju: Ne palite vatru na otvorenom!
Prokuplje 08.08.2021. Južna Srbija Info
S obzirom da su u Srbiji tokom jula meseca, a i početkom avgusta zabeležene tropske vrućine sa temperaturom koja je dostizala i 39 stepeni, kao i da se takve vrućine očekuju i narednih dana iz Preduzeća „Srbijašume“ apeluju na građane u Toplici da ne pale korov, biljni i drugi materijal na poljoprivrednim parcelama, kao ni biljne ostatke u voćnjacima i na površinama u blizini šuma.

Takođe upozoravaju da je jako opasno spaljivanje strnjišta posle žetve, naročito na onim parcelama u blizini šuma i napominju da je najstriže zabranjeno paljenje vatre u bilo koje svrhe u blizini šume i u šumi.
-Ako radite u šumi, ako ste na izletu, ako uživate u boravku u šumi, nikako ne raspaljujte vatru, ne ložite roštilj jer se plamen na visokoj temperaturi lako otme kontroli i još lakše rasplamsa i proširi na suvu travu i nisko rastinje u šumi. Roštilj na otvorenom možete ložiti samo na za to specijalno uređenim i obeleženim mestima, upozoravaju iz „Srbijašuma“.
Iz tog preduzeća upozoravaju da je na visokim temperaturama svaki izvor jake toplote potencijalno žarište za izbijanje požara, pa tako nehajno odbačeni opušak ili bilo kakav drugi zapaljiv materijal, bačen na tlo ili u blizini šume može izazvati požar velikih razmera.
Ovom apelu pridružuju se i zaposleni u Poljoprivredno stručnoj i savetodavnoj službi (PSSS) Prokuplje koji upozoravaju prokupačke poljoprivrednike da nikako ne pale strnjišta na požnjevenim njivama ili suvo granje i lišće iz voćnjaka, jer to predstavlja veliku opasnost za izbijanje vatre i nanosi štetu poljoprivrednom zemljištu.
Oni ističu da je najbolji način da se ratari oslobode strnjišta njegovo zaoravanje koje, ne samo da je mnogo bezbednije od paljenja, već je i daleko korisnije kao prirodno đubrenje oranica.
#
Prokuplje
požar
Toplički okrug
Srbijašume
roštilj
njiva
vatra
strnjika
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Vremenska prognoza
- Slava niškog Sabornog hrama
- Merak, tradicija i duh starog Niša
- Moravska regata „Učitelj Viden Jovanović“
- Planirani radovi na vodovodnoj mreži
- Festival prijateljskih gradova
- Vozio u kontra smeru na auto-putu kod Aleksinca
- Obaveštenje o vodosnabdevanju
- Povratak kultnih pozorišnih predstava
- The Original Blues Brothers Band
- Medijana pokreće akciju „Otvorena vrata“
- Šest dana slavskog programa u Nišu
- Saradnja za bolje zdravstvo:
- Akcija MUP-a protiv korupcije
- Svet devete umetnosti ponovo u Nišu
Najnoviji oglasi
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Koncert hora Muzičke škole u Nišu u Svetosavskom domu
- U Nišu otkriven mural pukovniku Nikolaju Rajevskom: Večni simbol srpsko-ruskog prijateljstva i inspiracija za grofa Vronskog
- Dečje-omladinski ansambl NCPD „Branko” osvojio Gran pri na najprestižnijem festivalu pravoslavne muzike
- Docent dr Milan Lazarević preuzima kormilo UKC Niš
- Plan za čistiji Niš: Masovna gasifikacija, novi parkovi i još 11 stanica za merenje zagađenja












