Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Da li je Niš tehnički opremljen da brine o zaraženima od ebole? (VIDEO)

rssBookmark and Share

23.10.2014. NTV

Prošlonedeljnu zabrinutost izazvana vešću da Niš nije tehnički opremljen da brine o zaraženima od obeole, otklonila je današnja potvrda gradskog većnika Žarka Rankovića, da je u nišku Kliniku za infektivne bolesti stigla neophodna oprema za zbrinjavanje eventulanih pacijenata zaraženih ovim virusom – koji je, u ovom trenutku, odneo skoro 5.000 života u zapadnoafričkim zemljama.

Da li je Niš tehnički opremljen da brine o zaraženima od ebole? (VIDEO)

I direktor Instituta za javno zdravlje u Nišu Branislav Tiodorović šalje umirujuću poruku:

"Male su šanse za epidemiju većih razmera u Nišu i Srbiji, jer oni koji su potencijalni nosioci virusa ovde su najčešće u tranzitu i ne zadržavaju se puno".

Među građanima Srbije nema mnogo straha od ebole ali ni znanja o toj teškoj i smrtonosnoj bolesti,, kažu stručnjaci. Da li smo i u kojoj meri spremni da se zaštitimo ukoliko virus do nas dođe?

"Od pre nekoliko dana mi smo uveli i termo-infracrveno merenje, a sada svim putnicima iz visokorizičnih zemalja proveravamo i temperaturu. Ovo je u njihovom interesu, a onda i u interesu države da sprečimo virus koji je, kako vidimo, izmakao kontroli, kada se u startu nije dobro radilo", kaže Milivoj Stevanović, granični sanitarni inspektor.

Bolest se prenosi direktnim kontaktom sa krvlju ili telesnim tečnostima obolelih ili preminulih osoba, odnosno mogućim kontaminiranim predmetima, ali ne i kapljično, kao kod gripa.

U cilju sprečavanja pojave i širenja bolesti, otpočela je i obuka koju će proći oko 1.000 zdravstevnih radnika.

"To smo uradili da bismo čuli još neke novine u vezi sa ebolom, najnovije epidemiološke podatke i situaciju, ali i da bismo dobili uputstva kako da prenesemo sve ovo kolegama koji bi dolazili u kontakt sa zaraženim osobama", kaže epidemiolog Dragiša Mitić.

Nadležni tvrde da se u Srbiji primenjuju sve preporuke Svetske zdravstvene organizacije, i da imamo neophodne protokole u slučaju da ebola uđe u Srbiju.

Zbog dobre lokacije, jer se nalazi na osam kilometara od aerodroma i deset od centra grada, Ministarstvo zdravlja je odlučilo da hotel „Nacional" bude karantin u slučaju pojave ebole u Srbiji. Ima 65 soba i 125 kreveta.

Međutim, radovi na preuređenju hotelskih smeštaja u karantinski prostor još nisu počeli, tako da ovaj hotel i dalje radi kao hotel, i prima goste.

"Pravilnik o funkcionisanju karantina postoji i u skladu sa tim pravilnikom ceo objekat se stavlja u tu funkciju, tamo će biti isključivo zdrave osobe, ali koje su bile u kontaktu sa sumnjivim ili potvrđenim slučajem", kaže profesor Dragan Ilić, direktor Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut".

Šefovi diplomatija 28 zemalja članica EU sutra će u Luksemburgu razgovarati o suzbijanju epidemije ebole u Africi. Očekuje se da će im odobriti dodatnu pomoć i usvojiti mere da se virus ne bi proširio i na Evropu.

Zbog ebole pojačana kontrola na Aerodromu „Nikola Tesla". Od početka kontrole, 148 osoba dobilo rešenja o obaveznom zdravstvenom nadzoru.

Na Aerodromu „Nikola Tesla" troje sanitarnih inspektora proveravalo je osobe koje su doputovale u Srbiju. Od početka pojačane kontrole, 148 osoba je dobilo rešenja o obaveznom zdravstvenom nadzoru, jer su bili u rizičnim područjima ili su imali neke simptome koji mogu da ukažu na virus.

Zdravstveni radnici u Srbiji spremni su za pojavu prvih pacijenata obolelih od ebole, hemoralgične groznice koja se pojavila u Africi i protiv koje, za sada, ne postoji efikasan lek i terapija.

Na adrese svih zdravstvenih ustanova, infektivnih i epidemioloških službi upućeno je uputstvo, jer je najvažnije da lekari znaju šta treba da rade kada se pojavi pacijent sa virusom ebole, kaže prof. dr Zoran Veličković, načelnik Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

U Srbiji nije zabeležen nijedan slučaj ebole. Nijedna osoba nije u karantinu, ali se kod nas kao i u drugim evropskim zemljama primenjuju preporuke Svetske zdravstvene organizacije kao i uputstva nadležnih epidemioloških centara. Sadržina ovog uputstva odnosi se na ranu dijagnostiku virusa počev od sanitarne inspekcije na aerodromima i graničnim prelazima, primenu mera kontrole, korišćenja zaštitne opreme i naročito praćenja kontakata osoba zaraženih virusom ebole.

Virus ebole zapravo potiče iz životinjskog carstva, jer je njegov domaćin jedna vrsta afričke veverice. Posle infekcije koja se prenosi dodirom, inkubacija virusa u ljudskom organizmu traje od 2 do 20 dana, a simptomi su povećana telesna temperatura, glavobolja, i unutrašnje krvarenje.

Do sada je zaraženo osam Evropljana, od kojih su sedam humanitarni radnici koji su došli iz ugroženih zemalja. Troje je izlečeno u Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Francuskoj, troje se trenutno leči u Španiji, Nemačkoj i Norveškoj, dok je dvoje preminulo. U kancelariji Svetske zdravstvene organizacije za Srbiju dodaju da postoje tri potencijalna leka protiv ebole, derivati krvi koji sadrže antitela, antivirusni medikamenti, kao i vakcina protiv ebole, koja je trenutno u fazi ispitivanja na ljudima.

 


#   Žarko Ranković   Milan Jovanović   Institut za javno zdravlje   Zoran Veličković   Ministarstvo zdravlja   Branislav Tiodorović   Nikola Tesla   zdravstveni radnici   Dragan Ilić   epidemiolog   diplomatija
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima