Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Apoteka Vranje otpušta radnike: Racionalizacija zbog viška

rssBookmark and Share

Vranje 08.06.2016. RTV Vranje, Južna Srbija Info

Priča o otpuštanju radnika u Apoteci izazvala je rat saopštenjima između direktorke i sindikata. U najnovijem, koje je medijima uputila direktorka Apoteke Olivera Tomić, navedeni su razlozi zbog kojih je do otpuštanja došlo.

Foto: RTV Vranje
Foto: RTV Vranje

„Apoteka pre 2014. godine ostvarila dugove i zaposlila  veliki broj nemedicinskih radnika, što je otežalo njeno poslovanje. Iz tog razloga izvršene su mere racionalizacije, kako bi se broj nemedicinskih radnika sveo na Zakonom propisanih do 15%. Uprava apoteke ovom prilikom poziva odgovorne u lokalnim samoupravama da nađu sredstva u budžetima kako bi dofinansirali neprofitabilne apoteke  čime bi se omogućio nesmetan rad“, navodi se u saopštenju.

''Apoteka Vranje je samofinansirajuća ustanova i potrebna sredstva za isplatu zarada i ostalih nematerijalnih troškova sami zarađujemo'' – navodi direktorka Olivera Tomić u saopštenju. Kako ističe, rad ove Zdravstvene ustanove  otežava prethodno poslovanje sa velikim deficitom i robnim manjkom, kao i zapošljavanje prekomernog broja nemedicinskih radnika. Zbog toga je Apoteka Vranje u prethodnom periodu sprovela postupak racionalizacije nemedicinskih radnika u skladu sa Zakonom o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru i u skladu sa Odlukom o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu državnih organa javnih službi, po instrukciji Ministarstva zdravlja. Odlukom Vlade Apoteci je određen broj od maksimalno 111 zaposlenih na neodređeno vreme. Kako se dalje navodi u Saopštenju ove Zdravstvene ustanove, broj nemedicinskih radnika trebalo bi da iznosi do 15% od ukupnog broja zaposlenih, a ova ustanova brojala je 31,5% nemedicinskih u odnosu na medicinske radnike. Zbog toga je došlo do racionalizacije: smanjenja broja nemedicinskih mesta na zakonskih 15%, ali i povećanja broja sistematizovanih radnih mesta zdravstvenih radnika. Na ovu izmenu sistematizacije Ministarstvo zdravlja je dalo saglasnost, navodi uprava Apoteke.  Ovo znači da bi sedamnaestoro njih moglo biti proglašeno tehnološkim viškom. U Saopštenju, koje zajedno potpisuju direktorka Tomić i pomoćnica Stošić navodi se i da je Apoteka ''pod pritiskom lokalne samouprave Grada Vranja bila primorana da prekine postupak racionalizacije što je u suprotnosti sa Odlukom Vlade Republike Srbije. '' Osnivač ustanove, Grad Vranje, dao je preporuku da se zatvore neprofitabilne apoteke na teritoriji Pčinjskog okurga, međutim uprava apoteke  poziva odgovorne u lokalnoj samoupravi  da ipak nađu sredstva kako bi dofinansirali apoteke koje ne posluju pozitivno, jer je to, kako kažu, godinama unazad radila Zdravstvena ustanova Apoteka Vranje na teritoriji opština Bosilegrad, Trgovište i Preševo.  Kako god, izveštaj o postupku racionalizacije nemedicinskih radnika u zdravstvu poslat je nadležnom Ministarstvu, a '' to je u skladu sa Odlukom Vlade Republike Srbije'', zaključuje se u saopštenju Apoteke.


#   Vranje   Trgovište   otpuštanja   Ministarstvo zdravlja   višak   Grad Vranje   Apoteka Vranje   Olivera Tomić
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima